Alle Bruse vissersschepen op een rij Dansen in Canada SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Richard Lanser en Hanna Aarnoudse letten op de smaak, niet op de vorm De christelijke stichting Corazon streeft met tal van acties naar een beter klimaat en duurzame samenleving. Een daarvan is de verkoop van niet-perfecte groenten en fruit. De keukentafel van Ri chard Lanser en Han na Aarnoudse uit Nieuw-Vossemeer ligt vol met allerlei soorten groente en fruit. Kromme komkommers, paprika's met een plekje en Siamese tomaten. Het zijn misschien niet moeders mooi ste om te zien, maar met hun smaak en kwaliteit is niets mis. Toch verdwijnen ze vaak in de container. Zonde, vinden Richard en Hanna. Daarom begonnen ze vier maanden geleden een voedsel- actie om verspilling tegen te gaan. En niet alleen daarom, blijkt wel als Richard begint te vertellen. Over megastallen, de machtsposi tie van supermarkten en de opwar ming van de aarde. „Ik voel me een soort kruisridder, maar dan voor het klimaat", zegt hij la chend. Twaalf tot veertien uur per dag is Richard bezig met het be denken van oplossingen om de kli maatverandering tegen te gaan. En God is daarbij zijn leidraad. „Het klinkt misschien raar voor niet-christenen, maar ik ben door God geroepen om iets te doen aan de opwarming van de aarde." De bijbel bezorgt Richard veel nieu we inzichten en dat is volgens „Dat wisten we natuurlijk al, maar nu staat het ook op papier." En dat is precies de reden dat Van Lange met Ineke Jumelet het boek 'Bruse Visserijregister 2016' heeft samengesteld. „Om het vast te leggen voor de toekomst. Over een paar jaar weet niemand dat meer." Het Bruse Visserijregister is een 165 pagina's tellend boek vol (ruim 450) scheepsmutaties. „In chronologische volgorde van af 1911. Van de BRU 1 tot de BRU 201." Een boek voor de liefhebber, die -ofwel op naam van de visser (bedrijf of familie) ofwel op naam van het schip-, snel alle in formatie kan opzoeken. „Dat is voor een kleine doelgroep, maar wel verspreid over Nederland", verwijst Van Lange naar onder meer een bestelling uit Friesland die hij al binnen kreeg: „Ook daar zitten hobbyisten." Zelf is Van Lange nooit visser man geweest. Wel werktuigbouw kundige op de grote vaart en later werkte hij bij de rijkspolitie te water. „Als het vaart, is het inte ressant voor me. Eén keer besmet met het watervirus raak je dat nooit meer kwijt." Dus stortte hij zich vijf jaar geleden al eens, sa- Eén keer besmet met het watervirus raak je dat nooit meer kwijt men met Jumelet, Jacob de Ron de en Jaap Wiebrens, op het boek 'Een eeuw Bruse Vloot 1911-2011'; een dikke pil waarin ook allerlei andere zaken als historische infor matie en krantenartikelen waren opgenomen. Het 'Bruse Visserijregister 2016' beperkt zich uitsluitend tot een overzicht -inclusief dik 500 fo to's- van de schepen die tussen 1911 en september 2016 in Bruinis se stonden (of staan) geregis treerd. Zoals bijvoorbeeld de BRU 12; dat nummer werd sinds 1911 maar liefst tien keer ver leend. Bestelinformatie is ver krijgbaar via: bvlange@zeelandnet.nl ZIERIKZEE Apetrots is Hanna Mo- jet van Balletschool Prélude uit Zierikzee. Na een balletopleiding van zeven jaar aan haar school is leerling Lucas de Koning (18) toe gelaten aan de GOH Ballet Aca demy in het Canadese Vancouver. Zaterdag is hij vertrokken voor zijn vervolgopleiding tot klassiek danser. Ook heeft Lucas een aan stelling gekregen in de Youth Company van het GOH Ballet, waardoor hij direct -in diverse lan den- aan dansvoorstellingen kan meedoen. Prélude is gevestigd in de Driehoek in Zierikzee. Zie: bal- letschoolprelude.nl. hem hard nodig. „Iedereen die on der de zeespiegel leeft, loopt ge vaar. Wij dus ook! Mensen on derschatten het gevaar en doen niets om het tij te keren." Richard wil niet wachten tot het te laat is en daarom richtte hij zeven jaar geleden de stich ting Corazon op. Met de websi te hoopt hij anderen te inspire ren tot een duurzamer le ven. Ideeën genoeg, met het voedsel- project als meest recente voorbeeld. Hanna helpt Richard waar ze kan. Alle groenten en fruit voor de voedselactie halen ze per soonlijk op bij (hobby-)boe- ren en telers in hun regio. De paprika's ko men bijvoor beeld van een Thoolse teler en de pad denstoelen heb ben een Halsterse af komst. De 'gekke' groen ten kosten niet veel; Ri chard en Hanna betalen er een kleine vergoeding voor en vragen die ook aan hun klanten. „We zijn geen voedsel- bank, maar het kost bij ons veel minder dan bij een supermarkt", legt Hanna uit. „Alle producten kosten een euro. Daarvoor heb je een kilo paprika's of 500 gram ro de bessen." Het bedrag wat na af trek van benzine- en andere on kosten overblijft, gaat naar de stichting. Via de website van Corazon kun nen mensen het actuele aanbod bekijken en hun bestelling doorge ven. Iedere donderdag en vrijdag toveren Richard en Hanna hun huis om tot een minimagazijn met stapels dozen, kratten en kis ten vol vitaminen. „Het lukt hier wel hoor, maar het zou handiger zijn om dit werk ergens in een oude schuur te doen." Na het inpak ken van de bestellin gen brengt hij ze naar de zes afhaalpun- ten op het eiland Tho- len of in West-Bra bant. Klanten kun nen hun boodschap pen daar ophalen. - Richard Lanser Het loopt goed, maar God riep mij om iets te doen aan de opwarming van de aarde het kan natuurlijk altijd beter. Hanna: „Wij hebben dit initiatief opgezet in onze regio, maar dit kan natuurlijk overal. We hopen dat andere christenen zich bij ons aansluiten en het project in hun eigen regio beginnen." De kritiek die sommige mensen hebben - dat Richard en Hanna luie mensen zijn die niet willen werken voor hun geld - legt Ri chard vrij makkelijk naast zich neer. „Het draait allemaal om geld en hebzucht. Grote spelers maken ons afhankelijk. Iedere maand be talen we honderden euro's om te kunnen eten, wonen en werken. Met een duurzame leefstijl ben je veel minder afhankelijk van een supermarkt of ener gieleverancier. De We hopen dat fote spe!ers hebben het voor het zeggen, christenen het terwijl het kleinscha lige beter is. Voor de project in hun eigen regio beginnen producten, voor de mensen en voor de aarde. Ik werk voor spijzen die niet ver gaan." woensdag 7 september 2016 Niet perfect, maar wel lekker Ellen Jobse Nieuw-Vossemeer Als Barend van Lange uit Brui- nisse iets is opgevallen bij het onder de loep nemen van de Bruse vissersvloot over de afge lopen vijf jaar dan is het wel het relatief grote aantal bedrijven en schepen dat uit Bruinisse is verdwenen. Esme Soesman Bruinisse Barend van Lange Elise Versteeg (midden) heeft zojuist de doos met groente en fruit aan Liesbet en Wim Verschoor uit Oud-Vossemeer gegeven, foto johan van der heijden Hanna Aarnoudse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59