Je wordt er gelukkig van •A" 9 tt Onderzoek wijst uit: studie of relatie stoppen kan heel goed uitpakken Het is zo makkelijk: doormodderen op de ingeslagen weg. Wat blijkt nu? Dat het helemaal niet verstandig is. Zet je schaamte opzij en hak die knoop door. Ik bedacht dat we allemaal een hekel hebben aan opgeven, omdat we onszelf dan als losers zien Status quo of veranderen? weken over wat goed voor hen is, maar er is in bijna ieders hoofd ook dat stem metje dat zegt dat opgeven nou een maal niet hoort. Door dat stemmetje te negeren voelen we ons vrij om te kie zen waar we zelf gelukkiger van wor den." Is het dan altijd een goed idee om op te geven bij twijfel? „Nee. Alleen bij grote beslissingen werkt het op die ma nier. Bij beslissingen over zaken als 'moet ik een tatoeage nemen' of'zal ik mijn baard afscheren' worden mensen over het algemeen gelukkiger van het houden zoals het is." Levitt is zelf zo sterk overtuigd ge raakt van zijn resultaten, dat hij het ook in zijn eigen leven toepast. „Als ik studenten op mijn kamer krijg die twij felen over of ze met hun studie moe ten stoppen, zeg ik nu: bij twijfel, echte doordachte twijfel, geef dan op. De kans dat je er gelukkiger van wordt, is groot." kennen we allemaal: de enorme twij fels die je kunt voelen bij het nemen van grote beslissingen in je leven. Wil ik scheiden of toch doormodderen in dit huwelijk? Kap ik met deze baan om wat anders te gaan zoeken, of ga ik maar gewoon door? Bij dit soort grote vragen worden au tomatisch de voor- en nadelen van de beslissing op een rij gezet. De grote vraag is: van welke keuze word je ge lukkiger, stoppen of doorgaan? Het jammerlijke daarbij is dat nie mand het antwoord van te voren weet en mensen zich nog jaren kunnen blij ven afvragen hoe hun leven eruit had gezien als ze toch... Levitt riep mensen via zijn website op mee te doen aan zijn onderzoek en meer dan 40.000 mensen gaven daar gehoor aan. Al deze mensen had den enorme twijfels over een voor hen grote beslissing. „Zij waren dus al zeer ontevreden over de status quo", legt Levitt uit in een recent gehouden academi sche lezing. Levitt kreeg uiteindelijk 12.000 mensen zo gek om een door hem op gegooid muntje leidend te laten zijn voor hun beslis sing. Hoe het kan dat zoiets wil lekeurigs als kop of munt zo'n groot effect op geluk heeft? Levitt is ervan over tuigd dat opgeven tot schaamte leidt. „We leven in een wereld waarin er ont zettend veel sociale druk heerst om altijd maar door te gaan. Mensen wikken en Van opgeven wordt een mens gelukkiger dan van doormodderen! Tot die op merkelijke conclusie komt de Amerikaanse topeco noom Steven Levitt na een onderzoek onder 12.000 personen. Levitt, bekend van de bestsellers Freakonomics en SuperFreakonomics, kreeg zijn proefpersonen zo ver om een fundamenteel besluit te nemen op basis van het overbekende kop- of muntprincipe. Kop betekende dat de proefpersonen alles bij het oude lieten, maar bij munt moesten ze hun levens wijze radicaal wijzigen en in actie ko men. Op die manier werd voor de proefpersonen onder meer besloten over verhuizen (of juist niet verhui zen), baan opzeggen, verkering uitma ken, of een eigen bedrijf beginnen. Een halfjaar na het besluit interview de Levitt zijn proefpersonen opnieuw. En wat blijkt? Mensen die opgeven zijn zes maanden later substantieel gelukkiger dan mensen die maar doorgaan op de gebaande paden. Dat zeggen ze niet al leen zelf, maar ook de vrien den en familieleden die door Levitt werden ondervraagd, bevestigen deze gemoedstoestand. Levitt besloot tot dit wetenschappe lijke experiment overigens op basis van zijn eigen ervaring. „Ik stond voor een grote persoonlijke beslissing over opgeven of doorgaan. Naast alle per soonlijke afwegingen realiseerde ik mij dat ik een hekel heb aan opgeven. In Amerika is een bekend gezegde: win ners never quit and quitters never win. Dit gezegde bestaat in bijna alle talen, en ik bedacht dat we allemaal een he kel hebben aan opgeven omdat we ons zelf dan als losers zien." De gevoelens die Levitt onderzocht, zaterdag 3 september 2016 Bij deze belangrijke beslissingen is de kans het grootst dat je gelukkiger wordt van verandering. Eigen zaak Relatie verbreken beginnen Baan opzeggen Verhuizen Van deze (minder belangrijke) zaken is de kans groter dat je spijt krijgt. O Baard/snor Tatoeage nemen kweken ©0309161 BRON: LEVITT FOTO'S GETTY IMAGE —Steven Levitt Sandra Phlippen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9