BUITEN Romeinse vruchten ZEELAND 11 De Canisvlietsekreek tussen Westdorpe en Zelzate dreigde ten onder te gaan. Actie had resultaat. Herstel volgde na vele jaren. Het is een fraai wandelgebied geworden waar het ook nog goed vissen is. De wandeling Het voelt klam aan, alsof er een natte deken over het land bij Westdor pe hangt. Start punt is aan de weg richting de brug bij Sas van Gent, op een parkeerplaats waar in het weekend veel buitenlandse vrachtwagenchauffeurs bivakke ren. Ze hebben alle kans de be nen te strekken. De omgeving leent zich ervoor. Om de hoek, richting het Bel gische Zelzate, ligt natuurgebied Canisvliet. Onderweg verwijst nog een fraaie steen naar de strijd die is geleverd om Canis vliet te redden van de ondergang, met de tekst Canisvliet-actie 1972. Het krekengebied dreigde door ernstige vervuiling ten on der te gaan. Het is gelukt daar een stokje voor te steken. Bij het begin van de wandeling is weinig van het natuurgebied te zien. De tocht leidt door de Vissersverkorting, een polderweg die dienst doet als fietspad tussen Westdorpe en Zel zate. De populieren verliezen al wat bladeren. De herfst is in aan tocht. Wie het nieuws volgt, weet dat de vredige Vissersverkorting ook iets triests heeft. De politie vond hier 23 oktober 2012 het zwaarge- havende, levenloze lichaam van John Smidt (86) uit Axel. De pol derweg was urenlang afgesloten voor onderzoek. Niets herinnert meer aan die moord. Af en toe komt een fiet ser voorbij. Verder is het stil. De route gaat verder door de - hoe toepasselijk - Stekkerweg. Een ge denkplaat staat er langs de weg, ter ere van 'natuurherstel Canis vlietsekreek en Molenkreek' in 1999. De tekst begint te vervagen, maar het is duidelijk: de Canis- vliet-actie uit 1972 heeft succes ge had. De tocht gaat een stukje door Zulke grote karpers zitten hier niet, ze kunnen wel twintig, dertig kilo worden Zelzate, niet het mooiste dorp van Vlaanderen. De grens doemt al snel weer op, bij De Grenshoe- ve. „Het is alleen nog de naam. De hoeve is verleden tijd", vertelt de bewoonster die nieuwsgierig komt kijken. De route leidt ook weer terug via de Vissersverkorting. Dat wordt een beetje saai. Bordjes wij zen richting de Canisvlietse kreek. Dat moet mooier zijn. Een groepje wandelaars passeert en er zitten zowaar twee vissers, Bas Bevelander en Jozef Heijens uit Sas van Gent. In ruim vier uur hebben ze twee karpers gevan gen en twee verspeeld. De ver klikker gaat af op een hengel. Bas haalt op. Jozef weegt de fraaie kar per: 6,5 kilo. En hij maakt een fo to van Bas met de vangst. „Voor de verzameling." De steen met de tekst Canis vliet-actie 1972 volgt en een her denkingsbordje voor Jacques Ver- loove, bioloog, 28-12-1936/30-3- 1995. Voor hem is een boom aan geplant door de werkgroep Be houd Canisvliet, Sas van Gent. Het is dus mede aan hem te dan ken dat deze wandeling nog ge maakt kan worden. Uit de Zeeuwse klei Onderzoek naar resten van planten en vruchten is een vrij jonge loot aan de stam van archeologisch onderzoek. In oude opgravingen van Romeins Aardenburg is zulk onderzoek dan ook niet uitgevoerd. In recentere opgravingen, aan de Beekman straat en de Zuidpoortstraat, is dat wel gedaan. Nu weten we dat daar kersen, pruimen, walnoten en ha zelnoten zijn gegeten. De eerste drie zijn door de Romeinen in on ze streken geïntroduceerd en wor den alleen gevonden in het Ro meinse gebied ten zuiden van de Rijn. De kersen zijn zoete kersen. Ze zijn gevonden in een waterput, een kuil en een opgevuld ven in het industriegebied ten zuidoos ten van het castellum (Romeins fort). Een van de kersenpitten uit het ven is kortgeleden gedateerd met radiokoolstofdatering: de kers is daar rond 175 na Christus ge groeid en opgegeten. De pruimenpitten komen alleen uit het ven. Het gaat om een va riant van de nu in Nederland vrij onbekende ondersoort kroosjesp- ruim. In Nederland zijn ze bekend als krieken - niet te verwarren met de Vlaamse betekenis van kriek als zoete(!) kers - of haverpruimen. De stevige vruchten van krieken zijn blauw berijpt en hebben een lengte van circa twee centimeter. In Nederland waren Romeinse pruimenpitten wel herkend als de ondersoort kroosjespruim, maar niet verder te onderscheiden op va riant. De Aardenburgse pruimen pitten zijn de eerste die als krie- kenpitten zijn herkend. Walnoten zijn niet alleen be kend van ook in Aardenburg ge vonden schalen. Pollenonderzoek elders in Romeins Nederland heeft aangetoond dat walnootbo- men in die periode zijn aange plant. Hazelaren daarentegen beho ren tot de inheemse boomsoorten en hazelnoten werden al vanaf de vroege prehistorie in het wild ver zameld. AFSTAND: 6,6 KILOMETER Oostpoortweg X Bas Bevelander met de zojuist gevangen karper: schoon aan de haak. Kanaal Terneuzen Gent Canisvlietse Kreek Vissersverkorting Stekkerweg België Karnemelkstraat Sint-Stevenstraat woensdag 7 september 2016 Actie met resultaat Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag de Canisvlietsekreek-route, met een vleugje België. Harmen van der Werf —Jozef Heijens, Sas van Gent Tweewekelijkse rubriek over archeologische vondsten in Zeeland door Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Robert van Dierendonck Romeinse pitten en schalen uit de Zuidpoortstraat, Aarden burg. Boven kriekenpitten, on der zoete-kersenpitten. Onder aan links fragment walnoot- schaal, rechts hazelnootscha len. FOTO SOB RESEARCH De naam van deze voormalige boerderij herinnert aan de nabijheid van de grens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39