Lu emerg CDA: twee Zeeuwen op de lijst Eenpersoonshuishoudens én eenoudergezinnen nemen toe Films naar grotere zaal 3 Gezocht:' JBLm spreekt. „Met Zeeuwen on der elkaar deel je een be paalde achtergrond en jeugd. Dat opent deuren en schept een band. Maar aan de andere kant ligt dat ook aan de persoon." Voor antropoloog Herman Tak van de University College Roose velt is iemand een Zeeuw als hij/zij zich als zodanig ziet, en als hij door anderen als Zeeuw wordt beschouwd. „In premoderne agra rische samenlevingen was het vrij duidelijk wie iemand was, omdat de meeste mensen hun hele leven op dezelfde plaats of provincie woonden. In onze moderne sa menleving zijn mensen veel mo bieler. Waar je woont hoeft niet verbonden te zijn met of je je zelf ziet als Zeeuw." Volgens Tak hebben mensen meerdere identiteiten (verbonden aan opleiding, beroep, woon plaats, afkomst, religie). „We moe ten onze identiteit onderhandelen met anderen. Met als denkbeeldi ge vraag als u voor de spiegel staat: Wat denkt de ander over mij?" De Zeeuwse identiteit is sterk afhankelijk van de context, betoogt Tak. „Neem het voorbeeld van de lijst van het CDA. Deze par tij wil graag veel stemmen halen in Zeeland en legt daarom nadruk op het feit dat twee kandidaten Zeeuws zijn. Omdat het CDA dit bij mijn weten al jaren doet, rijst ook tel kens weer de vraag in Zeeland, of die kandidaten wel echte Zeeuw en zijn." Volgens Tak is er geen relatie tussen het wonen in Zeeland en het Zeeuw zijn. „Denk maar aan diegene die door de gevestigden als import worden beschouwd. Kortom, het Zeeuws zijn staat te genover het niet-Zeeuws zijn. Het zelfde doet opgeld wanneer je je zelf beschouwt als Lamswaarden- aar en je dus geen Hulstenaar bent. Hoewel, beide plaatsen weer in Zeeuws-Vlaanderen liggen." Het CDA propageert dat er twee Zeeuwen op de kandidatenlijst staan voor de Kamerver kiezingen van rs maart. Maar beiden wonen (nu) niet in Zeeland: Joba van den Berg-Jansen (plaats 18) en Lenny Geluk-Poortvliet uit Kapel- le-Biezelinge (plaats 20). Het CDA vindt het belangrijk dat uit elke regio (kandidaten op de lijst voor de Tweede Kamer staan, benadrukt Hans Janssens van het CDA-partijbu- reau in Den Haag. „Regionale diversiteit is één van onze belangrijkste criteria op basis waarvan we de kandidatenlijst samenstellen. Want we willen een partij voor heel Nederland zijn." Wat zijn dan regio nale kandidaten? „Bij voorkeur zijn het mensen die in hun regio wo nen en daar gekend zijn", defini eert Janssens. „Want wij zien Kamer leden als volksvertegenwoordigers. Ze moeten weten wat er lokaal speelt en leeft en moeten een gezicht in de regio hebben." Hebben ze dat? Van den Berg is directeur sociale zaken ledenservice van Bouwend Nederland, komt uit Utrecht en woonde tot voor kort in Kloe- tinge. Ze is verhuisd naar de Randstad, maar komt volgens Janssens weer in Zeeland wonen. Van 1995 tot 1999 werkte ze als hoofd personeelszaken bij Bu- delpack. Ze was bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Arbeidsverhoudingen, werkte bij Unilever en was lid van het strategisch beraad van het CDA. In 2014 stond ze op plek 10 van de lijst voor het CDA in Goes. De andere kandidaat met een Zeeuwse achter grond is Lenny Geluk-Poortvliet (73). Ze is geboren in Kapelle-Biezelinge, woont in Zeist en is nu be stuurslid van het CDA in Utrecht. Geluk was van 1994 tot 2002 voorzitter van de Zeeuwse afdeling van het CDA. Ook was ze lid van het landelijk be stuur, van 2002 tot 2004 wethouder van de gemeen te Schouwen-Duiveland en in 2004 kandidaat voor het Europees Parlement. Janssens: „Ze kent Zeeland goed genoeg om de provincie te kunnen vertegen woordigen, ook al woont ze er niet." Of beide kandidaten op een verkiesbare plek staan, hangt uiteraard af van de verkiezingsuitslag. In de peilingen schommelt de partij tussen de 15 en 20 zetels. De afgelopen vijfjaar kwamen er in Zeeland ruim 3.200 huishou dens bij. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat giste ren met de cijfers naar buiten kwam, telt de provincie nu 172.000 huishoudens, waarvan er 60.000 uit één persoon bestaan. De groei is toe te schrijven aan de toename van het aantal één persoonshuishoudens, want het Volgens het CBS bestaan 60.000 Zeeuwse huishoudens uit één persoon aantal meerpersoonshuishou- dens nam juist af. Als verklaring wordt vaak de vergrijzing genoemd. Door ziekte en overlijden van een partner ko men ouderen vaker alleen te staan dan jongeren. Als er meer ouderen zijn, zijn er daardoor ook meer éénpersoonshuishou dens. Maar uit de cijfers van het CBS blijkt dat vergrijzing niet de enige oorzaak is van de groei van het aantal mensen dat alleen woont. De toename begint al van af 45 jaar. Jaarlijks komen er hon derden Zeeuwen tussen de 45 en 65 jaar bij die een eenpersoons huishouden voeren. Sinds 2011 is ook het aantal één oudergezinnen toegenomen; in vijf jaar met tien procent tot bijna 11.000. De provincie Zeeland verwacht dat het totaal aantal huishoudens over tien jaar zal afnemen. VLISSINGEN Wegens grote be langstelling heeft Film by the Sea de voorstellingen van de films L'économie du couple en I, Daniel Blake van zondag 11 september ver plaatst. Deze draaien nu zaterdag 10 september in CCXL, de grootste zaal van CineCity: L'économie du couple om 13.30 uur en I, Daniel Bla ke om 16.00 uur. Het filmfestival in Vlissingen be gint komende vrijdag. succesvolle initiatieven voor kinderen Oranje Fonds Brengt ons bij elkaar. woensdag 7 september 2016 ben je in je hart Jeffrey Kutterink Meer inwoners heeft Zeeland de afgelopen jaren niet gekre gen. Wel meer huishoudens. Theo Giele Vlissingen Krachtige Kinderen is het thema van de Appeltjes van Oranje 2017. Het Oranje Fonds zoekt succesvolle initiatieven die zich sterk maken voor kinderen die opgroeien in kwetsbare of achterstandssituaties. Betrokken bij zo'n initiatief? Aanmelden kan tot 23 september 2016. www.oranjefonds.nl/appeltjes voor sociale initiatieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31