Familiegeheimen is dit jaar het thema van het filmfestival. Het wijdt er een uitgebreid programma aan onder de naam Wild Duck, een verwijzing naar het toneelstuk van Henrik Ibsen. Er zijn opvallend veel films gemaakt waarin familie een belangrijke plaats inneemt. Film by the Sea spitst het toe op familiegeheimen, een the ma dat ook in de literatuur een be langrijke rol speelt. Vaak gaat het om onuitgespro ken of onverwerkte zaken uit het verleden die plots naar boven ko men na jarenlang weggestopt te zijn geweest onder een verstikken de deken. Het festivalthema is terug te vin den in veel films, maar ook in de literaire bijeenkomsten. Het gehe le collegeweekend staat eveneens in het teken van familiegeheimen. Dit alles gebeurt onder de noe mer Wild Duck. In het stuk De Wilde Eend (1884) van de Noorse toneelschrijver Henrik Ibsen komt het thema immers prominent naar voren. In de loop der jaren is Ibsens werk meerdere malen verfilmd. De jongste versie is die van de ta lentvolle Australische regisseur Si mon Stone, met als titel The daugh ter. Deze is opgenomen in het fes tivalprogramma van Film by the Sea. Films In het programma Wild Duck ver toon het festival 20 films: Au Nom de Ma Fille Bacalaureat The Daughter Departure Don't Call Me Son A Family Affair Family Film Family Lies Festen Le Fils de Jean De Helleveeg Illegitimate I Nostri Ragazzi Iqaluit Juste la Fin du Monde Mai de Pierres Miles Ahead Moka Todo Saldra Bien Tot in het Derde Geslacht Na de eenmalige vertoning van de film Tot in het Derde geslacht (dins dag 13 september, 29.00 uur) is er een gesprek met de maker Emile van Rouveroy van Nieuwaal. In zijn openhartige documentaire gaat hij na zeventig jaar de con frontatie aan met zijn nazifamilie verleden. Literaire talkshows Tijdens twee literaire bijeenkom sten in zaal 2 gaan vijf auteurs zon dag it september in op het festival thema: 13.15-14.15 uur: Manon Uphoff en Adriaan van Dis 14.45-15.45 uur: Renate Dor- restein, Jan van Mersbergen en Jaap Robben. Alle auteurs signeren na afloop van de bijeenkomst. Karin van As presenteert de gesprekken. Filmcollege Onder de titel It's all in the Fami ly sluit het jaarlijkse filmcollege volledig aan op het thema. Programma zaterdag 10 septem ber: 12.30 uur: inleiding en college Gerlinda Heywegen 13.15 uur: film The Daughter 15.15 uur: college Harry Peters 16.30 uur: gesprek met Jean- Pierre van de Ven (schrijver, psy choloog en relatietherapeut) over waarde van geheimen en leugens 20.45 uur: film Lefils de Jean. Zondag 11 september: 9.30 uur: college van filosofe en schrijfster Stine Jensen 10.30 uur: film Festen 13.15 uur: bijeenkomst met Adriaan van Dis/Manon Uphoff 14.15 uur: film A Family Affair (genomineerd voor een Gouden Kalf); na afloop Q&A met regis seur Tom Fassaert en zijn vader. Familiegeheimen blijven filmmakers altijd inspireren A Family Affair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70