10 NI DE ZOMER VAN 2016 Wat gebeurde er toch allemaal deze zomer? Er waren aanslagen, een coup, de Brexit, er was angst en woede en er klonk klare taal. We kunnen er niet omheen: de wereld ziet er anders uit. Een terugblik (en een vooruitblik) in vier delen. Vandaag het laatste deel: Waar staat 2016? We gaan een kant op die we niet willen en zitten al op deze weg sinds 2001 201610RLAND0 Inderdaad, wat gebeurde er toch allemaal? We, Nederland, Europa, de wereld, verke ren al een tijdje in zwaar weer, maar het lijkt wel of de storm in juni, juli en augus tus pas goed losbarstte. Het KNMI spreekt van een 'wisselvallige zomer met een zeer warm slot'. Er viel een normale hoeveel heid neerslag en het was aan de zonnige kant. Het gemiddelde is 17,7 graden. De gevoelstemperatuur ligt echter een stuk hoger. Het begint op 12 juni, als een Amerikaanse Af ghaan met een semi-automatisch geweer en een pistool om twee uur 's nachts de Pulse binnen loopt, een gayclub in Orlando, Florida. Hij opent het vuur en drie uur later, als de politie er einde lijk in slaagt hem neer te schieten, liggen er 50 do den en 53 gewonden op de dansvloer. Van daaruit gaat het in hoog tempo verder, we hebben soms bijna geen tijd om adem te halen. Als we de kalender afgaan, zien we hoe op 23 juni de Britten uit de Europese Unie stappen en hoe er vijf dagen daarna 44 doden vallen door een aan slag op het vliegveld van Istanboel. Een week later begint de maand juli, de zwartste maand, met 342 doden bij aanslagen in Bagdad. Dan schiet de zwarte Micah Johnson vijf blanke agenten dood in Dallas, rijdt een Tunesiër met een vrachtwagen 84 mensen dood op de Boulevard des Anglais in Ni ce, en komen er zeker 265 mensen om het leven bij een mislukte staatsgreep in Turkije, waarna pre sident Recep Tayyip Erdogan met een ongekende zuivering begint. Het gaat maar door. In Würzburg, in Duitsland, valt een 17-jarige Afghaan treinreizigers aan met een bijl en mes; in München doodt een Duits-Iraanse jongen (18) negen mensen, voorna melijk tieners, bij een winkelcentrum; in een klein kerkje in Frankrijk snijdt een geradicaliseer de moslim (19) de keel door van een bejaarde priester. Pessimist Je hoeft geen pessimist te zijn om hier erg onge makkelijk van te worden. Dit klopt niet, er broeit iets, we gaan met zijn allen een kant op die we niet willen. En we zitten al op deze weg sinds die ene dinsdag in september 2001, als al-Qaeda twee vliegtuigen in de Twin Towers van het World Tra- de Center in New York laat vliegen. Het is de grootste aanval op Amerikaans grondgebied uit de geschiedenis. De echo van de wraakoefening van president George Bush, die begon met aanvallen op Afghanistan en Irak, is nu nog steeds te horen. Er is nu al jaren oorlog in Syrië, Irak en Libië; in het Midden-Oosten opereert een angstaanjagende terreurbeweging die zo ongeveer de hele wereld als doelwit heeft; er zijn miljoenen mensen op drift, waarvan een fors deel koers heeft gezet naar Europa, terwijl dat zelf nog maar net uit het dal van de kredietcrisis van 2008 geklauterd is. Het is te veel. De ketel begint langzaam maar zeker over te koken. Dat is het gevoel van deze zomer. We ervaren niet de directe impact van een klap als die van 9/11 of bijvoorbeeld, lang geleden, de moord op Oostenrijkse aartshertog Franz Ferdinand. Op 28 juni 1914 worden hij en zijn vrouw Sophie in Sara jevo doodgeschoten door een Servische nationa list. „Het duurde toen vijf weken om van een min of meer stabiele vrede naar een totale oorlog te gaan", zegt de Canadese historica Margaret Mac- Millan, een kenner van de oorzaak en de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog. De val van de Muur in 1989 is ook zo'n moment. Na die ene donder dag in november ziet de wereld er totaal anders uit: zonder Koude Oorlog en met een verenigd Duitsland. We hebben nu niet zo'n klap gevoeld, maar we zijn wel langzaam in een hoek gedreven. We we ten niet wat er gebeurt, en wat de uitweg is. Som migen worden hier bang van of onzeker, anderen worden boos. Op zo ongeveer alles en iedereen, zo als we in eerdere afleveringen van deze serie al za gen. Het is deze groep die steeds groter wordt. De betekenis van de zomer van 2026, en misschien woensdag 7 september 2016 Het waren van die momenten die de we reld deden verande ren: aanslag op Franz Ferdinand, val van de muur en 9/11. Deze zo mer werd getekend door aanslagen, zoals op de gayclub in de VS. FOTO'S AFP, AP EN REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10