Zeeland is en blijft het einde Bi Zeeuwse editie Kracht on Tour 2 ZEELAND Water krijgt de ruimte bij Kieweg Weeën Wanneer ben je een echte Zeeuw? Een definitie is er niet, het is dus een kwestie van gevoel. IDENTITEIT ALTIJD DISCUSSIE Commentaar Het is de vraag of je de vraag nog mag stellen: wil de echte Zeeuw opstaan? Zeeland bestaat nog, dat is zeker. Maar zijn de mensen die daar wonen Zeeuwen? Moet je er geboren zijn om de Zeeuwse leeuw op je auto te mogen plakken? Behoor je de taole te spreken en te verstaon? Dat soort vragen dient zich aan, nu er in de aanloop naar de ver kiezingen plotseling weer 'Zeeuwse Kamerleden' op de partijlijs ten opduiken. Zelden op een verkiesbare plaats, maar ze staan er toch maar. En geven de indruk dat zij de Zeeuwse belangen met veel nadruk en trompetgeschal voor het voetlicht zullen brengen. Ervaringen van de afgelopen tientallen jaren leren dat die Zeeuwse Kamerleden zelden of nooit hun beloften hebben kun nen waarmaken. Gevangen in het partijkader en gedwongen om in de Kamer toch vooral voor het nationale en niet het provinciale belang op te komen, hebben ze allemaal moeten erkennen dat je de Zeeuwse leeuw niet kunt laten brullen. Piepen, misschien, maar dat zette geen zoden aan de dijk. Aan die ouderwetse partijpolitiek laat zich meteen de vraag kop pelen, wanneer je een Zeeuws Kamerlid bent. Moet je er geboren zijn, moet je er wonen, moet je voelen dat wij met de wind en de maan over het tij gaan, moet je weten dat er meerdere Seroosker- kes en Driewegens zijn, moet je Balkenende heten? Zeeland bestaat. Maar de tijd dat er volbloed Zeeuwen en puur-Zeeuwse belangen bestonden, lijkt ver achter ons te liggen. Die tijd heeft, als je erover nadenkt, waarschijnlijk nooit bestaan. Zijn er nog Zeeuwen? Laten we maar proberen ons samen thuis te voelen in ons landje met de vele zonuren. En 'huj' te zeggen als we elkaar op de fiets passeren. Dan is en blijft Zeeland het einde. Moet je er geboren zijn, moet je voelen dat wij met de wind en de maan over het tij gaan? Almanak De Walcherse verslaggeefster is vorige week moeder geworden van een prachtige dochter. Groot was dan ook de verba zing bij haar collega's dat haar naam boven een artikel over on derwijs prijkte, dat maandag in de krant stond. „Hoe kan dat nou, ze is toch niet alweer aan het werk?", wilde iemand we ten. „Knap hoor", zei een an der. „Een journaliste die amper een week na haar bevalling al weer een verhaal tikt, heeft in de meest letterlijke zin van het woord last van persweeën." Schouwse Oesterparty Flinterstar naar Gent vervoerd Wandeltocht over Schouwen NIEUW VOSSEMEER Een kromkommer is ook best lekker en je een echte Zeeuw als je 's nachts wakker gemaakt kunt I worden voor een ver se bolus? Of als je weet hoe babbelaars gemaakt wor den? Gekkigheid natuurlijk. Al la ten die antwoorden op de Face- bookpagina 'Je bent een echte Zeeuw als' wel zien dat iedereen zo zijn eigen gevoel erbij heeft. Scholieren die de gastlessen vol gen van Anneke Koets van het Zeeuws Archief bijten er hun tan den stuk op. „De één zegt dat je een Zeeuw bent als je hier bent ge boren, de ander vindt dat je ook in Zeeland moet zijn opgegroeid, dat je er familie moet hebben, of dat je voorouders er vandaan moe ten komen. Er zijn er die vinden dat een Zeeuw in klederdracht moet lopen. Wat het leuke is aan al die antwoorden? Iedereen heeft Het antwoord op de vraag of je een Zeeuw bent, heeft vooral te maken met gevoel gelijk. Want voor zover ik weet is er geen definitie van wat een ech te Zeeuw is." Dus kun je er alle kanten mee op, erkent ze. „Het heeft dan ook vooral te maken met gevoel", helpt Koets. „Een Zeeuw is voor mij iemand die zich verbonden voelt met de pro vincie en iemand die actief deel uitmaakt van de samenleving." Of ze zichzelf een Zeeuw voelt? „Ja, ik ben in Goes geboren en woon en werk in Zeeland." Een echte Zeeuw voelt zich ver bonden met Zeeland en de Zeeuw en, noemt ook secretaris Anneke Bal van Ons Boeregoed als voor waarde. „En een