r vEJu Grote schrik, de bank saldeert Wat kost de opvang van Hugo en Sof ie? 7 WAARVAN AKTE De notaris meestal niets, behalve misschien een etentje of weekendje weg om ze te bedanken. Betaal je je ouders wel, dan is het mogelijk om ze in te schrij ven bij een gastouderbureau en zo alsnog kinderopvangtoeslag te ont vangen. Voorheen werd nogal eens mis bruik gemaakt van deze regeling. Opa en oma kregen zogenaamd geld voor de opvang maar gaven dit in de vorm van een schenking weer terug aan hun kinderen. Zo konden die wel de kinderopvangtoeslag opstrijken. Sinds 2010 zijn de eisen voor gastou ders echter veel strenger geworden en komt deze vorm van fraude min der voor. Informele oppas Je kunt ook kiezen voor een oppas die geen vergunning heeft, zoals een fa milielid of student. Vaak is dat, zeker PROEFOPDESOM als je meer dan een kind hebt, goed koper dan een professionele gastou der. Het Nibud gaat uit van tussen de 4,50 en 6,80 euro per uur voor 1 kind en 6,80 tot 9,05 euro voor twee kin deren. Ander voordeel is dat je een infor mele oppas vaak ook gemakkelijk 's avonds of in het weekend kunt in schakelen. Wanneer je een informele oppas inschakelt, heb je geen recht op kinderopvangtoeslag. Het is dus vooral interessant voor ouders met meerdere kinderen die vanwege hun hoge inkomen weinig toeslag ont vangen. TOESLAG Hoe werkt toeslag kinder opvang? Kinderdagverblijf Gastouder Informele kinderopvang Ze zijn al sinds hun jeugd een hechte vriendenclub. En hoewel ze inmiddels alle vijf zijn getrouwd, een gezin heb ben en maatschappelijk succesvol zijn, trekken ze er nog geregeld samen op uit. Dagje zeevis sen, weekeindje doorhalen in Dublin of ge woon een avondje in de kroeg hangen. Jongens zijn het eigenlijk nog. Maar aardige jongens. Ze kunnen zich financieel wat permitteren en hebben samen een paar kantoorpandjes ge kocht. De inkomsten daarvan stromen binnen op een gezamenlijke betaalrekening die ze hebben geopend. Zo lang het goed gaat, gaat het goed. De bomen in de vastgoed branche groeien tot in de hemel. Met een glimlach verdelen ze jaarlijks de winst. 'Proost mannen!' Tot de crisis komt. De panden komen leeg te staan en de huurinkomsten dro gen op, terwijl de beheerkosten wel doorlopen. Verkopen zonder zware verliezen is onmogelijk in deze slechte markt. Sneller dan verwacht vertoont de betaalrekening rode cij fers. Als de rekening steeds dieper rood kleurt, eist de bank bijstorting, van 50.000 euro. De bank vult het gat met geld van de privérekening, en dat mag Het losjes aangegane avontuur - er is amper iets vastgelegd want 'we kennen elkaar toch allemaal?' - is opeens niet zo fijn meer nu er a la minute 10.000 euro de man op tafel moet ko men. Er ontstaan voor het eerst in al die jaren barstjes in de vriendschap. Als de aanmanin gen van de bank strenger worden, loopt de druk op. Verwijten vliegen heen en weer. Dan verliest de bank zijn geduld en grijpt in. Een van de vijf merkt dat aan den lijve. Hij heeft een privérekening bij dezelfde bank en krijgt op zeker moment een telefoontje van zijn echtgenote: ze staat met een volle bood- schappenkar bij de supermarkt, maar kan niet afrekenen. Haar betaalpas weigert: geen saldo. Ze is woedend op haar man. 'Ik sta hier com pleet voor joker!' De bank heeft simpelweg de privérekening van de man leeggetrokken om het tekort op de gezamenlijke rekening aan te vullen. Mag dat? Ja, dat mag. Het staat in de algemene voor waarden van vrijwel alle banken: tekorten op de ene rekening mogen zonder plichtplegin gen worden aangevuld met tegoeden van an dere rekeningen. Salderen, heet dat. Met als ge volg dat de man met de privérekening zelfs de aflossing van zijn hypotheek niet meer kan be talen en in grote problemen dreigt te komen. Dat is de anderen toch te gortig. En al doet het hen allemaal financieel pijn, ze storten snel bij. Daarmee hebben ze niet alleen hun jaren lange vriendschap gered, maar ook een oude les geleerd: doe geen zaken met familie of vrienden, tenzij je alles goed hebt geregeld. Daarom zitten ze nu aan mijn bureau. Om de zaken wel goed te regelen, in een notariële akte. Johan Nebbeling woensdag 7 september 2016 GO Vragen? Vragen naar aanleiding van dit artikel? Financieel journalist Irene van den Berg beantwoordt elke week enkele lezers vragen in de krant. Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl Rianne met drie van haar oppaskin deren, Floortje, Ruben en Sep (vlnr.). FOTO THIERRY Breng je je kinderen naar een kinderdagver blijf of gastouder, dan kun je kinderopvang toeslag aanvragen. Wat zijn de eisen? Ouders hebben recht op kinderopvangtoe slag als hun kinderen naar de opvang gaan terwijl ze werken, studeren of een in- burgeringscursus volgen. Dat geldt alleen voor opvang bij erkende kinderopvanginstel lingen. Die vind je op www.landelijkregis- terkinderopvang.nl Je krijgt per kind voor maximaal voor 230 uur per maand kinderopvangtoeslag. De toeslag vraag je aan op www.toesla- gen.nl. Dat moet bin nen drie maanden na de maand dat je kind naar de opvang gaat. Ook zelfstandigen kunnen kinderop vangtoeslag aanvra gen. De fiscus bere kent de kinderop vangtoeslag aan de hand van de uren die je jaarlijks in je bedrijf steekt. Rik en Sanne hebben 2 kinderen: Hugo (1) en Sofie (3). Het stel heeft een bruto jaarinkomen van 95.000 euro. Situatie 1: Rik en Sanne brengen hun kinderen drie dagen per week naar een kinderdagverblijf. Het uurtarief van een kinderdagver blijf is circa €6,80. Om twee kinde ren drie dagen per week naar de opvang te laten gaan betalen ze bruto €1768 per maand. Ze krijgen een kinderopvangtoeslag van €1064. Netto zijn ze dan €704 per maand kwijt. Situatie 2: Rik en Sanne brengen hun kinderen drie dagen per week naar een gastouder. Het uurtatief van een gastouder ligt rond de 5 euro. Om twee kinde ren drie dagen per week naar de gastouder te laten gaan, betalen ze bruto €1170. Ze krijgen een kinder opvangtoeslag van €704. Netto is dat dus €466,- per maand. Situatie 3: Rik en Sanne nemen voor drie dagen per week een oppas aan huis. Ze betalen de oppas €7,- per uur, voor 9 uur per dag. Ze zijn per maand 819 euro kwijt aan kinderop vang voor hun twee kinderen. Dat is netto, want ze kunnen geen kinder opvangtoeslag aanvragen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51