--. op een rij En dit zijn de kandidaten Voor het derde achtereenvolgende jaar leidt Adriaan van Dis de vakjury van Film by the Sea. Hij doet dat met veel genoegen. „Ik ervaar het als een heerlijke tiendaagse." 4-:^,.. v mow&zmmmmimm. Annelies Verbeke (Dendermon- de (B), 1976) debuteerde in 2003 met Slaap!, waarvoor ze onder an dere de Vlaamse Debuutprijs won. Ze schrijft romans, verhalen bundels, scenario's en theatertek sten. Haar werk verschijnt in 22 ta len. Met haar jongste roman, Der tig dagen, won ze de F. Bordewijk- prijs en de lezersprijs van NRC Handelsblad. Adriaan van Dis (Bergen, 1946) is schrijver en programmamaker. Met de roman Indische duinen won hij in 1994 de Gouden Uil en de Trouw Publieksprijs. Voor zijn re centste roman Ik kom terug (2015) kreeg hij de Libris Literatuur Prijs. Begin 2016 ontving Van Dis de Constantijn Huygens-prijs voor zijn gehele oeuvre. In 2013 was Van Dis jurylid van Film by the Sea, sinds 2014 is hij de voorzitter van de vakjury. Saskia Noort (Bergen, 1967) is schrijfster en columniste. Ze schreef een groot aantal literaire thrillers waaronder Terug naar de Kust, De eetclub, De verbouwing en Nieuwe buren. Zij verkocht inmid dels drie miljoen boeken, hetgeen haar Nederlands bestverkopende thrillerschrijfster ooit maakt. Vier van haar boeken zijn reeds ver filmd. Onlangs verscheen haar nieuwe boek, met als titel Huid- pijn. Yentl Schieman (Kruiningen, 1986) vormt sinds 2012 samen met Christine de Boer het duo Yentl en de Boer. Zij wonnen onder meer de Wim Sonneveldprijs en de Annie M.G. Schmidtprijs.. Yentl speelde vorig jaar in de film De overkant, naar het verhaal van Freek de Jonge. Winnie Sorgdrager (Den Haag, 1948) was van 1994 tot 1998 minister van Justitie, en nu lid van de Raad van State. Ze is voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van bioscopen en Film theaters. In 2012 was ze voorzitter van een FbtS-commissie, die de ca non samenstelde met de beste films over recht en rechtspraak. Jaap Robben (Oosterhout, 1984) schreef de jeugdboeken De Zuurtjes en Suzie Ruzie. Hij publi ceerde ook verschillende poëzie bundels. Bij het grotere publiek brak hij door met zijn bekroonde roman Birk (2014). Aan een verfil ming wordt gewerkt. Zijn werk verschijnt in zeven talen. Vorig jaar werd een selectie van zijn poë zie uitgegeven in 's Nachts ver dwijnt de wereld. Hij werkt aan een nieuwe roman. André van Duren (Reek, 1958) is regisseur/scenarist. Hij debu teerde in 1989 met de prijswinnen de televisiefilm Het Verhaal van Kees. Met Pleidooi (1993) en met Manken (2000) won hij Gouden Kalveren. Zijn film De Bende van Oss (2011) kreeg zeven nominaties voor die prijs. Dit jaar ging zijn film De Helleveeg in première, naar het boek van A.F.Th, van der Heijden. De film wordt dit jaar ook vertoond op Film by the Sea. r is er maar één die zo praat als Adriaan van Dis. Gedragen, erudiet, met de juiste klemtonen, melodi eus. Het is altijd een feest om hem op een spreekgestoelte te hebben staan. Dat bleek weer eens toen hij tijdens de 'Amuse' - het opwarmertje - van Film by the Sea in juni de samenstelling van de jury bekendmaakte. De hem vooraf verstrekte biografie tjes werden uit zijn mond vrolij ke levensverhaaltjes van schrij vers en filmers, die met plezier tien dagen van hun 'kostbare tijd' aan het festival willen spen deren. „Inderdaad", zegt Van Dis over het lidmaatschap van de jury, „als jurylid gééf je tien dagen, want niemand wordt betaald. Je krijgt er wel veel voor terug. De films, het gezelschap, er wordt vervoer voor je geregeld. En eten, veel eten. Dat is heel be langrijk. Als je een film hebt gezien, dan heb je een bepaald oordeel. Door er al tafelend samen over te pra ten kan dat veranderen. Dat is het verrijkende van het hele pro ces." Adriaan van Dis (1946) is schrijver. Het festival in Vlissin- gen is een welkome onderbre king van zijn werk aan een nieuw boek. Misschien over twee jaar weer een roman, maar eerst een novelle om straks zijn