Stap vooruit met coach Rienks en Florijn 'Straks sta ik op hetzelfde toneel' Als ze in Rio maar n vijfde worden.. ZEELAND 21 „Door hem hebben we de aanslui ting kunnen maken met de we reldtop in onze klasse. Conditio neel stonden we er al goed voor. Hij heeft er voor gezorgd dat we technisch nog een stukje beter werden." „Daarnaast gaf hij ons heel veel vertrouwen. Voor de wedstrijden geeft hij ons een goede boost. Hoe hij tot ons praat.Dat werkt heel erg motiverend. En wat hij zegt, is ook oprecht." „Voor Jan wordt dit al de zeven de keer dat hij met een ploeg naar de Spelen gaat, al worden dit wel voor de eerste Paralympische Spe len. Hij heeft al vele successen meegemaakt. Zo won hij in 1988 met Nico Rienks en Ronald Flo rijn goud in 1988." „Hoe we aan hem gekomen zijn? Dat is via de roeibond ge gaan. Jan was eigenlijk al met pen sioen. Maar hij had wel tegen de bond gezegd: als jullie een keer omhoog zitten of iets moois voor me hebben, dan mag je het laten weten... Toen hij werd aange steld, waren wij al twee keer vijf de geworden op het WK en vorm den we dus al een in Rio finale waardige boot. Met Jan erbij zijn we nog dichter bij de top geko men. Het gat - in secondes - is ver kleind." held, hoor. Maar ik vind het wel heel bijzonder om mee te mogen doen." „We hebben het hele jaar ge traind met de valide sporters die naar Rio gingen. Wij waren vier dagen in de week op de Bosbaan. Voor mijn gevoel zijn we dichter bij hen gekomen, de band is ster ker geworden. Wij hebben hier in Amsterdam ons plekje ook wel verdiend. We hebben allemaal de zelfde inzet, dezelfde motivatie en hetzelfde doel. Drie boten van Ne derland wonnen vorige maand een medaille. Ik denk dan: dat wa ren wel mooi mijn collega's!" „Ik heb het allemaal gevolgd afge lopen maand en vond het heel erg gaaf. Ik keek natuurlijk altijd al wel naar de Spelen, maar nu deed ik dat met een andere bril. Het was heel mooi om alle Nederland se sporters zich daar te zien me ten met de wereldtop. Straks sta ik op hetzelfde toneel. Er werd veel gesproken over 'olympi sche helden'. Dat vind ik wat overdreven; ik voel me geen is dit jaar in een World Cup versla gen. De dominantie van die boot is weg." „Dat alles zo dicht bij elkaar ligt, zorgt ervoor dat er in Rio geen ruimte is voor foutjes. We zullen in elke race - dus ook al in de voorronde - maximaal moeten gaan. Dat kan ook, hoor. Een wed strijd duurt ongeveer 4 minuten. Daar kun je snel van herstellen. Als je dan de volgende dag weer moet, kan dat gewoon. Daar zijn we voor getraind." „Op 9 september zijn wij voor het eerst aan de beurt. We kun nen ons dan al meteen plaatsen voor de A-finale van twee dagen later. Halen we die niet meteen, dan moeten we naar de herkansin gen van 10 september." „Het kan gebeuren dat een race uitgesteld wordt. Dat hebben we met de Spelen gezien. Door de wind kon er soms niet geroeid worden in Rio. Dan is die baai echt een grote klotsbak. Maar van uitstel raken we niet zo snel van slag. Dat hoort een beetje bij de sport." „Ons doel is na tuurlijk een me daille. We heb ben dit seizoen in de wereldbeker wedstrijden, waarin we dezelfde boten troffen, al laten zien dat zoiets mogelijk is. Maar het kan ook dat het niet lukt. Niets is zeker in onze klasse, de ploegen zijn in de afgelopen tijd naar elkaar toe gekropen. De Australische boot werd bijvoorbeeld de afgelopen drie jaren wereldkampioen, maar zaterdag 3 september 2016 Half 2015, een jaar voor Rio, kre gen De Koning en Van der Loos een nieuwe coach toegewezen: Jan Klerks, een man met heel veel ervaring. Vanuit Nederland volgde De Ko ning de Olympische Spelen. Liefst drie Nederlandse roeiploe- gen haalden in Rio het podium. Het is enerzijds een mooi rijtje, maar aan de andere kant frus treert het: 5de op het WK van 2013, 5de op het WK van 2014, 5de op het WK van 2015. Als ze op de Para lympics maar geen vijfde worden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56