'Daken bedrijven veel meer benutten voor zonnepanelen' Nieuwe ronde subsidie woningverbetering ZEELAND 5 Van Amsterdam naar Pesaro (5500 kilometer) varen voor het goede doel Drie jonge kajakvaarders varen in een half jaar van Amsterdam naar Pesaro (5500 kilometer) in Italië. Ze staken gisteren de Westerschelde over. Ëncore un ajak- N *- %EXPLOl k4Batten.nl 2Kaya Het fietsvoetveer Vlis- singen-Breskens had gisteren niet alleen voetgangers en fiet sers aan boord, maar verwelkomde ook drie kajakvaar ders. Op aanraden van voorzitter Marius Vonk van Kanoclub Zee land staken Fenna Bergsma, Feike van Weperen en Willem Leefers de Westerschelde niet in hun ka jak over, maar monsterden ze aan op de veerboot. De drukbevaren vaarweg is niet zo geschikt als kano-oversteek plaats, wist Vonk. De drie kajak kers volgden de raad van de lokale specialist op, temeer daar Marius gratis overtochttickets regelde. Fei ke (24), Fenna (25) en Willem (25) hadden ook al een drukke vaarweg achter de peddels. Ze voeren onder begeleiding van een boot van KN- RM Hoek van Holland over de Nieuwe Waterweg en langs de Tweede Maasvlakte. De drie kajak kers vertrokken anderhalve week geleden uit Amsterdam. Ze hopen over ruim een half jaar aan te me ren bij Pesaro aan de Adriatische Zee. Op camping Podere Sei Poor- te in de buurt van dat Italiaanse stadje kwamen de drie Amsterdam se studenten elkaar tegen. Willem en Feike stepten al eens van hun woonplaats naar Pesaro. Toen het idee opkwam om de tocht per kano te maken, wilde Fenna graag aansluiten. Dus wer den na het afstuderen alle schepen achter zich verbrand. Ze zeiden huis en baan gedag, schaften ka no's en passende kleding aan en gingen in training. Met die oefe ning 'in de armen' ziet het drietal niet op tegen het kajakken, ook al niet omdat ze zo weinig mogelijk tegen de stroom in peddelen. Fenna, onder instemmend ge brom van haar mannelijke gezel schap: „Het peddelen is juist ont spannend. Het 's morgens over rul zand naar de waterkant slepen van de kano's en het 's avonds weer op Fenna, Willem en Feike (vlnr) peddelen over het Kanaal door Walcheren, foto lex de meester de oever hijsen, is veel vermoeien der." De kajakkers profiteerden een beetje onverwacht van een tweede rustdag. De dag ervoor lo geerden ze bij een oom en tante van Feike in Middelburg. Het tocht je over het Kanaal door Walcheren naar Vlissingen kostte gisteren nog geen drie kwartier. „We zoeken vanmiddag een camping bij Bres- kens om woensdag verder naar Bel gië te varen." Het trio kijkt uit naar het ogen blik dat ze langs de Picardische kust varen. „Die hoge rotsen zijn echt indrukwekkend om langs te varen. En de kust bij Cinque Terre is waarschijnlijk ook prachtig." Fenna, Willem en Feike voelen zich bevoorrecht dat ze als gezon de jongeren een 'onwijs gave kajak- tocht' kunnen maken. Ze wijdden die tocht daarom aan kinderen die niet zo'n reis kunnen maken en zetten zich in voor bestrijding van Batten, dementie bij kinderen, een ziekte waaraan de zoon van een kennis lijdt. MIDDELBURG Voor de verbete ring, samenvoeging of sloop van (verpauperde) particuliere wonin gen stelt de provincie 2,3 miljoen euro beschikbaar. Het is inmiddels de vijfde ronde van de Provinciale Impuls Wo nen. In de vierde ronde keerde de provincie in totaal 1,28 miljoen eu ro uit aan 26 projecten. De toekenning van de subsidie gaat aan de hand van een punten systeem. Aanvragen kunnen tot en met 9 oktober worden ingediend. Op de website van de provincie staat een digitaal aanvraagformulier (www.zeeland.nl/piw) Volgend jaar komt er een nieu we ronde, maar voor 2017 is slechts één miljoen euro beschik baar. GOES Zeeuwind gaat onderne mers stimuleren om meer te doen met zonne-energie. De da ken van bedrijfspanden zijn vaak geschikt voor zonnepanelen, maar worden daarvoor nog te weinig gebruikt. Volgens de Zeeuwse energie coöperatie zien ondernemers op tegen het werk dat het oriënte ren op zonnepanelen met zich meebrengt. Ook de flinke investe ring weerhoudt hen ervan. Onder de naam Zon Offensief Zeeuwind wil de coöperatie, sa men met adviesbureau Econne- tic, hen toch overhalen. Zij gaan daken van bedrijfspanden cluste ren in grotere projecten, waar door er schaalvoordelen zijn. Ook nemen zij het regelwerk uit han den. Ondernemers kunnen mee- investeren maar zijn daartoe niet verplicht. Op 14 september is er een informatieavond in Goes. Zeeuwind becijfert dat alleen al in Goes ruim 100 megawattpunt aan opgesteld zonvermogen mo gelijk is. Dat is goed voor 30.000 particuliere huishoudens. woensdag 7 september 2016 Lange plezierreis per kajak CèLTIC René Hoonhorst De voortgang van de tocht en de opbrengst voor het goede doel zijn te volgen op www.2kayak4batten.nl Amsterdam Rotterdam Rotterdam Le Havre Rome Rotterdam Route: Willem, Fenna en Feike varen vandaag weg uit Breskens. Tot Le Havre over zee, daarna via de rivieren de Seine, de Marne en de Rhöne naar de Middellandse Zee. Vervolgens kajakken ze nog bijna de hele Italiaanse laars langs tot aan Pesaro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33