Dominee biedt troost na seksverslaving €89,00 €44,50„ 5 Premier Rutte snapt nagestaarde Halina Reijn niet President Karimov overleden v Premier Mark Rutte vindt dat bekende Nederlanders niet moe ten klagen als ze worden her kend op straat. Hij reageerde gis teren op de column van Halina Reijn, waarmee ze een storm van kritiek oogste omdat ze schreef het gestaar van mensen irritant te vinden. „Ga er ont spannen mee om", zegt Rutte. Volgens hem hoort dat erbij als je voor een bepaald vak kiest. „Als mensen je herkennen en zeggen: mag ik een fotootje, of wat dan ook, dat is toch leuk? Ik maak altijd het grapje: dat is dan to euro. Maar vervolgens maken ze die foto en rekenen ze nooit af', lachte hij. Volgens hem zijn Nederlanders altijd vriendelijk. „Het komt wel eens voor dat een meneer uit de verte roept: zakkenvuller! En dan ga je in gesprek en leg ik uit dat ik nu minder verdien dan vroeger." Sinds de mislukte coup in Tur kije is de islamitische basisschool De Roos in Zaandam in de pro blemen gekomen. De school heeft het stempel 'Gülen-school' gekregen, naar de geestelijke Fethullah Gülen die volgens de Turkse president Erdogan achter de mislukte couppoging zit. En met het stempel Gülen lo pen de emoties gauw op. Vier moeders haalden hun kinderen van school. Daar bleef het niet bij. Het kwartet zette een whats- appgroep op waar elke ouder die óók zijn kind van de school wilde halen, zich bij kon aansluiten. For meel kreeg elke ouder de vrije keus om dat wel of niet te doen. Maar de naam van de groep (vrij vertaald: 'hand in hand tegen de landverraders') liet blijken dat wie zich niet aansloot, als landver rader werd gezien. Aangejaagd door die whatsappgroep werden al 151 van de 411 leerlingen van school gehaald. De Roos (die ontkent Gülen-sympathieën te hebben) daagde de vier moeders voor de rechter: stop de laster op social media, op straffe van een dwang som. Ook eist de school een kran tenadvertentie waarin de beschul digingen worden teruggetrokken. „Medewerkers van de school krij gen het stempel terrorist. Ze kun nen niet eens meer veilig naar Turkije reizen", betoogde advo caat Marcel Dekker van De Roos. De dames wasten hun handen in onschuld. Dat ze anti-Gülen zijn, staken ze niet onder stoelen of banken. En de keiharde woorden die waren gevallen in de whatsap pgroep, gaven ze ook toe. „Dat is pure emotie. Er zijn daar zo veel doden gevallen." Maar mensen on der druk zetten? Ze ontkenden het met klem. „We voelen ons niet vei lig op de school. Bij andere scho len zijn ruiten ingegooid. Wij wil den alleen in kaart brengen hoe veel ouders ongerust zijn." Als een ware mediator ontdek te de rechter dat beide partijen 'rust en veiligheid' willen. „Is dat geen basis om nóg eens met el kaar om tafel te gaan?" Dat gaan beide partijen komende week proberen. Als dat op een debacle uitloopt, doet de rechter uiterlijk 16 september uitspraak over de eis van de school om de vier moe ders op social media de mond te snoeren. KROONPRINS 'Recht op verlof voor Edwin S.' De Oezbeekse president Islam Karimov (78) is overleden, mel den regering en parlement van het land in een verklaring. De officiële bevestiging van Kari- movs dood liet lang op zich wachten. Diplomatieke bron nen berichtten eerder op de dag al dat Karimov dood was. De au- toriteiten in Tasjkent meldden echter enkel dat Karimovs ge zondheid achteruitging. Kari mov regeerde Oezbekistan al toen de voormalige Sovjetrepu bliek in 1991 onafhankelijk werd. Mensenrechtenorganisa ties noemen hem een dictator die met ijzeren vuist regeerde. Op de zolder van de pastorie in het idyllische dorp Schaarsbergen in de gemeente Arnhem vangt do minee Wilma Hartogsveld (48) mensen op die in een crisis zitten. Vaak vrouwen van verslaafde man nen die op adem willen komen. Willen bedenken hoe ze verder moeten met hun leven. Ze zijn beschadigd, vertelt Har togsveld. De vaak jarenlange versla ving heeft ze bang, verbitterd en cynisch gemaakt. „Ik wil ze een