5 PROMOTIE Werken voor weinig ENERGIE Trouw zijn is niet lucratief vol toegevoegde specerijen, gebakken uitjes en trassi (garnalenpasta). Maar om geen badjaks met baloujaks te vergelijken, en geen manis met ma dame jeanettes, testen we zes inter pretaties van de moeder aller samb als: sambal oelek. Gevijzelde chilipepers, zout en een scheutje azijn; meer is het goedje ei genlijk niet. En toch verwachten de Muffe pepers, ja, die gaan we er makkelijk uithalen panelleden - die uiteraard geen idee hebben welke (huis)merken ze voor geschoteld krijgen - wel degelijk smaakverschillen te proeven. Karen: „De ene sambal zet bijvoor beeld direct je mond in de fik, terwijl de ander langzaam opbouwt." Wiland: „En verse pepers smaken frisser, voller en hebben meer geur." Sita: „Ja, de muffe pepertjes gaan we er wel uit halen." Steeltje In de zes smaakrondes die volgen, verraden de goede en slechte sambals zichzelf zelfs al voor er ook maar een hap is genomen. De textuur blijkt DE UITSLAG immers een duidelijke indicatie voor de smaak. Inproba - uit een spuit- flesje nota bene - en Jumbo vallen op door hun gladde substantie, en wor den ook qua smaak naar de prullen bak verwezen. De sambal van Koningsvogel is daarentegen de over duidelijke winnaar: een prima smaak en lekker grof in de mond. „Kijk, ik zie de velletjes van de peper nog zit ten", zegt Wiland. „En alle pitjes. En zelfs een steeltje." Kleingeld Telefoon Tweedehands en toch oké woensdag 7 september 2016 8 procent van de Nederlanders neemt de tuin graag op de schop. Bron: GfK Waarom zou je on dernemen? Het is keihard werken en de uitkomst is ongewis. Martin Koudstaal promo veert 15 september op dit onderwerp. Hij vergelijkt de ondernemer met managers en werk nemers. De promo tie is gratis toegan kelijk. Zie uva.nl. Meer de helft van de Nederlandse consu menten stapte de af gelopen vijf jaar niet over naar een andere energieleverancier. Ze bleven zitten, terwijl overstappen geld kan besparen. De meeste mensen geven aan dat zij wel goed zitten, aldus ING. Bij elkaar laten de klanten honderden miljoenen euro's liggen. Sita Danser Van winnaar tot verliezer: een gepeperde mening, maar volkomen eensgezind. 1. Koningsvogel €1,19 voor 200g Scoort op alle fronten: een mooie donkerrode kleur, voortreffelijke structuur, goede geur en gebalan ceerde smaak. Wiland: „Je proeft lekker die peper- pulp." 2. Albert Heijn €0,52 voor 100g Een prima smeerbare sub stantie en een fijne geur. Flink aan de pittige kant ook. Maar er is wel te gortig met zout gestrooid. 3. Conimex €1,24 voor 200g Vlees noch vis: een weinig uitgesproken middle-of- the-road-sambal. Totaal niet pittig, wel te zout. Sita: „Alsof de hele Dode Zee is leeggeschept." 4. Fair Trade €1,18 voor 115g Het panel ziet de pitjes, maar proeft slechts een vlak paprikapapje. De kleur en consistentie worden wel geroemd. Karen: „Dit riekt naar gerommel met bind middel." 5. Inproba €0,64 voor 250g Sambal bij? Neen, dank u! Zuur van smaak, veel te vloeibaar en pittig op een onprettige manier: achterin de keel en veel te lang na- brandend. 6. Jumbo €0,98 voor 200g Het stoom uit de oren, maar vooral vanwege de belab berde kwaliteit. Een muffe smaak - zijn er gedroogde pepers gebruikt? - en een olieachtige drab. Een twee dehandsje klinkt ar moedig, dus in smartpho- neland heet dat 'refurbished'. Swoop.nl riep het Swoop-certificaat in leven, dat minimaal twee jaar garantie ople vert. Ze nemen ook oude mobieltjes in die nog liggen te verstoffen. ['•.vi-f ;-ccO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49