Bezienswaardige vakanties u 0) Satsang-juf mag eeuwig glimlachen 2 RENE DIEKSTRA rnkmt Vallen Nu de vakantie voorbij is, belanden elke week weer 700 kinderen op de spoedeisende hulp na een val op school. Is het tijd voor valtraining tijdens de gymlessen of moeten kinderen meer stoeien en leren landen? Column LEESTIPS VAN DE WEEK Als student heb ik aan verschillende televi sieseries als figurant meegewerkt. Onder andere aan Floris en de fakir. Dat was een aardige manier om wat bij te verdienen. Ooit ben ik figurant geweest in een Amerikaanse speelfilm met de cynische titel If It's Tuesday, This Must Be Belgium (Als het Dinsdag is, moet dit België zijn). Over van die reizen waar Amerikanen, of Japan ners, in een week heel Europa doorkruisen. In die film was ik een toerist die op de Alkmaarse kaas markt kaas ging proeven (wat anders!). Die scène moest zo vaak over dat ik over mijn nek ging van alle kaasblokken. Het thema van de film - er wordt de spot gedreven met de manier waarop toeristen zich door reisorganisaties langs bezienswaardighe den laten jagen - sprak me zeer aan. Veel heeft de film op dat punt overigens niet veranderd, zo heb ik de afgelopen weken tijdens mijn vakantie weer eens kunnen constateren. Niet ver van mijn hotel aan het meer van Bied in Slovenië is een parkeerplaats voor autobussen. Per dag stoppen daar minstens vijf bussen en als ik toevallig in de buurt was, keek ik gebiologeerd naar het tafereel dat zich ontvouwt als de busdeuren opengaan. In ijltempo storten zich tientallen toe risten naar buiten, vrij wel allemaal hun mo biele telefoon/camera hoog houdend, en ze lo pen zo snel als ze kun nen naar de waterkant. Alsof ze ergens naar op jacht zijn. Een indruk die wordt versterkt doordat velen hun mobiel op een uit- schuifbare selfiestick ge monteerd hebben. Het geschuif daarmee maakt de indruk alsof ze, net als jagers met een jachtgeweer, hun vizier aan het richten zijn. Mij doet het denken aan de schiettent op de kermis, waar een foto van je wordt gemaakt als je in de roos schiet. Zo gaat het hier ook onge veer, want vrijwel iedereen probeert zichzelf gefo tografeerd te krijgen met als achtergrond het meer en het middeleeuwse kasteel. Duidelijk is dat ze niet komen om te kijken maar om te fotograferen Duidelijk is dat ze niet komen om te kijken maar om te fotograferen en ze vinden dat ze de be zienswaardigheid echt gezien hebben zolang ze op de foto's ervan maar zelf te zien zijn. Sterker nog, het lijkt er niet langer om te gaan hoe de be zienswaardigheid erop staat, maar hoe ze er zelf op staan. Want de gemaakte foto's worden dikwijls nog even gecontroleerd en moeten ze over, dan niet omdat het meer of kasteel er niet goed op staat, maar omdat zij zelf er niet voordelig genoeg op staan. De hele fotografeerpartij duurt meestal niet lan ger dan tien minuten waarna het gezelschap weer de bus in wordt gedreven en naar een volgende fo tografeerbaarheid wordt afgevoerd. Rare mensen toch, die toeristen. Om straks thuis de foto's te gaan zitten bekijken van plaatsen waarvan ze zich niks anders herinneren dan de foto's die ze er van zichzelf hebben gemaakt en mogelijk welke dag van de week het was. Niet dinsdag natuurlijk, want dat was België. SUPER FOOD LEKKER IN BALANS et 5 jaar don derde Bink van der Wal (9) uit het klimrek. Met 6 jaar landde hij ongelukkig op het trampoline trapje - na een zet in zijn rug. Bink was 7 toen hij onfortuinlijk strui kelde tijdens de gymles en op zijn achtste gleed hij uit tijdens een potje voetbal na schooltijd. Zijn herinne ring aan z'n schooljaren worden ge kleurd door een gecompliceerde elle boogbreuk, een scheurtje in de rech ter pols, een fractuur in de linker duim en een gebroken linker onder arm. Kinderen vallen, dat hoort erbij. Uit de nieuwste cijfers van Veilig- heidNL blijkt dat in 2014 ruim 28.000 kinderen van 4 tot 18 jaar zich mel den bij de spoedeisende hulp met een kneuzing of breuk, opgelopen tijdens een ongeval of geweld. In bijna 16.000 gevallen verwondden zij zich tijdens gymles: 8.200 basisscho lieren en 7.400 leerlingen van de middelbare school. Andere ongeval len deden zich voor op het school plein of in de school zelf. En 2 pro cent van de kinderen meldde zich na onderling geweld. „Kinderen weten niet hoe ze een val moeten breken", zegt onderzoe ker Hedy Goossens van stichting VeiligheidNL. „Ze verliezen bijvoor beeld bij een val van een gymtoestel hun balans of ze landen verkeerd. In een reflex vangen ze dat op met ge strekte armen. Zo komen er flinke krachten op de polsen te staan, die gemakkelijk breken." Dat heeft alles te maken met de conditie van kinderen: de jeugd van tegenwoordig is minder fit dan veer tig jaar geleden. Bewegingsweten schapper Dorine Collard toonde dit een paar jaar geleden aan in een on derzoek voor de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze ondervroeg 2.000 kinderen tussen de 10 en 12 jaar en vergeleek de uitkomsten met over eenkomstige testen uit 1980. Haar conclusie: op veel onderdelen, waar onder coördinatie en motoriek, Botbreuken dinsdag 6 september 2016 GO CS Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Er zijn reizen waarbij je Europa in een week kunt zien. Onzin natuurlijk, vindt René Diekstra. Hij ergert zich aan selfiesticks in Slovenië. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl DG 99 bftStG L - De 99 beste Amish huismid deltjes Van Georgia Varozza, Kok, €9,99 MLJKHEklÊE Het gen. Na kanker schrijft Siddhartha Muk- herjee over erfe lijkheid. De Be zige Bij, €29,99 JAHIC OLIVER Super food voor familie en vrienden Alweer het 18e kookboek van Jamie Oliver, Kosmos, €29,99 Wie met yoga of meditatie nog niet de gewenste geestelijke rust vindt, kan kie zen voor Satsang. Cintha Rood volgde een les bij Delight Yoga. Benodigdheden: een open mind en een zitvlak van staal. Arnoud Kluiters Satsang is geen licha melijke oefening en ook bepaald geen medita- tieles. De sessies zijn het beste te vergelijken met het bekende mind fulness. Letterlijk bete kent Satsang 'in gezel schap van de waar heid'. Volgens de yoga- studio zijn de lessen bedoeld om studenten de kans te geven in alle rust vragen over per soonlijke ontwikkeling en spirituele groei te stellen. Dat komt neer op een docent die de aanwezigen vertelt hoe belangrijk het is om je zelf te zijn. Wat dat ook mag betekenen. Dat het goed is je niet te veel te hechten aan zorgen of gedachten: dat is ruis. Leven in het nu: daar draait het om. Een leeg, zorgeloos hoofd lijkt het einddoel en dat is - kent u die roze olifant waar u niet aan mag denken? - niet bepaald een eitje. Dat bleek wel uit de vragen A Na meerdere botbreuken neemt Bink van der Wal nu het zekere voor het onzekere. FÖTO SHODY CAREMAN In 2014 liepen ruim 28.000 kinderen kneuzingen of bot breuken op bij een val of vechtpartij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46