Ken Loach weer als onheilsprofeet Indeling programma J5S Bridget wordt moeder Sopraan zonder talent Wat te kiezen uit het royale aanbod festivalfilms? Als houvast de top-10 van directeur Leo Hannewijk. Om bezoekers nog beter wegwijs te maken in het uitgebreide aanbod heeft Film by the Sea geko zen voor een nieuwe programma-indeling. Er zijn negen onderdelen: Competitie: het hoofdprogramma van het festival, met dertien nieuwe lite ratuurverfilmingen die strijden om de Dioraphte Film en Literatuur Award. Lighthouse: films met een maatschap pelijke urgentie die hun licht laten schij nen op de wereld om ons heen. Link met de Vier Vrijheden van Roosevelt. High Waves: de beste films van ande re festivals, zoals Berlijn en Cannes. Ac tueel overzicht van films die later dit sei zoen in de theaters worden verwacht. Horizon: eerste of tweede film van nieuwe talentvolle filmmakers, veelal af komstig uit minder bekende filmlan den. Captains: films van jonge en oude meesters, die als oriëntatiepunten die nen in een zee aan films. Compass: films uit diverse delen uit de wereld die een richting aangeven in de cinematografie. Sirens: films waarin muziek een be langrijke rol speelt. Zeeuws Licht: nieuwe oogst Zeeuw se films: gemaakt door cineasten uit de provincie en/of over Zeeuwse thema's. Special literature: Bijzondere films met een literaire inslag. Vanaf donderdag 15 september draait de nieuwe Bridget Jones-film, Bridget Jones's Baby, in de Ne derlandse bioscopen. Film by the Sea heeft woensdag 14 september (20.30 uur) een feestelij ke voorpremière in CCXL. Bezoekers van deze Bridget Jones Night worden ont vangen met champagne en een ver snapering, krijgen de primeur van de film en worden na afloop ge trakteerd op een optreden van de Zeeuwse Abba-coverband Y'Abba Do! Ook wordt een arrangement verloot. Renée Zellweger en Colin Firth spelen opnieuw de hoofdrollen in deze derde Bridget Jones-film. De achttiende editie van Film by the Sea opent vrijdag 9 september met de feelgood comedy Flo rence Foster Jenkins van de Britse regisseur Ste phen Frears, met onder anderen Meryl Streep en Hugh Grant in de hoofdrollen. De film vertelt het waargebeurde verhaal van de Amerikaanse so praan Florence Foster Jenkins (2868-2944), die droomde van een zangcarrière, maar vooral be kend werd door haar gebrek aan talent. Het openingsgala van het festival - dresscode: black tie - wordt elk jaar bezocht door veel beken den uit de film- en literaire wereld. 1.1, Daniel Blake. „Gelukkig is Ken Loach niet gestopt met film en maakte hij deze oerdegelijke, sterke film die niemand onbewo gen zal laten. Bekroond met de Gouden Palm op het Filmfestival van Cannes." 2. Hell or High Water. „De slot film is een van de sterkste films van dit jaar." 3. Mellow Mud. „Een belofte volle debuutfilm van een jonge re gisseur met een geweldige jonge actrice. Talenten om in de gaten te houden!" Feestelijke voor première van derde Bridget Jones film Niet iedereen stond dit jaar in Cannes te juichen toen regisseur Ken Loach de Gouden Palm won voor I, Daniel Blake, zijn vijftigste filmproductie. Aan de film van Loach man keert weinig, maar toch kregen veel recensenten het gevoel van: degelijk, maar verder weinig nieuws onder de zon. Bovendien had Loach al eerder de hoofdprijs van Cannes gewonnen, in 2006 voor The Wind That Shakes the Bar ley. Maar de Brit behoort nu een maal tot de favorieten van het Franse festival. Bijna al zijn films dringen door tot het hoofdpro gramma: vijftien keer om precies te zijn, een record. Loach (80, inmiddels) had eigen lijk verklaard nooit meer een speelfilm te willen regisse ren. Toch viel hij voor het verhaal van I, Daniel Blake, geschreven door zijn vaste scenarist Paul Laverty. De man uit de titelrol is een werkloze timmerman uit Newcastle die langzaam vermalen wordt in het Britse sociale stelsel. De bureaucratie weet geen raad met mannen als Blake, een digi beet met een zwak hart die bij voorbeeld niet eens in staat is de juiste papieren op zijn computer in te vullen. Daarnaast bekom mert hij zich om een jonge alleen staande moeder die eveneens in penibele omstandigheden ver keert. I, Daniel Blake past perfect in het oeuvre van Loach die altijd met een kritisch oog naar de wes terse samenleving heeft ge keken. Zijn visie op de huidige maatschappij is er niet beter op gewor den. Loach verklaarde in Cannes: „Ik heb het gevoel dat onze samenleving op instor ten staat. Het huidige economisch systeem vernietigt de levens van mensen. Onze wereld kan zo niet overleven. Ik denk dat het nog twee of drie generaties duurt. On ze drang naar productiemiddelen tast het milieu aan. En het gaat maar door. Niemand zegt: stop." Hoewel Loach graag de rol van onheilsprofeet speelt, valt er in zijn films ook te lachen. Zelfs in I, Daniel Blake komen komische mo menten voor. Maar echt vrolijk wordt de kijker er niet van. WEGWIJS O 9 BRIDGET JONES'S BABY FLORENCE FOSTER JENKINS Deze films mag je zeker niet missen Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68