echte Zeeuw groet de mensen die hij in zijn woonplaats tegenkomt. Zeeuws praten wordt minder vanzelfspre kend, zie ik bij de jongelui", ver telt de geboren en getogen Zeeuw se. Dialect spreken is geen voor waarde, vindt ze, om Zeeuw te zijn. „Wel vind ik dat een Zeeuw het Zeeuwse dia lect moet ver staan. Anders om is het voor mensen die wel dialect spreken net zo goed be langrijk dat zij zich ook in het Ne derlands verstaanbaar kunnen ma ken." Je kunt er nog heel anders naar kijken. Want ook iemand die niet in Zeeland geboren is maar zich wel Zeeuw voelt, is voor Jim Goed hart van de Zeeuwse Connectie een Zeeuw. „Nederlander ben je ook met een Nederlands paspoort, daarvoor hoefje niet per se in Ne derland geboren te zijn." Goedhart ontmoet regelmatig mensen die vanuit Zeeland naar elders in het land zijn verhuisd. „Zij voelen zich ook Zeeuw en zijn trots op en enthousiast over Zeeland." Hij merkt dat het al snel een band schept wanneer hij met me de-Zeeuwen elders in het land Goes In Goes vindt woensdag 12 okto ber de Zeeuwse editie van Kracht on Tour plaats. Het evenement, een samenwerking tussen het mi nisterie van OCW, de Arbeids markt Regio Zeeland en het Zeeuws Vrouwen Platform, heeft als doel meer kansen voor vrou wen op de arbeidsmarkt te creë ren. Ook willen de initiatiefne mers het belang van financiële zelfstandigheid van vrouwen on der de aandacht brengen. Tijdens de bijeenkomst kunnen vrouwen zich aanmelden voor een 'deal', een stageplaats bij be drijven of lokale organisaties. „Die deals moeten vrouwen met grote afstand van de arbeidsmarkt weer motiveren en inspireren om aan het werk te gaan", zegt Anita van Oostrom van Kracht on Tour Zee land. Op het evenement zal ook mi nister Jet Bussemaker aanwezig zijn. Verder worden er workshops gegeven en zijn er verschillende sprekers te gast. NATUURVRIENDELIJKE OEVER woensdag 7 september 2016 li NIEUWERKERK Twaalfhonderd meter aan flauwe oever waar flo ra en fauna hun gang kunnen gaan. En die meteen ruimte biedt voor wateropvang als het heftig regent. Aan de Kieweg bij Nieuwerkerk is Waterschap Scheldestromen deze week be gonnen met de aanleg van na tuurvriendelijke oevers. De paal tjes langs de slootkant waren dringend aan vervanging toe. Omdat er grond van de buurman kon worden gekocht, kon het schap twee vliegen in één klap slaan, foto dirk-jan gjeltema Tip? redactie@pzc.nl ZONNEMAIRE Bij d'Ouwe Smisse in Zonne- maire wordt vrijdag 9 sep tember de Schouwse Oes terparty gehouden. Toegang kost 29,50 euro. Een gedeelte van de op brengst van de kaartver koop komt ten goede van Kunst en Cultuurpodium Schouwen-Duiveland. Meer informatie en bestel len van kaarten voor dit eve nement kan via e-mail: info@ouwesmisse.nl. TERNEUZEN Het achterschip van het vo rig jaar oktober na een aan varing voor Zeebrugge ge zonken Nederlandse vracht schip Flinterstar is dinsdag ochtend in alle vroegte op een ponton via de zeesluis in Terneuzen naar Gent ge transporteerd. Bij scheeps- sloperij Galloo werd direct met de sloop begonnen. Eind juni werd ook het voor schip al naar de grootste scheepssloperij van West-Europa vervoerd. BURGH-HAAMSTEDE Liefhebbers van wandelen komen zaterdag 17 septem ber aan hun trekken bij de Water en Windwandeltocht, die gaat door het Schouw se landschap. De tocht heeft afstanden van 5, 8,15, 20 en 30 kilo meter en vertrekt vanaf de kantine van FC De West hoek in Burgh-Haamstede. Deelname kost 3 euro. Meer informatie bij Willie de Meij: tel. 0111-652155 of via williedemeij@sv-dfs.nl. Een kromme komkommer is echt niet viezer dan een komkommer die voldoet aan het ideaalplaatje. De christe lijke stichting Corazon ont fermt zich over niet-perfec- te groenten en fruit. Met tal van acties streeft zij name lijk naar een beter klimaat en duurzame samenleving. Een Zeeuw Joanne Karkdijk en Jeffrey Kutterink Vlissingen Marieke Kesteloo Aanmelden voor het evenement kan via www.zeeuwsvrouwenplat- form.nl/kracht-on-tour/ aanmelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57