in Solna is getoond 25 'Ik doe wat ik doe en meer kan ik niet doen' dit, na de zo sterke eerste helft van Oranje. Een serie van kansen creëert Nederland te gen de zwakke Zweden, kalm en verzorgd voetballend. Binnen een kwartier al krijgt Davy Klaassen twee opgelegde kansen, Oranje komt verdedigend amper in de pro blemen, maar droogjes prijkt om half tien de tussenstand op de lichtkrant van de Friends Arena. Want zo volkomen stuurloos als Oranje zijn laatste EK-kwalificatiereeks afsloot, zo weinig valt er in Solna lange tijd op het Ne derlands elftal aan te merken. Het veld is stroef, de opbouw van Jeffrey Bruma en Vir gil van Dijk oogt soms slordig, maar dat is het wel zo'n beetje. Spits Vincent Janssen doet nagenoeg alles goed. Oranje komt voortdurend door over de rechterkant. Het middenveld verovert de bal vaak binnen een seconde of vijf alweer terug. Het devies in de rust is simpel: rustig blij ven. Geconcentreerd blijven spelen. Maar onmiskenbaar is de achterstand ook een mentale tik, voor een ploeg die toch al niet overloopt van ervaring en zelfvertrouwen. Sneijder De wanhoop lijkt al stilaan in de ploeg te sluipen, na een oneindige reeks van gemis te kansen, als Wesley Sneijder eindelijk de opening vindt, in de 66ste minuut. Daryl Janmaat breekt door over de rechterkant en haalt uit met links, Sneijder benut de re bound, door laag en diagonaal binnen te schieten: t-i. Aan de zijlijn brult Blind van vreugde, verbeten, bevrijd door de zo verdiende ge lijkmaker. Sneijder balt de vuist in de rich ting van de bondscoach, terwijl Oranje zich terug spoedt naar eigen helft, in de weten schap dat de winst alsnog voor het grijpen ligt. Dost en Sneijder zijn dichtbij de win nende goal, de invaller kopt zelfs raak, maar het mag blijkbaar niet zo zijn. BONDSCOACH DANNY BLIND UITSLAGEN bij zijn een aantal uitgangspunten bepaald die eigenlijk elke wed strijd simpel zijn te toetsen nu er een nieuwe kwalificatiereeks is ge start. Om kort te gaan: Oranje wil meer snelheid en variatie in zijn aanvalsspel. Twee: in de spits moet er weer een topfit en balvast aanspeelpunt staan, met scorend vermogen. Corners en vrije trap pen moeten weer een wapen wor den in plaats van een achilleshiel. En ook belangrijk: Oranje moet weer het compacte elftal worden dat het was onder Louis van Gaal. Aanvallen als team, verdedigen als team. Met nooit meer dan 25 me ter tussen de spits van Oranje en de laatste verdediger. Het zijn duidelijke uitgangspun ten. Maar wat zag je daar nou gis teren van terug? Eigenlijk gewoon veel. De opkomende acties van Janmaat dus. En Vincent Janssen was die balvaste spits, altijd in contact met medespelers. Bij de standaardsituaties lapte niemand afspraken aan zijn laars en bijna had centrale verdediger Virgil van Dijk uit een vrije trap nog ge scoord. Dat Oranje niet werd beloond met een zege was jammer. Onver diend ook. Maar in het bredere perspectief van de hele kwalifica tie kunnen Blind en zijn spelers zeker verder met wat er in Solna werd getoond. woensdag 7 september 2016 Kevin Strootman (rechts) ziet met lede ogen aan hoe de ex-spits van FC Groningen en PSV, Marcus Berg, zijn fout vlak voor rust genadeloos afstraft (1-0). foto pro shots Bondscoach Danny Blind baalde met zijn ploeg van het resultaat, de 1-1 in Zwe den. „We kunnen tevreden zijn met het spel, maar de ploeg zit stuk. De jongens beseffen dat ze goed heb ben gespeeld, maar ze we ten ook dat ze twee punten hebben verloren en dat het een gemiste kans is om Frankrijk op achterstand te zetten in de groep." De ver liezend EK-finalist begon met een doelpuntloos gelijk spel bij Wit-Rusland. Voor Blind had de wedstrijd tegen Zweden een bijzon der tintje, omdat hij het ge voel had kunnen hebben dat zijn positie onder druk stond. „Ik ben niet gek, ik weet hoe de hazen lopen in het voetbal. Maar ik heb me voorgenomen me er niet druk over te maken. Ik doe wat ik doe en meer kan ik niet doen. Meer mag men niet van mij verwachten." Blind hoopt de chaos van de laatste tijd achter zich te kunnen laten. „We moeten vooruitkijken. Ik moet zor gen dat ik de staf op orde krijg. Het valt te bezien of dat lukt voor de volgende in terlandperiode. An ders blijft Marco van Basten mij nog even assisteren." Wesley Sneijder foto anp TENNIS New York (VSt). US Open. Mannen, kwartfinales: Monfils (Fra/10) - Pouille (Fra/24) 6-4 6-3 6-3. Vrouwen, kwartfinales: Kerber (Dui/2) - Vinei (lta/7) 7-5 6-0. VOETBAL WK-kwalificatie. Groep A. Zweden - Nederland 1-1 (1-0). 43. Berg 1-0, 67. Sneijder 1-1. Scheidsrechter: Or- sato (Ita). Toeschouwers: 36.128. Gele kaart: Lustig, Nyman (Zweden), Stroot man, Van Dijk (Nederland). Nederland: Zoet, Janmaat, Bruma, Van Dijk, Blind, Klaassen, Strootman, Wijnal- dum (66. Dost), Promes (78. Berghuis), Janssen, Sneijder. Zweden: Olsen, Lustig, Granqvist, Lindelof, Wendt, Rohdén (77. Kujovic), Fransson, Hiljemark, Forsberg, Guidetti (64. Nyman), Berg (89. Durmaz). Wit-Rusland - Frankrijk 0-0. Bulgarije - Luxemburg 4-3 (1-0). 16. Ran- gelov 1-0, 60. Joachim 0-1, 62. Joachim 1-2, 65. Marcelinho 2-2, 79. Popov 3-2, 90+1. Bohnert 3-3, 90+2. Tonev 4-3. Groep B Zwitserland - Portugal 2-0 (2-0). 23. Embolo 1-0, 30. Mehmedi 2-0. Rode kaart: 90+3. Xhaka (Zwitserland/2x geel). Faeröer - Hongarije 0-0. Andorra - Letland 0-1 (0-0). 48. Sabala 0-1. Groep G Albanië - Macedonië 2-1 (1-0). 9. Sadiku 1-0, 51. Alioski 1-1, 89. Balaj 2-1. Groep H Cyprus - België 0-3 (0-1). 13. Lukaku 0-1, 61. Lukaku 0-2, 81. Carrasco 0-3. Bosnië-Herzegovina - Estland 5-0 (2-0). 7. Spahic 1-0, 23. Dzeko 2-0 (straf schop), 71. Medunjanin 3-0, 83. Ibisevic 4-0, 90+2. Spahic 5-0. Gibraltar - Griekenland 1-4 (1-4). 10. Mi- troglou 0-1, 26. Walker 1-1, 44. Wiseman 1-2 (eigen doelpunt), 45. Fortounis 1-3, 45+1. Torosidis 1-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25