is een groot kerkhof De zee Beleef zelf VR Cinema landse Zee - in de lokale bevolking, een gemeen schap van zesduizend zielen, die al twee decen nia lang ervaring hadden met de opvang van immi granten. Had Rosi een vooruit ziende blik? „Nee, toen ik aan deze fdm begon had ik er geen idee van dat de toevloed van vuch- telingen zulke grote pro porties zou krijgen", ver telt de regisseur tijdens het Berlijnse festival, waar zijn film in wereld première ging. Rosi stelt in zijn film in eerste instantie vooral de plaatselijke bevolking voor. Hoe groot de im pact is en hoe hun dage lijkse leven door deze si tuatie wordt beïnvloed. De regisseur gebruikt daarvoor de belevenis sen van de 9-jarige Sa- muele, een belhamel die als een soort gids dient voor de kijker. Via hem komen zijn familie aan bod, zijn grootmoeder onder anderen. Rosi slaagt er uiteinde lijk ook in om aan boord van een schip vol vluch telingen te filmen die door de Italiaanse mari ne zijn opgepikt. Die beelden zijn hartver scheurend. De cijfers ook: de filmmaker ci teert officiële getallen van de vluchtelingen die verdronken zijn: 15.000. Rosi: „Maar in werkelijk heid moeten het er veel meer zijn. De zee is een groot kerkhof daar." Na de première van zijn film verklaarde Rosi dat hij geen politieke do cumentaire wilde ma ken. „Het is een film over ontmoetingen met mensen die allemaal een eigen verhaal hebben", verklaart de regisseur. En juist die aanpak maakt Fuocoammare heel authentiek en indruk wekkend. Tijdens het eerste weekend van het festival kunnen bezoekers een unieke ervaring ondergaan. In CineCity is op zaterdag 10 (11.00-22.00 uur) en zondag 11 sep tember (10.00-20.00 uur) een ruimte gecreëerd met twintig draaifauteuils, waarin belangstel lenden VR Cinema beleven. De voorstellingen beginnen elk heel uur. VR (Virtual Reality) is dé audio visuele en digitale revolutie van de 21e eeuw. In plaats van naar een scherm te kijken staat de toe schouwer in het midden van elke scène, waardoor de ervaring heel intens is. Film by the Sea heeft het team van Pick Up Cinema uit Parijs uit genodigd om deze ervaring te ver zorgen. Zij hebben in Parijs begin dit jaar de eerste virtuele bioscoop geopend. Op het filmfestival in Cannes hadden zij dit jaar een de monstratie met 20 stoelen en deze opstelling nemen zij ook mee naar Vlissingen. Shakespeare in woord en beeld Het festival haakt in samenwer king met het Zeeland Nazomerfes tival maandag 12 september in op het Shakespearejaar. Om 19.45 uur is de film Richard III (1995) in zaal 4 te zien. Voorafgaand zijn er twee lezin gen. Tussen 16.30 en 17.15 gaat Alex Mallems in op de betekenis van Shakespeare. Mallems is artistiek leider van Theaterproductiehuis Zeelandia en het Nazomerfestival. Dit jaar bracht het festival als loca tievoorstelling in Veere Shakespea- res Maat voor maat. Van 18.45 tot 19.30 uur legt Tom Dommisse in een tweegesprek met filmjournaliste Gerlinda Hey- wegen uit dat als je de bad guys van nu wil begrijpen, je kunt kij ken naar de personages die Shake speare 400 jaar geleden creëerde. Rond etenstijd, tussen 17.15 en 18.45 uur, draagt de Zeeuwse dich ter en Shakespeare-vertaler Coen- raedt van Meerenburgh enkele sonnetten van Shakespeare voor in het CineCafé. 4. Iqaluit. „Film die zich af speelt in het afgelegen noordelij ke van Canada, in de Inuit-cul- tuur. Prachtfilm, goede actrice en op 15 september in wereldpremiè re bij Film by the Sea. We verwel komen regisseur Benoit Pilon en mogelijk ook actrice Marie-Josée Croze, die we in maar liefst vier films zien dit festival. Pilon is op 15 september aanwezig bij de pre mière en de volgende ochtend bij de voorstelling van 10.00 uur. Margot Dijkgraaf gaat in gesprek met hem." 5. Once upon a time in the West. „Het gebeurt mij niet iede re dag dat ik deze beroemde film met die geweldige muziek mag aankondigen in het bijzijn van een filmvedette: Claudia Cardina- le. De film is onlangs ge restaureerd en we verto nen dezevoor het eerst op een scherm van 20 meter breed in het CCXL Theater. Vergeet trouwens ook die ande re klassiekers niet die we verto nen. Dompel je onder in die schit terende familiekroniek Heimat of stap in de taxi van Robert de Ni- ro in Taxi Driver." maar zo'n telefoontje krijgen. De openingsfilm van het Frans pro gramma is de ultieme film over familiegeheimen." 7. Fuocoammare. „Bijzonder knappe en urgente film met een originele kijk op Fampedusa en vluchtelingen. Winnaar van de Gouden Beer van het Filmfestival van Berlijn." „Hoewel ik niet zo van 'horror films' houd, vond ik deze echt geweldig." „Als de liefde en passie weg zijn, resteren bitterheid en boosheid." Lang voordat de aan zwellende immi- grantenstroom de voorpagina's haalde was regisseur Gianfranco Ro si al bezig met de docu mentaire Fuocoammare, waarmee hij dit jaar de Gouden Beer van het Filmfestival van Berlijn won. De Italiaanse filmmaker ver diepte zich op het eiland Fampedusa - een stukje Ita liaans grondge bied in de Middel- Iqaluit. --7 s I, Daniel Blake. 6. Le Fils de Jean. „Je zou Elina Vaska debuteert als actrice in de film Mellow mud. 8. The Eyes of my Mother. 9. L'Economie du couple. 10. „Of ga gewoon naar A Quiet Passion, Todo saldra bien, Clash, Dead Slow, Nelly, Burn Burn Burn of Je ne suis pas un salaud. En ik ben 00k erg benieuwd hoe het publiek de der tien films uit het competitiepro gramma beoordeelt." Ab Zagt Scène uit Fuocoammare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69