LiaJdiy/ffJzjfj, nJ Boze kleintjes op oorlogspad Wapenstilstand makkers van de coalitie, staakt 't vuren Wilders, de favoriete vijand NIEUWS 7 H V s www.bolderman.nl 5 dagen Luxemburg en Clervaux 8 dagen Cöte d'Azur Saint Aygulg "Hotel Van der Valk" 8/10 dagen Eilanden van Kroatië Mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol 10 dagen Donaudal en Wenen, Maria Taferl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! zaterdag 3 september 2016 ©RLOppenheimer Ze vinden allemaal wat anders. Zijn links, rechts, voor gezinnen, ouderen, allochtoon of juist de au tochtonen, maar één ding hebben de kleinere partijen 50Plus, DENK en VNL gemeen: ze zijn boos. Boos dat de ouderen worden 'gepakt' (Henk Krol), boos over ongelijkheid in de samenleving (Tunahan Kuzu en Sylvana Simons), of boos dat 'de gewone man' niet wordt gehoord (Jan Roos). Geheel naar Wilders' voorbeeld mijdt DENK vaak de praatprogramma's en traditionele media, om 'ongefilterd' via eigen (Facebook)kanalen de achterban te bereiken. De peilingen zijn voorals nog alleen voor Krol rooskleurig, maar vooral Roos en Kuzu zullen verkiezingsdebatten flink kunnen ontregelen of nieuwe kiezers weten te lokken. DENK rekent op de al lochtone achterban, terwijl Roos z'n GeenStijl-fans misschien meekrijgt. „Minimaal vier en maximaal tien ze tels", voorspelt die laatste vast. DENK houdt het op vijf. Aan zelfver trouwen ontbreekt het alvast niet. Ze zoeken elkaar graag op, VVD en PvdA. Zeker op econo mische thema's is het voor libe ralen en sociaaldemocraten pret tig om elkaar aan te vallen, om de vaak haaks op elkaar staande standpunten te benadrukken. De ze strategie betaalde zich in 2012 glansrijk uit, toen Rutte bij de verkiezingen met zijn VVD een tweestrijd uitvocht met Samsoms PvdA. Rutte kreeg wat hij wilde, een tweede termijn in het Torentje, maar kreeg daar wel gezelschap van een partij die even daarvoor nog was weggezet als het 'rode gevaar'. Een herhaling van dit scenario is dan ook onwaarschijn lijk: niemand die Rutte of Samsom nog zou geloven. En dus zal het hooguit blijven bij wat vriendelijk vuur tussen beide coa litiepartners. Ook al omdat beide partijen willen benadrukken dat het anno 2017 dus mogelijk is een kabinet de rit uit te laten zit ten. Stabiel bestuur in een onsta biele tijd, daar hopen VVD en PvdA voor beloond te worden. Alle ballen op Rutte De man met de meest begeerde baan van het Binnenhof weet als geen ander dat ze allemaal op hem zullen jagen. Omdat het kan. Ooit was hij 'Rubberen Rutte', de teflonpremier op wie niemand vat wist te krijgen. Maar sinds hij boe te deed voor zijn boulevard van ge broken beloften gaat Mark Rutte opeens door het leven als de sor ry-premier. Rutte neemt een gok. Door ruim zeven maanden voor de verkiezingen kniediep door het stof te gaan - 'ik baal van mezelf- hoopt de VVD-leider voor de hand liggende aanvallen op zijn be trouwbaarheid af te slaan. De in zet is dat kiezers hem in maart al lang vergiffenis hebben geschon ken en de premierbonus gunnen, met een derde termijn als belo ning. Maar zonder slag of stoot zal dit niet gaan. Er zal geen dag voorbijgaan of Geert Wilders (PVV), Sybrand Buma (CDA), Alexander Pechtold (D66) en al die andere concurrenten zullen hem inwrijven dat hij nog veel va ker sorry had moeten zeggen. Of zoals een spindoctor ter oppo sitiezijde zegt: „Ons lijstje is wel wat langer dan die drie beloften waar hij nu excuses voor heeft aangeboden." Rutte heeft echter een sterke troef in handen. De overheidsfi nanciën zijn onder zijn leiding on miskenbaar opgefleurd. En was dat nou niet zijn belangrijkste be lofte? Niet voor niets koos hij uit het stapeltje kwartetkaarten die op de formatietafel lagen juist de ze als eerste uit, klinkt het in VVD- kringen. En hij heeft laten zien dat hij, lenig als hij is, met elke partij een coalitie kan smeden. Geen ge ringe kwaliteit in een politiek land schap dat zo versnipperd is. Het wordt Wilders tegen de rest. Namen de andere lijsttrekkers hem in de Kamer al voortdurend onder vuur, in campagnetijd scha kelt iedereen nog een tandje bij. Na dat de PVV-leider zijn verkiezings programma (een A4'tje met elf straf fe punten) lanceerde, was CDA-lei- der Sybrand Buma er snel bij. „Wil ders steekt Rutte naar de kroon als kampioen van de loze beloftes." Zeker de verdere de-islamisering wakkert alom woede aan. Zoals het sluiten van moskeeën. „Eerst was het minder, minder en nu ook dicht, dicht, dicht en weg, weg weg", klaagt premier Rutte. „Het is een soort giftig pessimisme waar ik me tegen verzet." In de Haagse wandelgangen ziet men Wilders 'radicaliseren', steeds harder stelling nemen. Dat isoleert hem van de anderen. „Er liggen nu al zo vijf, zes punten op tafel waar niemand mee akkoord is, dus zelfs als hij groot wordt, is er niemand die met hem in zee kan", zegt een in gewijde. Dat neemt niet weg dat de alle anderen zich heerlijk tegen Wil ders af zullen zetten, met wat zij een 'fatsoenlijker' verhaal vinden. Nu al sluiten VVD, CDA en PvdA hem (voorzichtig) uit. Al is dat ge vaarlijk, want dat wekt sympathie voor die arme outcast Geert. Wat wel steekt: Wilders staat op nóg een front alleen. Zijn torenhoge pei lingen zijn jaloersmakend. v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 19 sept 10 okt Vertrekdata: 19 sept/3 okt Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 17 ol<t Vertrekdata: 15, 24 okt/4, 25febr/ll mrt Vertrekdata: 3,15,17 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7