Tjoba weer bevreesd voor degradatiespook Ronald de Boer traint FC Axel 4 22 ZEELAND Brabander Mart van Bree Mart van Bree is de nieuwe coach van zondag-tweedeklasser Zeelandia Middelburg. Wat hij als speler miste, heeft hij wel als hij voor de groep staat. Als we de kop erbij houden, kan het ook zomaar een succes worden De korfballers van Tjoba bleven vorig seizoen met hangen en wur gen in de overgangsklasse. Het team uit 's-Heer Hendrikskinde ren weet dat het dit jaar weer een kwestie van overleven wordt. Swift, dat in dezelfde poule zit, hoopt uit de degradatiezone weg te blijven. In de eerste klasse zijn Fortis en Ondo uit op een mooie klassering. Vandaag treffen ze el kaar al meteen. Tegenover het wegvallen van Dylan Gillissen (naar TOP) en Eef- je van den Berg (gestopt) staan de meevallers van het behoud van Gijs Gillissen en de terugkeer van Lennart Hoogenboom. De twee er varen spitsen worden geacht de overgangsklasser op sleeptouw te nemen. Doel is met dynamischer spel weg te blijven uit de degrada tiezone, waar coach Dennis Plant- inga Tjoba, Vriendenschaar en (Swifts eerste tegenstander) Mer- wede verwacht. De Middelbur gers kunnen dus meteen aan de bak. Zonder Anoek Braam en Demi Mondeel realiseren de korfballers uit 's-Heer Hendrikskinderen zich dat het wel weer eens een seizoen zou kunnen worden waarin het degradatiespook hen achtervolgt. Een mentale test zal zijn hoe de ploeg zich houdt in de eerste vier speelrondes, waarin Tjoba op pa pier alle favorieten treft. De nieu we coach Tom Mertens vond de voorbereiding te kort. Dat is de re den waarom hij pas na de eerste speelronde de definitieve selectie bekendmaakt. Er staat een nieuw duo aan het roer bij het Souburgse team. Club icoon Peter Crucq en Hans de Meij zetten de aanvallende stijl van hun voorgangers Chaïm Koole en Marco van Lomwei voort. Wel met twee nieuwe ge zichten in de ploeg: Maurice van der Have en Joyce Schoonaard heb ben een basisplek veroverd ten koste van Rens van den Driest en Juul van de Linde. Na een prima vorig seizoen gaan de Souburgers nu voor een topdrieklassering. Daarbij is een overwinning in de ouverture van het korfbalseizoen ingecalculeerd. Op bezoek komt debutant Ondo. Na een ongekend succesvol sei zoen en een gedegen voorberei ding spreekt coach Edwin Cop poolse vertrouwen uit over de kan sen van de nieuwkomer in de eer ste klasse. „We hebben een collec tief met veel mogelijkheden." On danks de pittige indeling gaat hij uit van handhaving. „Als we de kop erbij houden, kan het ook zo maar een succes worden." Achter Excelsior, Valto en Fortis dicht de ploeg uit Sint Laurens zich kansen toe. De derby tegen Fortis kunnen ze dan ook onbe vangen in. Debuterend coach Reinoud Bak ker wil met gevarieerder spel At las tot outsider voor de titel ma ken. Een grotere inbreng van de dames en spelvreugde zijn de in grediënten die daarvoor moeten zorgen. Clubman Cor Hoogesteger staat voor de uitdaging nieuwe spelers in te passen in de smalle Kapelse selectie. Hij verwacht daarom een lastig seizoen, maar rekent toch op een plek in de top drie. De sei zoensopening tegen Togo is met een een goede graadmeter. De equipe uit Westkapelle start met nieuweling Lauren Peene op de plek van Jonathan Koets. Een nieuwe vakindeling is het gevolg. „Een verfrissende prikkel", noemt coach Wim Allaart het. Hij denkt net als zijn drie Zeeuwse collega's dat het linkerrijtje volledig Zeeuws zal zijn aan het eind van de rit. De Goesenaren leggen de lat hoog. „We ambiëren een promo- tieplek", zegt coach Sjaak Joziasse. In het eerste duel met KVK ver wacht Togo de winnende lijn in te zetten. Een hoger rendement en meer mentale weerbaarheid tegen fysieker ingestelde ploegen moe ten het team helpen de doelstel ling te halen. De Kloetingse ploeg begint pas op to september en daardoor heeft coach Edwin Machielse een week je extra om het verjongde Blauw Wit speelklaar te krijgen. Gemikt wordt op een plaats in de midden moot. De Vlissingers komen aan hun ki lometers in deze klasse. Als de ploeg bestand blijkt tegen de rand stedelijke mentaliteit kan het de 14 punten van vorig seizoen over treffen. En anders is de