8 ZE BOEKPRESENTATIE ZONDIGE ZEEUWEN Zaterdag wordt tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen het boek 'Zondige Zeeuwen' gepresenteerd. Moordenaars, rovers, bedriegers: een hele bundel vol. BRIEVEN Het Nollebos in Vlissingen (24 augustus) is een plek waar je tot rust komt en kunt herstellen van de hectiek van alledag! Het plezier, de kracht en de inspiratie die dat geeft is waardevol, voor nu en voor generaties die na ons komen. Bovendien, mensen hebben natuur nodig om zich goed te voelen. Dit leidt tot waarde ring, tot het besef dat het Nol lebos onmisbaar is en dat schept een band tussen mens en natuur. Gaat dit alles op de schop voor de bouw van vakantiehuizen in het Nolle bos? Pfff, nee toch zeker! No ta bene projectontwikkelaars hebben nogal eens de neiging om de natuur te beheersen en te gebruiken om er zelf beter van te worden. Al snel den ken ze dat de natuur manke menten vertoont. Ik vraag mij af in welke wereld deze men sen leven. Alleen geld telt en niet de mensen, de Vlissin- gers die er ontspanning zoe ken. Glashelder, afblijven van ons geliefde Nollebos! De Franse 'fatsoenpolitie' (25 augustus) treedt hard op te gen bedekkende strandkle ding. Met fatsoen heeft dit op treden niets te maken. Het op treden van de Franse politie aan de stranden heeft ook niets te maken met terroris mebestrijding. Integendeel, zoiets werkt zelfs contra-pro ductief. Het is een actie die ra cisme aanwakkert. Terug naar het verleden? Toen joden nu moslims? In 1931 werd in Duitsland een lijst verspreid met vermel ding van kuuroorden en stran den die joden dienden te ver mijden. Twee jaar later (1933) maakten de badplaatsen recla me met de slogan 'Judenfrei'. De nazi's stelden de 'Endlösing der Judenfrage' en tot wat dat geleid heeft, is be kend. Terecht de vraag nu gesteld: vandaag strandverbod, mor gen straatverbod? De joden droegen verplicht een David ster, straks iets dergelijks voor moslims? Worden er echt geen lessen getrokken uit het verleden? Terugval tot onmenselijke praktijken? Ongelooflijk! Zeeuwse nert senfokker (19 augustus) mag nog gaan uitbreiden. In steeds meer landen zijn bont fokkerijen al verboden.Nert- sen zijn in wezen wilde die ren,leven in krappe draadga zen kooien, krijgen een homp slachtafval en worden na eni ge tijd vergast en gevild. Wat een dierenleed voor een to taal overbodig luxeproduct. De bontmodeindustrie is een wereldwijde machtige indus trie die over lijken gaat! On langs is naar buiten gekomen dat ook Nederland vals labelt en echt bont verkoopt als nep bont (Faux Fur). Schande! Dit is grote consumentenmislei ding! Een meerderheid van de bevolking is tegen bont. Onlangs werd in samenwer king met het ministerie en maatschappelijke organisaties een convenant afgesloten door Nederlandse textiel branche-organisaties om zich in te spannen om dierenleed uit de kledingindustrie te ver bannen. Goede zaak! Afschaffen die wrede bontin dustrie die vol is van onnodig dierenleed en misleiding! Maan Leo noemt zichzelf (2 september) een 'toerist tegen wil en dank'. Toerisme lijkt mij een activi teit die je geheel vrijwillig on derneemt. Verder heeft ze het over leeghoofdig massatoeris me. Mag ik opmerken dat zij zelf gekozen heeft om hieraan deel te nemen zodat deze con clusie ook op haarzelf van toe passing is? En wat ego-cultuur betreft? Kijk eens naar haar foto ge plaatst bij haar column. De bundel Zondig in Zeeland was in 2012 een ongekend succes. Zeeuwse auteurs als Franca Treur, Oek de Jong, Rinus Ferdinandusse, Katinka