6 NIEUW! ÖZCAN AKYOL Linkse broedertwist op kousenvoeten Winterzon cruise Middellandse Zee POLITIEK DEN HAAG Het nieuwe politieke seizoen start dinsdag weer. De komende maanden staan in het teken van maar één ding: verkiezingen. Let op deze vier gevechten. En een wapenstilstand. Zeecruise Column De laatste bezoeker van het programma Zomergasten is niemand minder dan Mark Rutte, onze minister-presi dent die afgelopen week elke gele genheid te baat nam om sorry te zeggen. Hij baalde als een stekker dat hij de Nederlandse burger een extraa tje van ï.ooo euro had beloofd. Dat was niet handig. Net als de toezegging dat er geen geld meer naar de noodlijdende Grieken zou gaan - een uitspraak die iets later eveneens werd gelogenstraft. En dan was er ook nog de kwes tie rond Fred Teeven, de voormali ge staatssecretaris die ooit als offi cier van justitie een schimmige deal met een crimineel had geslo ten, gedreven door motieven die nooit aan de oppervlakte zijn geko men. Kortom: een stevig boete kleed. Het is een inventieve manier van campagnevoeren, want Rutte wil opnieuw ons land gaan bestu ren, maar dan moet eerst het bla zoen wel een beetje worden opge poetst, natuurlijk. speciaal oog voor lichtere zaken die hem jarenlang achtervolgen, omdat de burger niet dom is, en al helemaal niet vergeetachtig. In dat kader is het bijzonder om te zien hoe hij andere zwaarwegende en emotionele dossiers volledig ne geert. Als ik aan de loze stellingna men en beloftes van de VVD-lei- der denk, kom ik automatisch te recht bij de aanslag op vlucht MH17, een tragische gebeurtenis met veel Nederlandse slachtoffers. Mark Rutte zou niet rusten voor de onderste steen boven werd ge haald. Wat we daarna zagen was een hoop politieke onmacht, ge pruts en gedraai, om uiteindelijk niets wijzer te worden over da ders en toedracht. Opmerkelijk genoeg komt het onderwerp tijdens de excuustour- nee van de minister-president niet voorbij en is er niemand die hem daarnaar vraagt. De pijnlijke wijze waarop de kwestie wordt vermeden, schaadt ook de oprecht heid van alle andere verontschul digingen, die weinig gevolgen heb ben voor een eventuele nieuwe ambtsperiode. Maar als Mark Rutte zondaga vond drie uur lang bij Zomergasten campagne gaat voeren, moet hij zich realiseren dat honderden na bestaanden nog steeds op een ant woord wachten. Een premier die een dergelijk gevoelig onderwerp durft aan te snijden, gelardeerd met kwetsbaarheid en een eerlijk verhaal over onmacht, verdient pas echte waardering. Dan krijgt het woord 'sorry' betekenis. MH17 komt tijdens de excuustournee van Rutte niet voorbij De wereld is Kras zaterdag 3 september 2016 @OzcanAkyol Boetekleed Wat wel ontzettend steekt, is dat de premier zijn verontschul digingen selectief kiest, met een Zomer is voorbij... aanval! Als orakel Maurice de Hond heeft gesproken, draait Groen- Links-leider Jesse Klaver zich nog een keer om. En zo is er toch nog één linkse politicus die iedere zondag monter aan de dag begint. Voor collega's Diederik Samsom (PvdA) en Emile Roemer (SP) pak ken de peilingen een stuk minder gunstig uit, al is Samsom daar al weer een jaar of vier aan gewend. De 'ongeduldige' Klaver staat te popelen om een nieuwe orde te scheppen op links, waarbij het tra ditioneel kleine GroenLinks op eens de lakens uitdeelt. Aan zelf vertrouwen geen gebrek bij de nieuwe JFK, al merkt een Haagse insider fijntjes op dat Klaver nog nooit echt is getest. „En we weten allemaal hoe het Roemer verging", nadat die in 2012 aanvankelijk op ruim dertig zetels stond. Linkse partijen hebben altijd de mond vol van innige samenwer king, maar in verkiezingstijd (en ze ker bij de daaropvolgende forma tie) valt het blok al snel uiteen. Bij de SP klinken doorgaans weinig warme woorden voor PvdA'ers, an dersom is de genegenheid even min groot. Toch heeft links alle re den elkaar op te zoeken en vast te houden, nu, afgaand op de verhou dingen in de Eerste Kamer, een ka binet met een centrumrechts mo torblok van VVD, CDA en D66 voor de hand ligt. Campagne voe ren ten koste van elkaar is op de linkerflank risky business. Complicerende factor is dat Samsom en Roemer intussen vechten voor hun politieke leven. Roemer lijkt alle kaarten te heb ben gezet op de zorg. Hij floepte er bij Pauw zelfs een breekpunt uit: zonder einde aan de marktwer king doet de SP niet mee aan een kabinet. Daarmee zet hij zich nu al buiten spel bij de formatie, hoont de con currentie, 'amateurisme ten top'. Samsom moet tegelijkertijd nog maar zien of hij überhaupt lijsttrek ker wordt. Dat heeft Klaver alvast beter voor elkaar. Compleet verzorgd! 8 dagen v.a "tttor, Scherp geprijsd én compleet verzorgd! Cruise en geniet van prachtige vergezichten. Compleet: vluchten, transfers en maaltijden Gemak: pak slechts een keer uw koffer uit Veelzijdig: verschillende routes met o.a. Valencia, Napels en Palma de Mallorca! 8-daagse cruise per Costa Mediterranea****+ Italiaanse topkeuken Luxueus genieten Groot aanbod entertainment Duurzaam genieten Ischia Spa Culinaire hoogtepunten Vertrek: december 2016 - maart 2017 S Zie: kras.nl/3756S Costa Mediterranea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6