steuntje in de rug geven." Ze doet dat met het appartement, maar daar kan ze maar een kleine groep mensen bereiken. Met de roman Wek mijn zachtheid weer hoopt ze meer mensen te kunnen helpen. In dat boek worstelt hoofdper soon Annet met het feit dat haar man een dubbelleven leidt vanwe ge zijn seksverslaving. Als hij in een verslavingskliniek wordt opge nomen, moet Annet haar leven weer oppakken. Dat proces be schrijft Hartogsveld. De roman is gebaseerd op een waargebeurd verhaal. „Ik spreek als dominee veel mensen in een crisissituatie." Dat ze voor seksver slaving als thema koos, is vanwege het 'enorme taboe' dat erop rust. Het is een onzichtbaar, groot pro bleem. Een groeiend fenomeen ook, denkt ze. „Doordat porno via het internet gemakkelijk beschik- Een verslaving gaat niet over. Iemand die verslaafd was, blijft een risicogeval baar is." Hoewel de hoeveelheid seks of porno niet de seksversla ving maakt. „Wie verslaafd is, lukt het niet meer om uit vrije wil te stoppen en heeft steeds meer no dig om tot dezelfde kick te ko men. Dat gaat op een gegeven mo ment niet meer samen met het ge wone leven." Het valt Hartogsveld op dat mensen erg weinig weten van ver slavingen en de mechanismen er achter. Ze hoopt dat haar boek tot begrip leidt. „Mensen moeten we ten dat iemand die alcoholist was geen borrel meer kan drinken. Ook niet eentje. Een verslaving gaat niet over. Iemand die ver slaafd was, blijft een risicogeval." Haar moeder vond na het lezen van haar roman dat Hartogsveld mild is voor de verslaafde man in haar boek. Het past bij het begrip dat de schrijfster voor de verslaaf de toont. „Het delen van echte ge voelens is voor veel verslaafden een probleem. Vaak is er een ge brek aan liefde voor zichzelf en weinig zelfvertrouwen. Voor som mige seksverslaafden is het feit dat iemand seks met ze wil de ul tieme bevestiging: ik mag er zijn." De schade die ze ermee aanrich ten is groot, maar het is niet het einde van alles, wil ze de lezer van haar boek duidelijk maken. Wie wil, kan de kracht vinden om door te gaan en weer zacht wor den, ondanks het leed. „Misschien zijn de mooiste mensen wel dege nen met deuken en barsten." L088-0331506 zaterdag 3 september 2016 DEN HAAG 'Gülen-school' en ouders in gesprek De strijd tussen de Zaanse ba sisschool De Roos en vier ouders die de school beschuldi gen een 'Gülen-school' te zijn, is voorlopig onbeslist. Als een ware mediator wist de rechter in Haarlem de partijen weer om tafel te krijgen met elkaar. Victor Schildkamp Haarlem De koninklijke familie van Bhutan heeft een nieuwe foto vrij gegeven van kroonprins Jigme Namgyel Wangchuck, die werd geboren op 5 februari 2016. Hij is het eerste kind van het ko ningspaar. FOTOEPA DEN HAAG De tot levenslang veroordeelde Edwin S. moet voor incidenteel verlof in aanmerking kunnen ko men voordat er 25 jaar van zijn gevangenschap zijn verstreken. Dat heeft de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbe scherming in een tussenvonnis bepaald. De rechter in Den Haag oordeelde op 10 augustus dat S. recht heeft om aan zijn resociali satie te beginnen. Proefverlof is daar een onderdeel van. S. werd in 1994 veroordeeld voor onder meer moord bij een overval. I Het kabinet maakt 10 miljoen euro vrij voor het VN-fonds voor vredesop- bouw. Het geld is bedoeld voor de periode van 2016 tot 2018. Predikant Wilma Hartogsveld schreef een roman over een vrouw wier man continu op jacht is naar seks. „Seksverslaving is een enorm taboe." Bettine Winters Schaarsbergen —Wilma Hartogsveld, dominee Wek mijn zachtheid weer. Wilma Hartogsveld. Uitgeverij Kok. •Tf» U of 5 dagen in een app. bij de Silbersee Ferienwohnpark Silbersee Appartement 3 of A overnachtingen o.b.v. logies Verblijf in een 4-persoonsappartement Bij min. 2 volwassenen 1 e 2e kind gratis Tip: bezoek Wildpark Knül informatie HOTELDEAL.NL/K09031 ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00 TASJKENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5