Polderman en Freek de Jonge presen teerden daarin meer of minder pikan te herinneringen en verzinsels. Er verscheen zelfs een tweede druk en flink wat verhalen uit de bundel wer den verfilmd. Succes smaakt naar meer. Dat vindt ook Peter de Jonge, oud-hoofd redacteur van het AD en initiatiefne mer van Zondig in Zeeland. Zaterdag presenteert hij een tweede bundel, waarin het wederom draait om zon de in Zeeland. Deze keer is de titel Zondige Zeeuwen. De bundel is totaal anders dan die van vier jaar geleden. De Jonge is nu samen met de histori ci Peter van Druenen en Peter Sijnke op zoek gegaan naar Zeeuwen, die iets op hun kerfstok hebben. Van moordenaars tot gauwdieven, van zeerovers tot haatzaaiende dichters. Aan de presentatie van het boek is een verkiezing gekoppeld: wie maar wilde kon via een speciale website de 'zondigste Zeeuw' kiezen. In hun woord vooraf zeggen de au teurs, dat ze aan de hand van de ver halen over 41 'schelmen en schur ken' een 'verleidelijke toegangspoort tot de Zeeuwse geschiedenis' willen bieden. Een man als de Koewachtse huisarts Jean Baptiste de Loeil mag niet ontbreken - hij mishandelde en vermoordde zijn vrouw. Dat de i8e-eeuwse dichter Jacobus Bellamy wordt opgevoerd, is een ander ver haal. Wat heeft die gevoelige ziel fout gedaan? Dat laatste vraagteken kan bij meer 'zondigen' in het boek worden gezet. Dominee Klaas 'God bestaat niet' Hendrikse, kunstenares Tinkebell, burgemeester Piet Callen- fels: wat hebben zij misdaan? Ze wor den in één adem genoemd met moor denaar Volkert van der Graaf en brandkastkraker Aage Meinesz. Verrassingen zijn er ook. Horror dokter Ernst Jansen Steur blijkt in 1945 in Kamperland geboren te zijn. De uit Serooskerke (W) afkomstige Arnoud Cevaal was in 1986 ambtelijk secretaris van de VVD. Hij liet zich met stafmedewerker Lorette Weiter voor de Playboy fotograferen in de toen groene bankjes van de Tweede Kamer. Schalks en schandalig. Geboren: 24-10-1945 Geboorteplaats: Kamperland Neuroloog Ernst Jansen Steur werd beschouwd als een expert op zijn vak gebied. Tot bekend werd dat hij zelf ver slaafd was aan medicijnen. En dat hij in tientallen gevallen verkeerde diagnoses stelde. Patiënten kregen te horen dat ze Alzheimer hadden, terwijl dat niet zo was. Tot verbijstering van klagers en nabestaanden werd hij vrijgesproken. Geboren: 09-06-1942 Geboorteplaats: Malang, Ned-lndië Aage Meinesz vestigde zich pas na zijn crim inele loopbaan in Goes. Hij werd beroemd als brandkastkraker. Met een thermische lans - een met magnesium gevulde buis die een vlam van 3500 graden produceerde - brandde hij door staal en beton. In totaal heeft hij zo'n veertig bankkluizen gekraakt. Omdat hij zich niet vergreep aan het geld van de 'kleine spaarders', was hij een populaire boef. Nadat hij in 1976 zijn straf had uitgezeten runde hij seks clubs in Goes en Vlissingen en werd nog enkele malen verdacht van heling en diefstal. Graphic bart baaijens woensdag 7 september 2016 U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Nollebos Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Strandkleding Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Nertsenbont C. Minneboo J. de Smitstraat 31, Oost-Souburg Toerist Johan FY Spinnewijn Paul Krugerstraat 100, Vlissingen Er wordt al langere tijd gestreden voor behoud van het Nolle bos. Zoals hier op het stadhuis in juni vorig jaar. foto ruben oreel Zeeland wemelt Jan van Damme ONOLUBfeO'S OAE-Du:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36