MINICRUISES VOORMINIPRIJZEN 15 Marjan Berk i L 1 I Jongens moesten helpen op de boerderij, meisjes verdwenen in de huishouding Het is de week van de laaggeletterdheid. Op veel fronten wordt weer ingezet op het verminderen van het nog steeds schrikbaren de aantal mensen met grote pro blemen op het gebied van lezen en schrijven: twee-en-een-half- miljoen! Een paar jaar geleden heb ik 78 avonden/middagen doorge bracht in bibliotheken en school lokalen waar mensen bijeenwa ren die graag hun achterstand wilden inlopen. Zelf had ik in de jaren 80 al eens kennisgemaakt met het fenomeen analfabetis me. Er was toen nog geen prin ses die deze kar wilde trekken. Het was ook een soort geheim, mensen die niet konden lezen en schrijven hielden dit vaak heel spitsvondig geheim. Met al lerlei trucs wisten zij het te ver bergen. Schaamte, dat was de naam van de dekmantel. En een aan tal jaren geleden werd er, onder aanvoering van prinses Lauren- tien, ingezet op het wegwerken van deze achterstand onder de bevolking. De groep mensen die analfabeet was, viel uiteen in twee categorieën. Enerzijds de groep van oudere mensen die op school niet kon den meekomen. Een van de oor zaken was ook toen al dyslexie, een kwaal die nog niet kon wor den ontdekt. 'Ga jij de plantjes maar water geven!' was de oplos sing voor deze achterblijvers. Ook gingen kinderen vroeg van school: jongens moesten helpen op de boerderij, meisjes verdwe nen in de huishouding. Anderzijds was er de groep Nieuwe Nederlanders die grote haast had onze taal onder de knie te krijgen om deel te kun nen nemen aan het maatschappe lijk leven. Ik herinner mij een avond in de Stadsgehoorzaal in Kampen. Arthur Japin zou een lezing ge ven in de foyer, ik mocht in de kleine zaal het publiek bezighou den. Om acht uur zouden wij be ginnen. Tien voor half acht kwam een zenuwachtige biblio thecaresse naar mij toe: „Me vrouw Berk, er is een bus met laaggeletterden onderweg. We hebben uw publiek bij meneer Ja- pin gezet. Wilt u de anderen voor uw rekening nemen?" Tja... 'Verzin een list, Tom Poes!' dacht ik. Hetgeen ik deed. „Wilt u balpennen en vellen papier neerleggen op alle zit plaatsen?" vroeg ik de mensen van de bieb. In een oogwenk was dat geregeld. De bus arriveerde, met zeker dertig mensen. Ik trok mijn pokerface en heette ze wel kom. „Wij gaan schrijven!" riep ik alsof ik hierover al weken had nagedacht. „Schrijven?" vroeg het publiek verbaasd. „Ja. Schrij ven. Wat u maar wilt. Een dag uit uw leven. Een recept. Een ru zie met uw buurman. Eventueel in uw eigen taal. U krijgt een kopje koffie en dan gaan we aan de slag!" Binnen 5 minuten heerste er een serene stilte. Helaas is mijn ruimte hier te klein om uitge breid verslag te doen van mijn ter plekke bedachte manier om mensen aan de gang te krijgen, maar het resultaat was fantas tisch. Na een minuut of vijftien mocht men één voor één voor de klas komen om voor te lezen, te vertalen of te vertellen wat men had geschreven. Iedereen kreeg hierdoor bestaansrecht. En nu gaan we opnieuw - voor de zoveelste keer - de laaggelet terdheid te lijf. Ik mag morgen in Harlingen het startsein geven. Mijn handen jeuken. En als het geld weer eens opraakt, ga ik wel collecteren. Want in een be schaafd land moet iedereen kun nen lezen en schrijven! De ouders zien De Witte Tulp als 'Gülen-school', een school die zou sympathiseren met de Turkse gees telijke Fethullah Gülen. Hij wordt door de Turkse regering gezien als de man achter de mislukte coup in Turkije. „Dat heeft ons nu 45.000 euro gekost, daar stellen we de ouders aansprakelijk voor", zegt bestuurs lid Tuncay Catak. „Er zijn al meer dan 100 kinderen vertrokken. Maar die 45.000 euro is alleen ge baseerd op de kinderen van wie we zeker weten dat hun ouders ze onder sociale druk, onder dwang eigenlijk, van school hebben ge haald." De zaak is vergelijkbaar met die van basisschool De Roos in Zaandam, die vorige week vier moeders voor de rechter sleepte om ze te dwingen hun lastercam pagne tegen de school te staken. Ook De Witte Tulp zegt de scha de ten gevolge van de lastercam pagne op de zes ouders te willen verhalen. „Zij hebben een commis sie opgericht 'Veilig naar school' en een whatsappgroep, allemaal om ouders en leerlingen te bena deren om van onze school af te gaan", zegt Tuncay Catak. „Smaad, laster, bedreigen, intimidatie, ze doen alles. Er stond hier vorige week een man met capuchon bij het hek kinderen lastig te vallen en te vertellen dat hij ze zou 'be vrijden' van onze school. Zij moe ten daarmee stoppen. Wij zijn nu een civiele zaak tegen de ouders begonnen." Ondertussen loopt ook de zaak van De Roos in Zaandam nog door. De rechter in Haarlem zei af gelopen vrijdag dat school en ouders weer om tafel moeten. Dat gebeurde gistermiddag op het stadhuis in Zaandam onder lei ding van burgemeester Geke Fa- ber. Het gesprek leverde nog geen oplossing op, zei Ejder Köse, advo caat van de vier moeders, gistera vond. Er wordt morgen verder ge praat. Als beide partijen er onderling niet uitkomen, doet de rechter ui terlijk 16 september uitspraak over de eis die De Roos neerlegde: stoppen met de lastercampagne op Facebook en Whatsapp en het onder druk zetten van ouders om hun kinderen van de 'school van de landverraders' te halen. ROTTERDAM - HULL Boek vandaag nog via pofemes.com/nl/minicruise of bel ons op 010 714 54 64 woensdag 7 september 2016 Analfabee School eist geld om 'Gülen-laster' Basisschool De Witte Tulp in Am sterdam gaat 45.000 euro scha devergoeding eisen van zes ouders, als zij niet stoppen met hun lastercampagne tegen de school. Victor Schildkamp Amsterdam r u 1 p A De Witte Tulp in Amsterdam is de lastercampagne, de school zou sympathiseren met Gülen, meer dan zat. foto bas czerwinski/anp Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan York, Leeds of Huil. Reis in stijl naar Groot-Brittannië tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf 49 per persoon. Algemene voorwaarden: Geldig voor reizen vanaf 1 oktober tot en met 29 december 2016. Geadverteerde prijs is per persoon gebaseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen van Europoort naar Hull met vertrekdag zondag t/m woensdag. Voor andere vertrekdagen, bestemmingen, maaltijden of andere extra's wordt een toeslag in rekening gebracht. Deze aanbieding kan online en telefonisch geboekt worden. Voor telefonische boekingen geldt een boekingstoeslag van €6. Aanbieding is onderworpen aan beperkte beschikbaarheid en afvaarten en kan zonder voorafgaande kennisgeving worden ingetrokken. De aanbieding kan niet worden gecombineerd met andere aanbiedingen of kortingen. Volledige promotionele en algemene voorwaarden van toepassing en verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15