Geld voor Dikke Toren en Burgerweeshuis IOUWEN-DUIVELAND 11 Tattoolegende 'stopt' en maakt medische tatoeages prioriteit U Het zoemen van de tattoomachine stopt. Een jonge vrouw stapt uit de behandelkamer. Op haar schouder plakt een vel folie. Rinus Souisa veert op van de hoekbank waarop bezoekers druk in gesprek zijn. „Mag ik eens zien?" Voorzichtig tilt hij de bescherming van de verse tatoeage die zijn opvolger maakte. Klei ne bloemetjes op tere huid, die glanst van een verzor gingsmiddel. „Ach, wat lief'. Zorg vuldig dekt hij de schouder weer toe. De vrouw lacht, blij met de goedkeuring van 'de legende'zelf. Rinus haalt zijn schouders op: „Ik doe daar niet aan mee, ik ben maar een gewone jongen." „Maar het is wel de manier waarop men sen over Rinus praten", weet zijn vrouw Loes. Na 25 jaar is Tattoo Studio Fine Line in Middelburg niet meer van Rinus en Loes Soui sa, maar van Dennis van Belzen (27). De jonge Arnemuidenaar heeft na een leerlingschap van een jaar het vertrouwen gekregen van het paar. Gekozen uit de hon derden aspiranten die allemaal in Rinus' voetspoor wilden treden. Dennis bleek volhardend, leergie rig en heeft wat Rinus -• zocht: - passie voor het ambacht, hang naar perfectie en creativiteit. „Dennis snapt het. Zo veel men sen lopen rond met zeilscheepjes met bollende zeilen van de harde wind, maar met het vlaggetje in de mast naar achteren, tegen de wind in! Dennis ziet zulke din gen." Het studioembleem met het por tret van Rinus Souisa blijft, dat wil Dennis graag: de Zeeuwse pro minent in de wereld van de ta toeages blijft het boegbeeld. „We hebben afgesproken: als ik dood ben, verandert Dennis die kop in een skull", lacht Rinus. Dat duurt nog wel even. „We hebben altijd volgehou den: als ik zestig ben, stop ik." Dat was afgelopen week, gemarkeerd met een feest bij de fotostudio van vriend Ruden Riemens. Nu is 'stoppen' een relatief begrip bij Souisa. Zijn stoel, in zijn met sou venirs volgehangen hok in de stu dio, blijft beschikbaar. Maar de me dische tatoeage wordt zijn priori teit. Vandaag beginnen in Amster dam bij de Hand- en Polskliniek de eerste studenten aan de nieu we opleiding Medisch Tatoeëren, een samenwerking met vennoot en plastisch chirurg Hans Pieter van Not. Daar draagt Rinus zijn kennis over van het weg werken van wijnvlekken, het tekenen van tepelhoven op borstreconstructies en Het medische tatoeage-appa raat dat Rinus Souisa ontwik keld heeft: de 'Swinger-tattoo- machine'. foto's lex de meester Het betreft de subsidies over dit jaar. Het geld komt van het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en in totaal heeft de minister 54,5 miljoen beschik baar gesteld voor negenhonderd Nederlandse monumenten. De Dikke of St. Lievensmon- stertoren wordt beheerd door de VVV Zeeland, maar is sinds be gin dit jaar eigendom van de stichting Monumentenbezit in Amersfoort. Deze stichting nam dertig monumenten - waaronder de herdenkingsnaald van Apel doorn - over omdat de regering ervan af wilde. De stichting pro beert de monumenten commer cieel te exploiteren door ze bij voorbeeld te verhuren als feest- of bedrijfsruimte. Het Burgerweeshuis is eigen dom van de stichting Burger weeshuis, waarvan notaris San- der Lettinga de voorzitter is. Die is uiteraard 'verheugd' met de 18.912 euro van de minister. „De Regentenkamer is inmiddels he lemaal gerestaureerd, maar aan het gebouw is altijd wel onder houd te doen. Het geld is ook wel kom voor onze plannen met het koetshuis om de hoek aan de We- vershoek. Dat willen we een an dere bestemming geven. We zijn daarover nog in overleg met de gemeente." De Rijksdienst kreeg 1114 subsi dieaanvragen, waarvan er ruim 200 werden afgewezen. NIEUWE CURSUSSEN EN LEZINGEN www.volksuniversiteitzeeland.nl VRAAG DE GIDS AAN BIJ DE ZVU: 0118-634800 het bewerken van littekenweefsel. Souisa ontwierp er zelf een specia le tatoeëermachine voor: de Swin gen „Licht, precies en snel. Dat is zeker voor de patiënt fijn, vooral bij tatoeages in het gezicht." Ver- Dat er zo veel in een mensenleven kan gebeuren pleegkundigen en artsen van de Vrije Universiteit Amsterdam wer ken mee aan de opleiding, de Ne derlandse Vereniging van Plas tisch Chirurgen kijkt mee. „De studenten zijn verpleegkundigen die na enkele dagen training van een cosmetisch bedrijf moeten werken als medisch tatoeëerder, maar die beter willen kunnen. Maar er komen vooral ervarings deskundigen. Die hebben erva ren wat een verschil een goede tatoeage kan maken voor stigma tiserende aandoeningen. Dat is waardevol", vindt Loes. „Als we te rugkijken op wat we in 25 jaar heb ben meegemaakt, dat hadden we nooit voor mogelijk gehouden. We hebben strijd moeten leveren. Maar dat er zo veel in een mensen leven kan gebeuren." Ze reisden de wereld over, werden door de bronculturen van de tattoo- kunst, de Polynesiërs en de Maori, erkend als zielsver wanten. Maar vooral ma ken ze groot verschil voor de status en de professionalisering van de tattoo-kunst. Vooral de me dische tattoo heeft het hart van Ri nus: „Je haalt iemand weg van on der de wijnvlek. Je maakt een nieuwe borst compleet. Mensen krijgen weer eigenwaarde." Nu ook in Zeeuws- Vlaanderen zaterdag 3 september 2016 Rinus 'The Legend' Souisa draagt studio Fine Line na 25 jaar over Claudia Sondervan De Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed heeft ruim twee ton toegekend voor instandhou ding van de Dikke Toren in Zie- rikzee. Voor het Burgerwees huis komt negentien mille be schikbaar. Ton van den Nouweland Zierikzee Loes Souisa Marktstraat 8 's-Heerenhoek VH.I.hk Vraagprijs 164.500,- k.k. Vrijstaande woning Rustig gelegen Kunststof kozijnen Authentieke elementen Vrijstaande garage Tuin op het westen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91