'Koopkracht van ouderen zal weer stijgen' 3 Wantrouwen in de politiek is groot De pensioenen kunnen best weer omhoog Den Haag kan bittere ouderen niet negeren: ze zijn goed voor bijna 35 zetels. Drie populaire stellingen onder de loep. I Ouderen leverden het meest in JDe zorg is ai zo ver uitgekleed Ontwikkeling financiële situatie 2006 t.o.v. 2014 Als je kijkt naar wat er in de pensioenpotten zit, zou je den ken van wel. De pensioenfond sen hebben volgens De Neder landse Bank (DNB) in totaal zo'n r.300 miljard euro in kas. Toch worden pensioenen al jaren nauwelijks geïndexeerd. Zo heeft ABP al sinds 2009 de oudedagsvoorziening niet aan gepast aan de hogere prijzen. Als de situatie niet verbetert, dreigt volgend jaar een kor ting voor 1,8 miljoen Nederlan ders, waarschuwt DNB. 27 pensioenfondsen zitten in de gevarenzone. Zijn kortingen onterecht als er zo veel geld in kas zit? Daar over liggen de meningen uit een. Econoom Bernard van Praag stelt dat pensioenfond sen gewoon kunnen indexe ren. DNB verlangt hoge buf fers van de pensioenfondsen, gebaseerd op de rekenrente. Die rente heeft DNB nu zo laag vastgesteld, dat veel fond sen niet aan die eis kunnen voldoen en dus niet mogen in dexeren. „Overdreven voor zichtig", vindt Van Praag. Daar tegenover staat staats secretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken), die waarschuwt dat er genoeg pensioengeld moet overblijven voor toekom stige generaties. Zeker omdat het aantal ouderen de komen de jaren toeneemt, met als hoogtepunt 4,7 miljoen 65-plussers in 2041. Die pen sioenen moeten nog wel be taald kunnen worden. Een gepensioneerde die klaagt over zijn inkomen krijgt al gauw de bal te ruggekaatst: „Maar jullie generatie is rijker dan ooit." De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) spreken boekdelen: tussen 2006 en 2024 hebben alle 65-min- ners inkomen ingeleverd, terwijl het inkomen van gepensioneerden tij dens de crisis nagenoeg gelijk is ge bleven. Hun vermogen was zelfs 80 procent hoger dan de groep 65-plus- sers in 2006. Vooral jonge gepensioneerden heb ben een beter inkomen dan hun ouders, omdat zij vaak een beter aan vullend pensioen hebben opge bouwd dan de generatie ervoor. Toch blijven veel ouderen ontevre den. CBS-econoom Peter Hein van Mulligen snapt dat wel. „Door het uitblijven van indexatie hebben zij het de afgelopen jaren wat slechter gekregen. En wie niet meer werkt, kan dat koopkrachtverlies moeilijk compenseren. Daarnaast zijn er door pensioenfondsen verwachtingen ge wekt die niet uitkomen." Daar staat tegenover dat iemand die zijn baan verliest, een veel grote re inkomensval maakt dan een ge pensioneerde die indexatie misloopt. Vandaar ook dat ouderen er in de sta tistieken steevast relatief goed uit springen. Het beeld van de 'arme oudere' is in elk geval onterecht. Van Mulligen: „In 2000 leefde één op de zes 80-plussers in armoede, nu nog maar 3 procent. Dat is een spectacu laire daling." PROTEST Geen enkel land binnen de Europese Unie geeft meer geld uit aan zorg dan Nederland. Toch wordt er volop gemopperd op de kwaliteit en de hoogte van de eigen bijdragen. Wat is hier aan de hand? De kosten van de Nederlandse ge zondheidszorg zijn in vijftien jaar tijd verdubbeld, naar 95 miljard euro. De zorguitgaven slokken een steeds groter deel op van ons bruto binnen lands product: van ro procent in 2000 naar 14 procent in 2025, blijkt uit berekeningen van het CBS. In 2024 kostte de gezondheidszorg ruim 5.300 euro per Nederlander; in 2006, toen de Zorgverzekeringswet werd ingevoerd, was dat nog geen 4.000 euro. De totale zorguitgaven stijgen nog altijd, maar vooral op de oude renzorg heeft dit kabinet netto bezui nigd. Vorig jaar daalden de uitgaven hieraan met 2 procent naar 26,2 mil jard euro. De besparingen laten zich voelen. Mensen met lichamelijke klachten, vooral ouderen, moeten langer op zichzelf blijven wonen. Nu al woont zes van de zeven 80-plussers thuis. Zij zijn bovendien vaker aangewezen op familie of vrienden voor onder steuning. De vraag is of de bezuinigingen ef fect zullen hebben op de kwaliteit van de zorg. Tot dusver - ondanks het gemopper - scoort Nederland bo vengemiddeld, blijkt uit een interna tionale vergelijking van de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling. woensdag 7 september 2016 Heeft boze senior gelijk? Besteedbaar Tot 25 jaar inkomen Vermogen 20 tot 45 jaar 45 tot 65 jaar Protesterende ouderen in gesprek met Diederik Samsom. fotoanp Deborah Jongejan Laurens Kok Den Haag Ouderen pikken het niet langer. Ze voelen zich slachtoffer van de bezuinigingen. Giste ren voerden sommigen actie bij de Tweede Kamer „Neem nou van mij aan, met Prinsjesdag komt het echt wel goed", zegt Diederik Samsom vol bravoure. „U zult zien dat de koopkracht van ouderen weer zal stijgen." De PvdA-leider staat tussen een handjevol ouderen, die voor het Tweede Kamergebouw actievoeren voor meer geld in de portemonnee. Ruim een half uur trekt de PvdA-voorman uit om met ze te praten - lang voor Haagse begrippen. Zijn probleem is: veel ouderen geloven het niet. „Hij kan mooi praten en hij begrijpt het, maar wat gaat hij nou doen? Dat is vaag", zegt de 93-jarige Henk Vesseur. Het wantrouwen in de coalitie is groot, blijkt uit onderzoek van seniorenorganisatie ANBO. Ouderen hebben het gevoel dat ze worden achtergesteld ten opzichte van werkenden, die er volgens hen de laatste jaren wel op vooruitgingen. Die onvrede zie je terug in de peilingen. 50Plus staat steevast op flinke winst, terwijl de partij van Henk Krol nu één ze tel telt. De boosheid is verklaarbaar. Door bezuinigin gen moeten ouderen steeds meer zelf beta len. Waar ze vroeger 'recht' hadden op een gratis rollator, moeten ze daar nu vaak (deels) voor betalen. Ondertussen regent het negatie ve verhalen over pensioenen, de thuiszorg en verpleeghuizen. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3