Vive la France op het filmdoek Amy Winehouse herleeft in CCXL Paul van Loon vertelt, leest voor en zingt Nieuwe speelfilms over jazzlegendes Een dag vol met films over het leven op zee Claudia Cardinale krijgt in Vlissingen de Grand Acting Award. De originele band van Amy Winehouse (1983- 2011) treedt dinsdag 13 september tijdens Film by the Sea op in het CCXL Theater. 'Forever Amy' heeft als doel de Britse zangeres zó natuurge trouw te vertolken, dat het publiek gelooft dat Amy Winehouse zelf op het podium staat. Flaar rol wordt ingevuld door de Siciliaanse jazz- en soulzangeres Alba Plano. Niet alleen haar stem blijft opmerkelijk dicht bij die van haar voor beeld, maar dat geldt ook voor haar stijl en presen- tatie.Het concert begint om 20.15 uur. Voorafgaand is de documentaire Amy, die de Brit se regisseur Asif Kapadia over de zangeres maak te, te zien in zaal 5. De film begint om 16.00 uur. Samen met zijn band Andere Snuiters presen teert schrijver Paul van Loon woensdag 14 sep tember (13.30 uur) in CCXL Theater een muzikale reis door zijn kinderboekenwereld. Hij leest voor en vertelt over zijn boeken, over schrijven en deu ren waarachter geheime werelden liggen. Samen met de muzikanten van zijn band speelt en zingt hij zijn liedjes, die allemaal met zijn boeken te maken hebben. Na de voorstelling zet Van Loon met plezier zijn handtekening in boeken, op blaadjes, T-shirts en onderzetters. In het programma zijn twee nieuwe speelfilms opgenomen over legendarische jazzgrootheden: Chet Baker Born to be blueen Miles Davis Miles ahead, foto). Zondag 11 september zijn beide films 's middags te zien. 's Avonds (20.15 uur, zaal 1) brengt Tom Vermeir samen met drie muzikanten een ode aan Chet Baker in de voorstelling Chet. Er zijn nogal wat films gemaakt die zich afspelen op schepen op zee. Film by the Sea heeft enkele nieuwe films bij elkaar gebracht en deze worden zaterdag 17 september van 11.00 tot 17.30 uur vertoond in zaal 3. y'VA'i Onderdeel van het programma is \c de wereldpremière van de Neder- Q@ dOCUITIGntairG landse documentaire Dead Slow (16.00 uur) van André van der D©aCl SlOW gaat in Hout en de scheepvaartfilm Sea wereldpremière blind (13.30 uur) van avonturierster en klimaatjournaliste Bernice No- Op ITiaritlGITIG dag tenboom. Na afloop is zij aanwe zig om vragen te beantwoorden De korte film Cargo (15.15 uur) verraadt het talent van producente Julia Schellekens en regisseuse Marina Meijer van de nieuwste lichting van de filmacademie. De Turkse film Ivy (11.00 uur) is een psychologische thriller over over zes mannen die gestrand zijn op een groot cargoschip in de Middellandse zee. Claudia Cardinale komt naar Vlissingen. Een grootheid, een ster, een monument. Ze wordt vaak in één adem genoemd met die andere grote Italiaanse actri ces, die de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw wereldwijd heersten: Gina Lollobrigida en So phia Loren. Tot op de dag van van daag circuleren er polls op inter net. Meestal resulteert dat in een nek-aan-nek-race tussen Cardina le en Loren. Hoe de uitslag ook uit valt, er is er maar één die kan zeg gen dat Brigitte Bardot haar als op volgster heeft aangewezen. Die zei ooit: 'Na BB komt CC'. In totaal speelt Claudia Cardina le in 135 films. Tenminste, als we de twee nieuwe meetellen die vol gend jaar worden uitgebracht. Ze debuteerde in 1958 in de Frans-Tu- nesische productie Goha, met O- mar