u Nieuwbouw boerderij bij Zuidzande geblokkeerd Elke Stap Telt in Klooster De Bourgondiër Absdale kan bowling aanleggen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Stichting presenteert toekomstplannen Stap voor stap komt het behoud van de Sasse Cuyperskerk dichterbij. Het wordt een knap staaltje werk. We hebben nieuwe functies voor de kerk, dat is de basis voor de toekomst en gelopen race is het nog niet. Archi tect Guido Goethals van VG Architecten in Sas van Gent en directeur Jan Vinke van het Sasse reclamebureau Recht door Zee houden slim een slag om de arm. Het lijkt valse be scheidenheid. De plannen voor een nieuwe toekomst voor de eind 2012 geslo ten rooms-katholieke kerk in Sas van Gent ogen zo goed. Goethals heeft ze gemaakt als bestuurslid van de stichting behoud Cuypers kerk. De stichting telt nog zeven andere bestuursleden, onder wie Vinke. „Wij hebben", kijkt Vinke naar Goethals, „van begin af aan ervoor gepleit de kerk eerst een nieuwe functie te geven en dan pas verder te gaan. Want wat heb je aan een gebouw dat netjes is gerestaureerd en vervolgens leeg blijft staan. Dat schiet niet op." Zo gezegd, zo gedaan. Twee ge bruikers zijn gevonden: psychiatri sche instelling Zeeuwse Gronden en Jurry kantoorinrichting Terneu- zen. De stichting heeft daar inten tieovereenkomsten mee getekend, evenals met de Elisabethparochie voor de overname van de kerk. Goethals: „Voor een symbolische euro." Met de nieuwe functies voor ogen kon Goethals aan de slag. De Cuyperskerk is een 'mega-ge- bouw' dat lastig opnieuw is in te delen. Jurry kantoorinrichting wil naast kantoorruimte ook een ma gazijn. Goethals heeft dat opgelost door in de kerk een arena-achtige verhoging te maken. Het zicht op het vroegere altaar blijft daardoor behouden, wat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als eis stelde. Zeeuwse Gronden wil een dag- besteding in de kerk beginnen, on der meer een laagdrempelig res taurant a la El Cantina in de Ter- neuzense binnenstad. Daarvoor is ruimte gemaakt aan de voorzijde van de kerk. Ook zijn flexibele werkplekken voorzien voor onder anderen beginnende onderne mers. Goethals heeft nog diverse spe ciale elementen bedacht. De lan ge, donkere linkerzijmuur wordt met ramen aan de straatzijde opengewerkt. Op een deel van het dak aan de zuidzijde zijn zonnepa nelen ingetekend. De exploitatie is dankzij de toe komstige gebruikers in principe geregeld. Nu nog geld zien te vin den voor de restauratie die grof weg een miljoen euro vergt, en een half miljoen euro voor de in richting. Bij de provincie is subsi die aangevraagd voor de restaura tie. Goethals en Vinke mikken op ingebruikname eind 2017. Ze zijn vol vertrouwen: „Stap voor stap ko men we steeds dichterbij." Het Sluise gemeentebestuur be kijkt al jaren de mogelijkheden om een landbouwbedrijf uit de Badhuisweg in Cadzand te ver plaatsen naar de Molendijk in Zuidzande. De eigenaar liep op het bestaande bedrijf tegen be perkingen aan en leegstaande, ge schikte boerderijen waren in de regio niet voorhanden. De pro vincie is echter heel terughou dend met het toestaan van bou wen in het buitengebied: er moet aan strenge criteria wor den voldaan. Nadat Sluis uiteindelijk toe stemming had gegeven, dienden buren bezwaar in. Volgens hen was niet aan alle eisen voldaan. De rechtbank in Middelburg gaf hen gelijk, waarna de landbou wer en Sluis naar de Raad van State stapten. Die heeft een deel van de uitspraak van de recht bank herroepen, maar laat ook een gedeelte intact. De gemeente Sluis moet nu be kijken of de vestiging van het be drijf bij Zuidzande alsnog vol gens provinciale regels mogelijk is. Als dat niet lukt, gaat de ver huizing niet door. KLOOSTERZANDE Wandel project Elke Stap Telt gaat vrij dag om 09.30 uur van start in Kloosterzande. Het programma komt voort uit Sportdorp Kloos terzande en staat in het teken van het verbeteren van de con ditie. Na tien weken moeten deelnemers zelfstandig een paar kilometer kunnen wande len. Ervaren wandelaars kun nen toewerken naar een tocht van twintig kilometer. Tijdens de eerste bijeenkomst onder gaan deelnemers een instapt- est. Aanmelden kan via mdehaas@hulstvoorelkaar.nl. Deelname kost 10 euro voor het hele project. Dat gebeurt om 13.30 uur in De Bourgondiër, aan de Tolweg net buiten Absdale. Zodra Verstraete en Mulder hun handtekening heb ben gezet, kunnen de procedures voor het wijzigen van het bestem mingsplan en de omgevingsver gunning beginnen. Het college van B en W van Hulst past het huidige bestemmingsplan graag aan, omdat het in De Bourgondiër 'een mooie aanvulling op het toe ristische en recreatieve aanbod binnen de gemeente' ziet. Het bedrijf is nu een groot feest- zalencomplex, met een restaurant en binnen- en buitenspeeltuinen. Eigenaar Verstraete verklaarde eer der dat De Bourgondiër 'toe was aan de volgende stap'. Bovendien denkt hij dat in Hulst en omge ving een markt voor bowlen is. Bowlen in Absdale bespaart jonge ren een ritje naar bijvoorbeeld Sint-Niklaas. Eerder was sprake van acht banen, dat worden er dus twee meer. De aanleg begint in de loop van volgend jaar. De twintig camperplaatsen kunnen er al eer der komen op het parkeerterrein achteraan het complex. woensdag 7 september 2016 Cuyperskerk straks nog mooier Harmen van der Werf Impressies van de 'nieuwe' Cuyperskerk, binnen en buiten, illustraties guido goethals/vg architecten —Jan Vinke, Behoud Cuyperskerk Aan de Molendijk bij Zuidzande komt voorlopig geen nieuwe boerderij. B en W in Sluis ga ven goedkeuring aan de ver plaatsing van een landbouwbe drijf van Cadzand naar Zuidzan de. De Raad van State steekt daar nu een stokje voor. Martijn de Koning Zuidzande Vrijwel niets staat horecabedrijf De Bourgondiër in Absdale nog in de weg om te beginnen met de aanleg van tien bowlingba nen en twintig camperplaatsen. Vandaag bezegelen eigenaar Edwin Verstraete en burgemees ter Jan-Frans Mulder van Hulst de overeenkomst. Bob Maes Absdale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72