midden moot het verwachte eindpunt. Het was eind ja ren zeventig, toen een nog jonge Mart van Bree een seizoen lang mocht meetrai- nen met de hoofdmacht van PSV, in de hoop een contract af te dwingen. Het bleef bij ruiken aan het grote werk. „Mijn veterstrikdi- ploma had ik wel al, maar de ve ters van die jongens mocht ik echt niet vastbinden", vertelt de nu 54-jarige Brabander. In een team met onder anderen Jan Poortvliet en 'Mister PSV' Willy van der Kuijlen, kon Van Bree nimmer zijn mannetje staan. „Daar was ik nog helemaal niet aan toe. Ik miste de fysiek én de- winnaarsmentaliteit." Die laatste eigenschap lijkt hij als trainer ontegenzeggelijk wel te bezitten, wie hem zo bezig ziet op een broeierige avondtrai ning van Zeelandia Middelburg op sportpark Veerse Poort. Van Bree beaamt het. „Ik houd nu eenmaal van dui delijkheid. Soms kan ik best 'uit m'n pen vliegen', maar ben ook niet wars van een tikje op de schouder. Ik ben zeker geen type-Louis van Gaal die alles hoeft te weten van z'n spelers. Die rol is meer weggelegd voor mijn assistent Rogier Veenstra en leider Dylan Gerritsen. Zij la veren wat meer tussen de jon gens." Waarom de Middelburgers nu uitgerekend bij Van Bree terecht kwamen? De hoofdpersoon zelf moet het antwoord schuldig blij ven. Ja, hij heeft het TCi-diploma dat vereist is om een eersteklas ser te mogen trainen. „Maar ver der heb ik echt geen idee. Ze zul len m'n naam toch ergens ge hoord moeten hebben, anders kom je niet bij mij uit." Dat het uiteindelijk een twee deklasser is geworden - de club degradeerde - deert de Braban der nauwelijks. „Na de degrada tie belde de voorzitter. 'Wat vind je ervan', vroeg hij. Nou, gewoon jammer, maar meer niet, was mijn antwoord. Ik stap in Wagen berg met evenveel plezier in de auto om dat uur naar Middelburg af te reizen. Als vertegenwoordi ger ben ik toch wel wat gewend. 80.000 kilometer per jaar haal ik makkelijk." In de periode dat Zeelandia Middelburg avances maakte rich ting Van Bree was al duidelijk dat hij zijn toenmalige club Dongen ging verlaten. „Vanaf 2004 tot en met 2008 was ik er al hoofdtrai ner geweest. Ik ben daar destijds weggegaan met een kampioen schap op zak (in de eerste klas se)." In 2008 koos hij voor Made- se Boys. Na twee jaar was hij toe aan een andere uitdaging. „Maar er kwam geen club op m'n pad die bij mij paste, wat ik echt een vereiste vond. Daarom ben ik in 2012 teruggekeerd bij Dongen, in eerste instantie als trainer van de Ai. Vervolgens werd ik ook hoofd jeugdopleiding en vorig seizoen was ik ook nog stand-in-trainer bij het eerste elftal." Na zijn in duigen gevallen voet- baldroom bij PSV bivakkeerde Van Bree jarenlang in de hogere regionen van het amateurvoetbal. Bij Gemert, UDI'19 en het Bel gische Maaseik etaleerde hij als speler zijn kunsten. Enige tijd AXEL Dit weekeinde is het dan zover. Het vierde elftal van voet balvereniging FC Axel belegt een trainingskamp in Hoenderloo en krijgt training van Ronald de Boer, oud-speler van onder meer Ajax, FC Barcelona en Glasgow Rangers. Het vierde elftal van Axel deed mee aan een actie van de Staats loterij en won deze trip. Vanmor gen om 7.45 uur vertrekt het ge zelschap met de bus van het Ne derlands elftal naar het trainings kamp in Hoenderloo. Om 11.45 worden de spelers en staf op het trainingscomplex ont vangen door Ronald de Boer, die de training leidt, 's Middags staat er een mountainbiketocht op het programma, 's avonds is er een diner. Na het ontbijt op zondagmor gen wordt nog een voetvolley- toernooi gespeeld. Na de sport- lunch vertrekt de spelersbus om 13.00 uur weer richting Axel, waar men om ongeveer 15.30 uur op de parkeerplaats aan de Sport- laan wordt verwacht. zaterdag 3 september 2016 JaapJan Ritsema Vlissingen Overgangsklasse C Swift Tjoba Eerste klasse E Fortis Edwin Coppoolse, Ondo Ondo Derde klasse J Atlas KVK Stormvogels Togo Derde klasse K Blauw Wit Seolto Tjoba (groen-wit) en Swift (oranje-zwart) zitten weer samen bij elkaar in de overgangsklasse. Beide ploegen weten dat het een zwaar seizoen zal worden, foto ruben oreel Trainer met Juriën Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57