Sharif als tegenspeler. Zonder tot achter de komma door te reke nen komen we op een gemiddel de van ruim twee titels per jaar. Een prestatie van wereldfor maat, oordeelde ook directeur Leo Hannewijk van Film by the Sea. Vrijdag 16 september komt de ac trice naar Vlissingen om daar de Grand Acting Award in ontvangst te nemen. Ze doet dat pal naast CCXL - je zou bijna denken dat de vorig jaar in gebruik genomen zaal naar haar is genoemd. De Toen ze eerste werd in de wedstrijd 'het mooiste Italiaanse meisje van Tunesië' begon haar carrière Grand Acting Award van Film by the Sea ging eerder naar onder an deren Morgan Freeman, Sir Ben Kingsley, Jan Decleir, Rutger Hau- er en Monic Hendrickx Claudia Cardinale werkte met grote regisseurs als Federico Felli- ni, Luigi Visconti, Sergio Leone en Werner Herzog. Ook vele van haar tegenspelers spreken nog steeds tot de verbeelding: Marcel lo Mastroianni, Alain Delon, Burt Lancaster en Sean Connery. Cardi nale heeft inmiddels een goed ge vulde prijzenkast. In Frankrijk, Portugal en Italië werd ze geëerd met de hoogst mogelijke nationa le onderscheidingen. Op de film festivals van Venetië, Berlijn en Toronto kreeg ze oeuvreprijzen. De actrice werd in 1939 in Tunis geboren. Haar vader was een spoorwegwerker, afkomstig van het Italiaanse eiland Sicilië. In 1957 werd ze ontdekt, toen ze eer ste werd in de wedstrijd 'het mooi ste Italiaanse meisje van Tunesië'. Een jaar later tekende ze haar eer ste filmcontract, met daarin de uit drukkelijke clausule dat ze haar haar niet mocht afknippen, niet mocht trouwen en niet dikker mocht worden. Het filmpubliek mocht aanvankelijk niet haar stem horen - door haar opvoeding in T\i- nesië had ze een onuitwisbaar Frans accent. Pas in 1963, in Felli- ni's 8V2, kon het publiek haar zien en horen. De hoofdrol in Sergio Leone's western Once upon a time in the West bracht haar in 1968 in ternationale roem. Cardinale ver zorgt vrijdag de inleiding op de ge restaureerde versie van die film, die 's avonds na de prijsuitreiking in CCXL wordt vertoond. Opnieuw kent het festival een af zonderlijke competitie met uitslui tend Franstalige films, ditmaal on der de noemer Vive la France. Het programma wordt zaterdagavond 10 september om 20.45 uur ge opend met de film Lefils de ]ean van Philippe Lioret. Philip Cor- dery, gedeputeerde uit Frankrijk van de l'Assemblée nationale, zal de opening verrichten Naast Le fils de Jean zijn nog twaalf films voor de competitie ge selecteerd: Au nom de mafille, Le del attendra, La danseuse, L'Econo- mie du couple, La fille inconnue, Je ne suis pas un salaud, Je me tue a le dire, Juste la fin du monde, Louis-Fer dinand Céline, Mal de pierres, Moka en La nouvelle vie de Paul Sneijder. De dertien kandidaten strijden om de TVsMonde Award (voor heen La Grenouille). De jury be staat uit leden van de Alliance Fran^aise Coeur de Zelande: Wim Millenaar (voorzitter), Christophe Moirot en Anneke Stroo. De winnaar wordt vrijdag 16 september tijdens de Award Cere mony van het festival bekendge maakt. De prijs wordt uitgereikt door Laurent Alberti, directeur van het Institut Francais des Pays-Bas. FOREVER AMY KINDERBOEKEN BORN TO BE BLUE MILES AHEAD A Miles Ahead MARITIEME JUWEELTJES Na BB komt toch Jan van Damme 4 Bij de presentatie van de film 81/2 (1963) tijdens het festival in Cannes, fotoafp/stf Le fils de Jean

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74