6 IRENE WEET RAAD Kinderopvang Kinderdagverblijven zijn duur, zeker als je er meerdere koters hebt rondlopen. Maar er zijn gelukkig goedkopere alternatieven. Hoeveel kost kinderopvang nu echt?' vraagt een zwangere vrouw op een mama-forum. Ze maakt zich zorgen of ze de hypo theek nog wel kan blijven ophoesten als haar kleintje eenmaal is geboren. Haar vraag is niet zo gemakkelijk te be antwoorden. Hoeveel ze straks precies kwijt is aan kinderopvang hangt onder meer af van het aantal uren en hoeveel kinderopvangtoeslag ze krijgt. Maar haar zorg is begrijpelijk: kinderdagdag verblijven zijn behoorlijk prijzig. Ge lukkig zijn er alternatieven voor de dure crèche. Gastouder Je kunt je kinderen onderbrengen bij een professionele oppas, gastouder genaamd. Meestal breng je je kind naar een gastgezin, maar je kunt ook regelen dat de gastouder bij jou thuiskomt. Om in aanmerking te ko men voor kinderopvangtoeslag moet je gastouder voldoen aan bepaalde veiligheids- en kwaliteitseisen. Zo moet hij/zij zijn ingeschreven bij een gastouderbureau en de juiste korte opleiding hebben gevolgd. Een gast ouder mag maximaal 6 kinderen op- Gastouders rekenen meestal alleen de werkelijk afgenomen uren vangen - eigen kinderen onder 10 jaar worden ook meegerekend. De uurtarieven van gastouders lig gen vaak lager dan die van kinderop vang. Daar staat tegenover dat je voor een gastouder ook minder toeslag ontvangt. Toch is een gastouder netto vaak goedkoper dan de kinder opvang omdat een gastouder meestal alleen de werkelijk afgenomen uren rekent. Bij crèches betaal je vaak voor ïo of ti uur per dag en draait de teller tijdens vakanties gewoon door. Na deel is echter dat je afhankelijk bent van één persoon. Is de gastouder ziek of op vakantie, dan moet je zelf iets regelen. Au pair Een au pair klinkt misschien deca dent, maar een inwonende hulp kan juist voordeliger uitpakken. Zeker als je een groot gezin hebt en veel werkt. Je moet de au pair onderdak bieden en je betaalt het eten. Ook betaal je haar zorgverzekering en WA-verze- kering en is het gebruikelijk om mi nimaal 300 euro zakgeld per maand te geven. Daarnaast betaal je vaak bemidde- lingskosten en soms kosten voor een verblijfsvergunning. Volgens het Ni- bud (Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting) liggen de kosten van een au pair in totaal rond de 600 euro per maand. Voor dat geld mag de au pair een jaar lang maximaal 30 uur per week werken. Je hebt geen recht op kinderopvangtoeslag. Ruilouder Jij brengt je kinderen op dinsdag en donderdag naar de opvang en je buurvrouw juist op maandag en vrij dag. Wat is er dan logischer om de opvang samen te regelen? Dat scheelt een hoop in de kosten. Maar je hebt het wel drukker op de dagen dat je thuis bent. Bovendien werkt het al leen als er ouders in de buurt wonen die je vertrouwt. Opa en oma Veel ouders schakelen tegenwoordig opa en oma in voor een dagje oppas sen in de week. Dat is lekker ver trouwd voor de kinderen en het kost VRAGEN REACTIES Goldcar Ouderen Fraude GASTOUDER woensdag 7 september 2016 GO Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Elke opvang heeft z'n prijs c 44 Ze wilde altijd een groot gezin, maar in plaats daarvan werd Rianne Groen uit Honselersdijk gastouder. Nu haar drie eigen kinde ren ouder zijn, ontfermt ze zich in hun tuinders huis vier dagen in de week over maximaal vijf peuters en kleuters. 'We hebben hier ruimte ge noeg, ook buiten. Ik vind het heerlijk. Je bouwt echt een band met ze op.' Na oppas voor haar zus te zijn geweest, meldde ze zich aan bij gastouder bureau Kwest en volgde ze de mbo niveau 2-oplei- ding zorg en welzijn. Als ze op vakantie wil, is er achtervang bij Kwest. Irene van den Berg schreef vorige week over een auto huren in het buitenland. Hierbij een selectie uit de vragen en opmerkingen van lezers. Autoverhuurder Goldcar kwam als goedkoopste uit de test. Maar diverse lezers melden slechte ervaringen te hebben met de autoverhuurder, onder wie Edgar Raimond. 'Wij huurden deze zomer bij Goldcar een auto op Sardinië, Cagliari. Wij werden bij zowel het ophalen als het inleve ren enorm geïntimideerd. Bij het ophalen wilden ze mij 219 euro extra laten betalen voor een wa zige verzekering en bij het inleve ren 350 euro voor een heel klein krasje, dat van tevoren ook al op de auto zat. De medewerker van Goldcar vertelde mij letterlijk dat Goldcar zo goedkoop is dat je dit soort dingen kunt verwachten! Het was heel onprettig. Ik heb voorgangers daadwerkelijk die bedragen zien betalen. Alleen omdat ik voet bij stuk hield, foto's had gemaakt en me niet liet intimi deren, heb ik uiteindelijk niets ex tra's betaald.' Een aantal lezers wijst erop dat verhuurders soms een maxi mumleeftijd hanteren of extra kosten in rekening brengen aan huurders op leeftijd. Ruud Mente:'Wij huren de laatste jaren een kleine auto in Spanje, Alicante-Airport, voor twee maan den in de winter (overwinteren). Mijn leeftijd is 78. Dan wordt een extra verzekering berekend, die plusminus 198 euro kost. Zonder deze verzekering geen auto. Eventueel kan je dit afkopen met je creditkaart, maar dan wordt een bedrag geblokkeerd voor eventualiteiten. Ik vind dit een vorm van ouderen pesten. Weet u een oplossing?' Antwoord: Het enige wat u kunt doen is op zoek gaan naar een verhuurder met gunstigere voor waarden. De voorwaarden voor ouderen verschillen namelijk meestal per autohuurder. Bij de een geldt een maximumleeftijd, bij de ander betaal je extra. Let op: in sommige landen gelden er vanuit de overheid nog bepaalde regels voor autohuur aan ouderen. Als dat op uw bestemming het geval is, staat dat in de huurvoorwaar den. Hilbert Jonkman vertelt over zijn nare ervaring toen hij online een auto dacht te huren bij Cubacar. 'Ik kon de auto bij aankomst niet afhalen. De website, waar ik had geboekt, bleek een plagiaat te zijn van de echte website van Cuba car. Regelrechte fraude in een land waar niemand Hertz of Avis kent. Gelukkig konden we na twee dagen een privéauto huren voor drie weken van iemand die in een verhuurkantoortje werkte. Dat liep dus goed af. Wat ook goed afliep, was dat ik de 1500 euro die ik had overgemaakt aan de fraudeur te rugkreeg van VisaBij Visa is fraude gedekt en zij hebben ook de mogelijkheid het geld van de tegenpartij terug te vorderen. Al met al een prachtige vakantie, met een gestrest begin. Want op Cuba huur je ter plekke onmogelijk een auto voor drie weken die het blijft doen op die wegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50