i U NIEUWS 7 Hulporganisatie War Child is voor het eerst in Nederland neergestreken, om hier vluchtelingenkinderen te helpen hun oorlogservaringen te verwerken. De chaos in hun hoofd wordt minder e schudt met haar billen, schopt met haar benen, zwaait met haar armen. Sa ra (to) uit Afghanis tan doet het dansje dat War Child, Save the Children en Unicef Nederland - onder de naam TeamUp - tot nu toe gebruikten in oorlogsgebieden en vluchtelingenkampen in het buiten land, om kinderen al spelend te hel pen hun oorlogservaringen te ver werken. Het recept is beproefd in landen als Libanon, Soedan en Oeganda. En sinds dit jaar in Nederland. Tilburg, om precies te zijn. Hier, in het oude woonzorgcentrum aan de Kruisvaar dersstraat, hebben de ouderen plaats gemaakt voor vluchtelingen zoals dit meisje, met haar nieuwe witte T-shirt met sterretjes en een glitter vogel op de voorkant. Sara deed het speciaal aan; ze wist toen ze het over haar donkere haar heen trok, boven haar blauwe broek: vandaag ga ik op de foto. Vandaag mag ik over mezelf vertellen. Maar eerst doet ze dus de mad chic ken, de gekke kip, het dansje dat ge bruikt wordt om het ijs te breken. De dag, met alle indrukken die ze op school en de opvang op hebben ge daan, wordt zo letterlijk van ze afge schud. Maar niet alles laat zich af schudden. Er zijn andere ervaringen, die ze opdeden in hun oude thuislan den, op de vaak zo gevaarlijke reis daarvandaan en later in de ene na de andere tijdelijke opvang. Projectleider Ernst Suur (War Child) weet wat ze hebben doorge maakt. Hij verliet onlangs Oeganda om in Nederland aan de slag te gaan in samenwerking met Unicef Neder land en Save the Children. Dat het nodig zou zijn, kon Suur zich lange tijd niet voorstellen. Toen kwamen de vluchtelingen. In Nederland zijn nu 33.192 asielzoekers die in opvanglocaties door het hele land verblijven. In totaal 6.317 daar van zijn kinderen zoals Sara. Juist nu de stroom naar ons land opdroogt, wordt duidelijk waar zij mee te maken hebben. De relatieve rust zorgt dat de stress die kinderen tijdens hun vlucht opbouwden, naar buiten komt. Suur: „Als je een heel jaar keihard hebt gewerkt, word je ook vaak ziek als je eindelijk vakan tie hebt." En deze kinderen hebben niet 'ge woon' heel hard gewerkt, zij hebben alles achtergelaten. Sara kan zich ei genlijk niet meer herinneren hoe het was in Afghanistan, waar ze geboren werd, en in Iran, waar ze later met haar vader, moeder, broers en zussen neerstreek - een tussenstop voor de wereld werd doorkruist, om uiteinde lijk in Nederland aan te komen. Die lange reis zorgt ervoor dat kin deren hier extra veel te verwerken hebben, zegt Suur. „Pas was ik in een vluchtelingenkamp in Libanon. Ik zag dat de kinderen daar rustiger waren dan hier. De reis die deze kin deren erop hebben zitten, naar Euro pa, is een stuk langer. En in een rub berboot kun je niet huilen, daar moet je je ogen wel open houden." In de oude kantine leren begelei ders van TeamUp de kinderen ze weer dicht te doen, te vertrouwen op anderen. Autorijden heet het spel, waarbij het ene kind de ogen sluit, terwijl de ander door op de rug te tik ken 'vertelt' welke route er gelopen moet worden om een botsing te ver mijden. Sara manoeuvreert haar maatje voorzichtig door de benauwde zaal. Zij kan haar aandacht bij haar taak houden, is lief, vro lijk. Toch maken haar ouders zich zorgen. Zij zien dat Sara 's nachts slecht slaapt. Begeleidster Hetty - 'ik zie allemaal auto's die niet bot sen, wat knap!' - staat het zweet op haar voorhoofd. Een van de kinderen klimt plotse ling door het raam naar buiten naar zijn vriendje, terwijl ande re kinderen op diezelfde ra men bonzen omdat ze graag willen meedoen. Zij zijn op een andere dag aan de beurt. Het lijkt misschien chaos. Maar je had ze een paar maanden geleden moeten zien, zegt Suur. Nu ze ge wend zijn aan de vaste tijden en de vaste gezichten lukt het pas goed om de spellen ten uitvoer te brengen. „De chaos in hun hoofd wordt min der, dat kun je daaraan zien." In elke opvang moet het er zo aan toegaan als in Tilburg en vier andere plekken in het land. Binnenkort vol gen nog drie opvanglocaties. Het liefst ziet TeamUp deze activiteiten op alle opvanglocaties. Zo hebben kinderen altijd dit programma om zich aan vast te houden. Het zorgt dat ze in de toekomst een kleinere kans hebben op psychosociale pro blemen. Vanachter de glazen deur naar de kantine kijkt Sara's vader lachend toe, terwijl zijn dochtertje vertelt dat ze lezen nog moeilijk vindt en dat ze van spelen houdt. Hij zwaait. Vroe ger werkte hij. De dagen in de opvang zijn voor hem lang en leeg. Maar in Nederland hoopt hij straks zijn dromen te kun nen volgen, te leren en te wer ken. Net als zijn kinderen, die hij wil zien opgroeien tot 'goe de mensen', die studeren, com passie hebben voor anderen, dankbaar zijn voor wat ze gege ven wordt. Sara wil juf worden. Een leraar zoals meester Dennis, die haar nu les geeft. Maar eerst heeft ze ande re dingen aan haar hoofd. Gaat ze met papa mee? Welnee. „Ik ga bui tenspelen", zegt ze met een verlegen glimlach, in vloeiend Nederlands. woensdag 7 september 2016 Vluchtelingenkinderen in Til burg leren spelenderwijs te ver trouwen op anderen. War Child gaat de activiteiten in meer op- vanglocaties aanbieden. FOTO'S ARE KIEVIT Dansen om te veraete Carla van der Wal Tilburg —Begeleider Hetty De naam Sara is om privacyrede- nen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7