Jongeren kiezen hun eigen favoriete films 'Ik vóel de energie van Sylvia Kristel' Stemmen voor Parel beste boekverf ilming Youth Jury 25 jongeren uit heel Nederland en Vlaanderen in de leeftijd van 15 tot 21 jaar vormen tijdens het festival de Youth Jury. Zij verblij ven een week lang intern en be oordelen niet alleen tien nieuwe films, maar volgen ook lessen in filmtheorie en filmkritiek en ma ken zelf clips van Zeeuwse bands. Daarnaast krijgen zij een cursus debatteren, aangezien het formule ren van je eigen mening en het sluiten van compromissen belang rijk onderdelen zijn van het jury- werk. Verder hebben de jongeren ontmoetingen met filmmakers, schrijvers en de leden van de vak jury. De Youth Jury beoordeelt de vol gende films: Le del attendra, Un ba- do, Being Charlie, Chucks, Fuocoam- mare, Into the forest, Little men, Mel low mud, The student en This new world. Student Jury De International Student Jury be staat uit acht buitenlandse studen ten die studeren aan de HZ Uni versity of Applied Sciences of Uni versity College Roosevelt. Zij be oordelen acht films uit het pro gramma Horizon. In dit program ma zijn films samengebracht van jonge, talentvolle filmmakers uit alle delen van de wereld. Hun films zijn (nog) niet aangekocht om in ons land te worden uitge bracht. Prijsuitreiking De prijsuitreiking van beide jonge- renjury's is donderdag 15 septem ber om 18.45 uur in zaal 2. Dan worden ook de clips vertoond die de leden van de Youth Jury heb ben gemaakt. Na de prijsuitreiking is er, vanaf 21.00 uur, een feest in theater Spoetnik aan de Oude Markt in Vlissingen. Medewerking verleent deejay en acteur Egbert Jan Wee- ber. Hij speelt de hoofdrol in de korte film Wortelen in vreemde aar de van Kelly-Joanne Jenkins, die 's middags op het festival zijn we reldpremière beleeft en ook wordt vertoond tijdens de prijsuitrei king. Tijdens de Award Ceremony op vrijdag 16 september wordt ook onthuld wie dit jaar de Parel voor de Beste Boekverfilming in de wacht sleept. De winnaar wordt bepaald door het publiek, dat via een website kan stemmen. Dit jaar komen uitsluitend re cente Nederlandse films voor de prijs in aanmerking. Uit een selec tie van acht films hebben bezoe kers van Pathé-bioscopen eerder al vijf genomineerden gekozen. Het zijn: Beyond Sleep van Boudewijn Koole, naar het boek Nooit meer sla pen van Willem Frederik Her mans De Helleveeg van André van Duren (dit jaar lid van de vakju ry), naar het gelijknamige boek van A.F.Th. van der Heijden Knielen op een bed violen van Ben Sombogaart, naar het ge lijknamige boek van Jan Siebelink Schone handen van Tjebbo Penning, naar het gelijknamige boek van René Appel Publieke werken van Joram Lürsen, naar het gelijknamige boek van Thomas Rosenboom. Alle vijf films zijn te zien op het festival, evenals de drie afgevallen geselecteerden I nostri ragazzi, J.Kessels en Problemski Hotel). Verrast was Nina de la Parra, toen bekend werd dat ze dit jaar bij Film by the Sea de Sylvia Kristel Award ontvangt. „Héél blij verrast. Dit komt op een perfect moment in mijn nog jon ge loopbaan. Ik zie de prijs als een enorme aanmoediging." De la Parra (29) is onlangs in Duitsland cum laude afgestudeerd als theaterregisseur, maar is ook actief als zangeres en stand-upco- median. „Dat is een combinatie die niet per se logisch is. Veel men sen blijken dat lastig te vinden en vragen: wat bén je nu? Ik wil dat het allebei kan. Ik ben half Suri naams en tussen twee culturen op gegroeid. Daardoor ben ik het ge wend hybride te zijn." Het zijn voor haar ook discipli nes die elkaar vooral aanvullen. „Voor mijn gevoel liggen ze heel dicht bij elkaar. Het gaat uiteinde lijk om het vertellen van verhalen. Je moet altijd zoeken naar iets waarvan het publiek ontroerd raakt, waardoor er een menselijke connectie ontstaat." De la Parra koos weloverwogen voor een regieopleiding in Duits land. „Ik ben gefascineerd door de grote, traditionele theaterculturen om ons heen. Eerst ben ik op mijn achttiende naar Engeland getrok ken. Later ben ik naar Duitsland gegaan vanwege het vakman schap. Je leert er echt het vak, het bouwen van een spannende scène met alleen acteur en tekst. Je moet die techniek hebben en weten waar de valkuilen zitten. Het is leuk om vanuit die stevige basis zelf een stap verder te maken." Ze wil nu grote-zaalproducties gaan regisseren in Nederland, En geland en Duitsland. „Liefst reper toiretheater, maar dan met nieu we ingangen." Ze wil loskomen van het blanke, mannelijke per spectief dat de westerse cultuur al tijd heeft gedomineerd. „Ik wil bij voorbeeld graag met Surinaamse acteurs samenwerken en heel ge richt en helder met vrouwen aan de slag. Klassieke rollen om draaien, zodat ze door vrouwen kunnen worden verteld. Nieuwe verhalen vertellen. Nieuwe ingan gen in vrouwelijke seksualiteit en de clichématige manier waarop die keer op keer op het toneel wordt gerepresenteerd." De jury van de Sylvia Kristel Award prijst de wijze waarop ze buiten de gebaande paden treedt en de 'uitgelezen combinatie van kwetsbaarheid en lef die ze ge meen heeft met de naamgeefster van de prijs. Een prachtig compli ment, vindt De la Parra. „Sylvia Kristel spreekt tot mijn ver beelding, hoewel ik haar werk niet heel goed kende. Wat voor mij vooral reso neert is haar hele persoonlijk heid. Dat gaat verder dan het werk of de film. Ik vóel haar energie." „Op een bepaalde manier was zij een nuchtere vrouw in de hysterische omgeving, die de filmwereld kan zijn. En ze had heel veel verschillende gezichten, liet zich niet in een hokje plaatsen. Ze was kwets baar, maar had tegelijkertijd een kick ass no nonsense-uit- straling. Dat spreekt me zeker aan." nog altijd CC Claudia Cardinale in de film Once Upon a Time in the l/l/esf uit 1968 van Sergio Leone. -4 In mei van dit jaar op de set van de film La Forza del Destino in Italië. FOTO GIORGIO BENVENUTI Stemmen: t/m 15 september op besteboekverfilming.nl Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75