Het ware verhaal achter je jeans Nep-inkt verliest op alle fronten 2 ROLAND DUONG Ondernemen Kringloopwinkels ondergaan een metamorfose. De verkoopwaar blijft weliswaar voor een prikkie te koop, maar de spullen staan tegenwoordig prachtig uitgestald. En verkoopt een kastje niet, dan verdwijnt het snel uit de schappen. Column wij journalisten maken ons er zeker schul dig aan. Maar er bestaan ook onderwerpen waar zoveel mis mee is dat de waarheid niks ex tra's nodig heeft voor een schokkende krantenkop. Als tv-reporter heb ik dingen gezien waar ik nog steeds wakker van lig. Stof voor verhalen die moe ten worden verteld. voorkomen dat het schandaal de norm is gewor den. We kleden ons ermee, slapen erin, doen geen stap zonder. Maar de productie van dit alledaagse product gaat gepaard met zoveel uitbuiting en mi lieuschade dat het lijkt alsof de katoenproductie wereldwijd in handen is van een maffiakartel. witte pluis kon in de 19de eeuw goedkoop worden geproduceerd dankzij zwarte slavenarbeid op Amerikaanse plantages. Deze dwangarbeid maakte katoen wereldwijd goedkoop en betaalbaar voor iedereen. De slavernij is afgeschaft, maar de kans dat je nog steeds slaven arbeid tegenkomt op een katoenplantage is groot. Ironisch genoeg niet in de Verenigde Sta ten, maar in andere grote katoenlanden waaronder Brazilië, In dia en Pakistan is ge dwongen arbeid sche ring en inslag. Ook kin derarbeid komt veelvuldig voor. Oezbekistan, een grote katoenproducent, maakt het helemaal bont door tijdens de oogst een groot deel van de bevol king tot katoenpluk te dwingen. Een heel land ge dwongen tot slavernij! Maar het katoenschandaal reikt nog veel verder. Om een kilo katoen te krijgen heb je 8000 liter water nodig die je kan telen. Het zachte pluis heeft veel gif en water nodig om te groeien. Een kwart van het we reldwijde gebruik van insecticiden komt op reke ning van katoen. En om een kilo katoen te krijgen heb je 8000 liter water nodig. Als katoenboer in een ontwikkelingsland speel je met je gezondheid en kostbare watervoorraad. Heb je met moeite die prijzige Italiaanse spijkerbroek weten te vinden die een soort van eerlijk in elkaar is genaaid, dan bestaat die jeans misschien wel uit slavenkatoen! Er is maar beperkt toezicht van modeketens op de herkomst van katoen. Het is een grondstof die in anonieme balen wordt opgekocht. De transpa rantie is ver te zoeken. Biokatoen doet het veel be ter, maar het aanbod is klein. Is de situatie echt hopeloos? Eh, er wordt wel wat geprobeerd. In juli werden in Nederland met veel bombarie afspraken aangekondigd tussen overheid en modeketens. Eindelijk zullen de misstanden in de textielketen worden aangepakt, is de ambitie. Ik verwacht er helaas weinig van. De afspraken zijn boterzacht. Er zijn geen heldere doelen, geen sanc ties, geen controles. Dit zal het katoenschandaal niet de wereld uit helpen. Dus wij consumenten zullen zelf ook een stap moeten maken, hoe be scheiden ook. Tijd voor de onderbroek van bam boe. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 et gaat Ronald van Sleeuwen, vestigingsmana ger van Kring- loopbedrijf Oss en oud-meubel- maker, aan het hart: 135 euro moet de puntgave, massief eiken buffetkast opbrengen. „Daar zouden we makkelijk het dub bele voor kunnen vragen", verzucht Van Sleeuwen. „Maar dat dóen we niet. Zo'n mooie kast moet ook voor mensen met een kleine portemon nee betaalbaar blijven." Een scherfvrije mok voor een Je hoeft je niet meer te schamen als je naar de Kringloop gaat kwartje, een gek lampje voor 50 cent, boeken en cd's voor een euro, een setje van vier kristallen likeurglaasjes voor 3 euro, een ooit geavanceerde fo tocamera voor 7,50 euro, een bed met ladekastjes voor twee tientjes: in elke Kringloopwinkel kun je deze - en on telbare andere - koopjes vinden. Als je een beetje mazzel hebt, vind je ook zomaar een modieus ensemble van Mart Visser voor de spotprijs van 17,95 euro. Of een designvaas, de eer ste druk van een bekend boek, een waardevol schilderij.... „Dat is voor veel mensen de charme van de Kringloopwinkel", zegt Karen Hop, commercieel mana ger van Kringloopwinkel Foenix in Apeldoorn. „Je kunt er heel goedkoop aan huisraad of andere spullen ko men én je kunt er tegen pareltjes aan lopen." Vintage Leonie Reinders, directeur van BKN, de branchevereniging van Kring loopwinkels, ziet de vintageliefheb bers onder de klandizie toenemen. „Kringloopwinkels waren van ouds her gericht op mensen met weinig geld, nog altijd een belangrijke doel groep. Maar tegenwoordig trekken Kringloopwinkels ook mensen die op zoek zijn naar bijzondere, unieke koopjes. Ze noemen het vintage of retro. Vind ik prima. Feit is dat je je niet meer hoeft te schamen als je naar de Kringloop gaat. De Kring loopwinkel is hip geworden." Kringloopwinkel Foenix, waar Ka ren Hop de scepter zwaait, wil graag meegaan in de hippe trend. De win kel is gevestigd op het terrein van de voormalige Zwitsalfabriek in Apel doorn, een postmoderne industriële woensdag 7 september 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Onderwerpen aandikken en opkloppen, De productie van katoen is er zo een. Een opeenstapeling van wanpraktijken die zoveel Er is helaas in 150 jaar weinig veranderd. Het Het is een van de meest vervuilende gewassen Reageren? roland.duong@persgroep.nl Prachtige vakantiefoto's gemaakt. Maar hoe show je ze? Fotoboek: Henzo 1001508 basicline zwart Artencraft €16 Cameranu €21,95 Fotojans €23,95 Op een scherm: Zakprojector Philips PPX4350 Maxict €253,76 Boxxer €269,- Coolblue €279,00 "U O O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van klooninktpatronen. Wat is het toch verleide lijk om niet de merk- inktcartridges voor je printer te kopen, maar de nagemaakte exem plaren. Want waarom 71 euro betalen als het ook voor 14 euro kan, zoals bij de cartridges voor de Epson Expression Home printer. Maar pas op, er kleven nogal wat nadelen aan de nep pers. Zo lekken de klooninktpatronen voor de Brother-testprinter en moet de Epson eerst gereinigd worden voor hij met klooninkt werkt. De Canon geeft zelfs aan dat de cartridges leeg zijn en de HP meldt dat ze nep zijn. Toch is de Consumentenbond niet helemaal ontevre den over de in China gemaakte neppers. Voor zwarte printjes en bijvoorbeeld routekaart jes voldoet de nep-inkt omdat de eisen meestal niet zo hoog zijn. Maar zelf foto's afdrukken op fotopapier, dat is andere Digilijst: Hama digiframe slimline 8 zwart Cameranu €49,95 Artencraft €54,85 Foto Konijnen berg €54,95 IvXvXv— Mix van koopjes en pareltjes Johan Nebbeling 44 Leonie Reinders Ronald van Sleeuwen wil graag de verkoopwaar betaalbaar houden voor iedereen, foto koen verhei jden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46