20 °C Rondreizen Sale Te weinig docenten Walcheren De vier technische universiteiten bereiken hun taks. Ze kregen er de afgelopen jaren zo veel studenten bij dat collegezalen uitpuilen. De industrie zit te springen om goed opgeleide technici Staat gedaagd voor 'executie' Johnny Hoogerland stopt als prof wielrenner Na 11 jaar zeilen thuis in Vlissingen De TU Delft, Universiteit Twente, TU Eindhoven en Wageningen University groeiden in tien jaar tijd van ruim 32.000 naar onge veer 53.000 jonge wetenschappers. De bedoeling is dat dat aantal nog flink stijgt. Overheid, bedrijfs- leven en onderwijs spendeerden de afgelopen jaren miljoenen eu ro's om meer technische pupillen aan te trekken. Dat begint vrucht af te werpen. Waar nu nog twee op de tien studenten voor een technische studie kiezen, moet dat omhoog naar vier op de tien. De technische universiteiten hebben nu echter al problemen de grote toestroom het hoofd te bie den. Ze klagen over een gebrek aan geld. „De toeloop is zo groot dat we die mogelijk moeten gaan inperken. Dat betekent dat we strenger naar kwaliteit gaan kij ken en bijvoorbeeld alleen de bes te buitenlandse studenten aanne men. Tenzij we meer geld krij gen", zegt Victor van der Chijs, voorzitter van de federatie van de technische universiteiten. FME, een organisatie die duizen den bedrijven in de technische in dustrie vertegenwoordigt, vindt zo'n numerus fixus onacceptabel. „Dit is de omgekeerde wereld. De industrie zit te springen om goed opgeleide technici en de instroom gaat eindelijk beter", reageert voor zitter Ineke Dezentjé. Voor een aantal studies geldt al numerus fixus. Volgens FME hebben de uni versiteiten te weinig gedaan om de groei aan te kunnen. De univer siteiten zeggen achter de scher men al lang bezig te zijn om geld los te peuteren bij het ministerie van Onderwijs. Volgens het minis terie ontvingen de TU Delft, Uni versiteit Twente, TU Eindhoven in 2005 5.500 euro per student per jaar, voor afgelopen studiejaar was dat 6.700 euro. Daarbovenop mochten ze een paar jaar geleden 33 miljoen verdelen. „Ik kan me niet voorstellen dat ze verrast zijn door de stijgende studentenaantal len", aldus minister Bussemaker. „Maar de kwaliteit van het onder wijs gaat voor alles, dus als ze de toestroom echt niet aankunnen en goed onderwijs niet kunnen ga randeren, is een numerus fixus in ieders belang." DEN HAAG Nabestaanden van twee Molukse treinkapers bij De Punt in Drenthe klagen de Nederlandse Staat aan voor hun 'executie'. De zaak dient op 4 november. Bij de bestor ming van de trein in 1977 kwa men twee passagiers en zes ka pers om. Volgens nabestaanden zijn Max Papilaja en Hansina Uktolseja daarbij geëxecuteerd door mariniers, terwijl ze al uit geschakeld waren. P6 Nieuwsmedia Een herboren Jett Rebel laat op het Abdijplein in Middelburg zien dat hij een muzikaal genie en rasentertainer is. Een ontwapenend en spetterend slot van het Zeeland Nazomerfestival, dat dit jaar meer dan 32.000 bezoekers heeft getrokken. korting p.p Studies techniek zijn overvol Ellen van Gaaien Enschede —Ineke Dezentjé, FME maandag 5 september 2016 De PZC is onderdeel van Rustig nazomerweer pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 209 7 11688 5 5 5 5 30 P2 P15 FOTO LEX DE MEESTER 0r9en laatste dag Korting op alle rondreizen! Extra voordeel bij vertrek in 2016. Kras.nl/actie of bel 0900-9697 70 cpg 3||! Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1