zeventigste verjaardag te vieren. „De titel en de kaft heb ik al. Ik heb mijn bureau opgeruimd en mijn agenda leeggemaakt. Het schrijven is niet moeilijk, de voorwaarden scheppen wel. Daar komt nog eens bij, dat je als schrijver zichtbaar moet zijn. Er is sprake van festivallisering in de letteren. Je moet overal opdra ven en dat maakt het moeilijk om aan schrijven toe te komen. Rustig een boek lezen op de ca napé, kost tegenwoordig ook hartstikke veel moeite." De schrijver heeft inmiddels een goed gevulde prijzenkast. Met de Gouden Uil voor Indische duinen in 1995, de Libris Litera tuurprijs voor Ik kom terug in 2015 en in datzelfde jaar de Con stantijn Huygens-prijs voor zijn complete oeuvre. Hij is nu voor het derde achter eenvolgende jaar voorzitter van de vakjury van Film by the Sea. Met Rinus Ferdinandusse als illustere voorganger die het dertien jaar volhield. Toen Van Dis eraan begon dacht hij aan een jaar of drie. Nu heeft hij geen termijn meer in zijn hoofd. Met andere woor den, het juryvoorzitterschap be valt hem: „Ik kom uit de sfeer van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale. Hela hola houd er de moed maar in. Dat zit heel erg in me. Ik ben een beetje de hopman van de club juryleden. Het zijn al lemaal ego's bij elkaar. Natuurlijk is er wel eens onenigheid. Eén keer was iemand - ik noem geen namen - zo dwars, dat ik uiteinde lijk boos werd op een ander jury lid. Hij was precies de alleraardig ste in het gezelschap. Zo gaat dat." Er is nog een reden dat Van Dis het geen straf vindt om aan Film by the Sea verbonden te blijven: „Ik ervaar het altijd als een heerlij ke tiendaagse. Gezamenlijk film kijken in het donker is een niet te onderschatten element. Niet te Het festival selecteerde dertien films voor de competitie, alle maal gebaseerd op boeken uit de recente en minder recente we reldliteratuur. De oudste literaire inspiratie bron is Jeder stirbtfur sich allein van Hans Fallada uit 1947, nu door Vincent Perez verfilmd als Alone in Berlin. De jongste ver filmde boeken dateren van 2012: The light between oceans (2012) van M.L. Stedman en Fai bei sogni (2012) van Massimo Gramellini. De zogeheten 'kijkgroep', die nauw betrokken was bij de selec tie van alle films van het festival, verwacht dat met name On the other side en Original bliss - zater dag 10 september de openings film van de competitie - hoge ogen gaan gooien, hoewel Re mainder zeker ook een kansheb ber is. Tot de outsiders rekent de kijkgroep onder meer Shepherds and butchers. De regisseur van zowel On the other side (Zrinko Ogresta uit Kroatië) als Original bliss (de Duit ser Sven Taddicken) zal het festi val bezoeken. Zij zijn donderdag 15 en vrijdag 16 september in Vlis- singen aanwezig en wonen de voorstellingen van hun films bij. Ook Chris Marnewick, de schrij ver van het verfilmde Shepherds and butchers, komt naar Film by the Sea Na afloop van de voorstel ling van donderdag 15 september 18.45 uur is er een vraaggesprek met hem. Inleidingen Film- en literatuurdeskundige Harry Peters zal bij de volgende competitiefilms een inleiding van twintig minuten verzorgen: Fai bei sogni, zondag 11 sep tember om 18.30 uur in zaal 7 The light between oceans, maandag 12 september om 20.00 in zaal 6 Mal de pier res, dinsdag 13 sep tember om 13.30 uur in zaal 7 Genius, woensdag 14 septem ber om 18.30 uur in zaak 3 Alone in Berlin, donderdag 15 september om 13.30 uur in zaal 4. Christoph Buchwald, uitgever en expert op het gebied van Duitse cultuur, geeft zondag 11 septem ber (16.00 uur, zaal 2) als inlei ding op Alone in Berlin een lezing over de Duitse schrijver Hans Fallada. Aanvang film: 16.30 uur. .-.U Alle juryleden mag me graag Boekverfilmingen vormen al achttien edities lang het hart van Film by the Sea. De vakjury buigt zicht dit jaar over dertien nieuwe boekverfilmingen en maakt op 16 september bekend wie de Film en Literatuur Award mee naar huis mag nemen. Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72