LIEFDEVOLLE HERINNERING 19 Moeder overleed op jonge leeftijd. En ineens zat vader De Kort daar alleen in de polder bij Ossenisse met negen jonge kinderen. Ron de Kort uit Vogelwaar de komt uit een groot ge zin, negen kinderen. Hij was de oudste. Toen hij ne gen jaar was en zijn jongste broertje een halfjaar, verloor hij zijn moeder, Maria Wezepoel. Zijn vader, Jac de Kort stond er alleen voor. Ze woonden in de polder bij Osse nisse, aan de Westdijk. „Geen stroom, geen gas. Verlichting was voor ons zo'n butagaslamp met een kousje. We hadden het niet breed. In negen jaar tijd zijn we één keer sa men weggeweest. We zouden naar opa en oma op Groenendijk gaan. We haalden het niet eens. Halverwe ge zijn we met de fietsen vastgeraakt in de slik." „Mijn moeder was heel vaak ziek. De dokter kwam zo vaak langs. Al leen wanneer ze zwanger was ging het beter met haar." In 1962, toen hij negen was, over leed zijn moeder. „Het was begin ja ren zestig, we wisten het toen niet precies; een of andere bloedziekte. Vermoedelijk was het Hodgkin denk ik nu, want daar overleed in 1975 mijn broer ook aan." „Ik heb zelf vijf kleinkinderen. Als die er zijn heb ik er mijn handen vol aan. Dat kan mijn moeder met ne gen kinderen natuurlijk nooit zo ge daan hebben. Ik denk dat ze zich ge woon doodgewerkt heeft, ze was niet sterk. Ik herinner mijn moeder als een heel lief mens, dat wel. Maar de herinnering vervaagt." Het leven van zijn vader stond na de dood van zijn jonge vrouw in een klap op zijn kop. „De pastoor had binnen een week al geregeld dat we ondergebracht konden worden in een klein inter naat in Oudenbosch. Een gezin van negen kinderen had een streepje voor bij de priester. Mijn vader kwam regelmatig met de scooter van Ossenisse naar Oudenbosch om ons op te zoeken. Soms kreeg hij dan een van de kinderen niet te zien omdat die kamerarrest had." Hij kijkt nog boos als hij aan de strenge nonnen van Oudenbosch terugdenkt. „Mijn vader vertelde later dat hij soms hui lend naar huis reed, op de scooter." Na een jaar gingen de twee jongste kinderen naar een kinderloze oom en tante. Voor de overige kinderen volgde een rondgang langs meerdere internaten. Ron de Kort heeft in Til burg bij de fraters gezeten en een in ternaat in het Zuid-Limburgse Heer. Tijdens de vakanties werden de kin deren van het gezin De Kort ver deeld over de familie. Pas begin jaren zeventig werd het gezin weer herenigd, deels althans. De twee jongsten bleven bij de oom en tante. „Ik zelf heb toen eigenlijk maar kort thuis gewoond. Doorleren aan de HBS was geen optie. Er moest geld verdiend worden." Hij ging aan de slag bij Necker- mann, ging in dienst en werkte daar na tot zijn pensioen bij Dow in Ter- neuzen. Ron de Kort was lang lid van de OR van Dow, hij was gemeen teraadslid en lid van Provinciale Sta ten. Nu zit hij in de cliëntenraad van Zorgsaam, hij is lid van de dorpsraad van Vogelwaarde en rijdt rond met de buurtbus. Die brengt hem soms nog onverwacht in contact met zijn jeugd in Ossenisse. „Pas stapte er een vrouw in de bus. Ze keek me aan en vroeg of ik er een van De Kort was van de Snis. De oudste van de kinderen had ze nog zindelijk ge maakt, vertelde ze." Hij lacht: „Dan kom je na zestig jaar nog iemand te gen die je ooit op het potje zette." „Ja, mijn vader dronk een periode. Dat was niet gemakkelijk. Hij heeft rond 1949 anderhalfjaar in Indone sië gevochten. Andere mannen spra ken daar wel eens over maar mijn va der niet. Hij heeft er vast heel veel problemen mee gehad maar hij zei er niks over. Alleen als hij gedronken had, dan vertelde hij wel eens over Indonesië. Toen had je nog geen na zorg voor de militairen zoals nu." „Later is dat goedgekomen, dat drinken. Hij leerde een weduwe ken nen, die had ook kinderen. Pas de kinderen het huis uit waren zijn ze bij elkaar gekomen." „Mijn vader was kantonnier (on derhoud van wegen en sloten red.) bij het waterschap, aanvankelijk veel handwerk met de zeis. Later reed hij Het was een grote, sterke vent maar ik heb hem regelmatig zien huilen Alleen als hij gedronken had, dan vertelde hij wel eens over Indonesië op een tractor. Het was een keiharde werker. Hij moest van zichzelf steeds bijhouden hoeveel meters hij die dag gemaakt." „In die tijd leerde je je ouders niet echt kennen. Je sprak niet over gevoe lens als je nu doet met je kinderen. Het was een grote, sterke vent maar ik heb hem regelmatig zien huilen." „Je kijkt terug naar het leven van die man: in Indonesië gevochten, zo jong met zoveel kinderen overgeble ven. Je zou voor minder aan de drank raken. Maar hij heeft wel het gezin weer samengebracht." In 1999 overleed zijn vader Jac de Kort op 71-jarige leeftijd. Leverkan ker. „Ik heb kort voor zijn dood zijn lievelingseten voor hem gemaakt. Vis, waar hij zo van hield. Met een glaasje witte wijn. Hij heeft er echt van genoten. Daarna ging het heel snel. Twee dagen later was hij dood. „We hebben allemaal goed contact met elkaar. Ook de twee jongsten die zijn opgegroeid bij mijn oom en tan te horen er helemaal bij. Het is alle maal nog goedgekomen." zaterdag 3 september 2016 Jac de Kort 06-06-1926 26-03-1999 'Je sprak toen niet over gevoelens' Guido van der Heijden Begin jaren zeven tig: het hele gezin compleet. Ron de Kort staat achteraan met bril. —Ron de Kort Ron de Kort Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'In lief devolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54