KIEKSTRIJDERS Eerstejaars godenzonen m/v 18 ZEELAND Afgelopen week was de intro ductie van eerstejaarsstuden ten van de Hogeschool Zee land (HZ) en University College Roosevelt (UCR). Bij de convocation ceremony van UCR spatten de hoog gespannen verwachtingen van de jonge mensen en hun docenten af. Studenten komen uit of naar Zee land voor een hogere beroepsoplei ding van vier jaar of voor de driejari ge universitaire bacheloropleiding. En wat heeft religie daarmee van doen? In de afgelopen anderhalfjaar heeft het studentenpastoraat in Mid delburg vorm gekregen. Bij de intro ductie maakten alle UCR-studenten - in hun tutorgroep - kennis met het studentenpastoraat. Weliswaar kent UCR geen enorme studentenpopula tie als de UvA of VU, maar de belang stelling van jongvolwassenen voor re- Monniken werk José Baars schrijft wekelijks over reli gie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monniken werk ligie is relatief groot. Het absolute aantal deelnemers in Middelburg aan activiteiten is daardoor vergelijk baar met dat in Amsterdam. Ener zijds komt dat door de achtergrond van de studenten en anderzijds is de belangstelling van de UCR-student naar dat wat tussen 'weten' en 'ken nen' zit relatief groot. Wat kenbaar of juist onkenbaar is heeft relatie met hoe studenten in de wereld staan, de mensen met wie ze samen leven en de manier waarop zij met de dingen omgaan. Pionieren Het studentenpastoraat vormge ven betekende pionieren. Ds. Gert Jan Smit: „Het was leuk om met de ze spannende doelgroep aan de gang te gaan. Bij UCR heb ik ook college gegeven en er was de ruimte om meer aan te bieden dan het puur we tenschappelijke alleen. Studenten kregen - in de vormende sfeer - mijn suggesties om zich bezig te houden met een onderwerp en ik bood moge lijkheden daarover door te praten. Voor studenten met een kerkelijke achtergrond was het soms vervreem dend, maar jongeren voor wie een kerkdienst nieuw was gaf ik vooraf een inleiding wat ze daarbij konden verwachten. In de dienst zelf was veel ruimte voor poëzie en muziek." Smit is echter per t september met emeritaat gegaan, iets waar hij en het studentenpastoraat nog niet aan toe waren. Over een vervolg van het studentenpastoraat spreekt de ker kenraad algemene zaken van de Pro testante Gemeente Middelburg eind september 2016. In het droomscena- rio van de emeritus wordt het stu dentenpastoraat voor UCR en HZ ge combineerd en opnieuw professio neel ingevuld. De intentie van de HZ is daarvoor ruimte te bieden. Het idee is dat studenten, ongeacht hun geloofsachtergrond, pastorale inloop uren, bezinning en ruimte voor spiri tuele beleving wordt geboden. In de kern draait het daarbij steeds om le vensvragen. Jonge mensen vormen hun identiteit en kunnen zichzelf- zeker wanneer zij voor het eerst op eigen benen staan - daarbij verras sen. Het pastoraat kan hen begelei den in het omgaan met ethische, exi stentiële en praktische vragen die van wezenlijk andere aard zijn dan de vraagstukken waarin de studen tenpsycholoog en de studieloopbaan begeleider de helpende hand reiken. Of het zover komt zal de tijd leren. zaterdag 3 september 2016 Bij Groede zakt de zon in de zee. Er was daar zo ruim zand opgespoten, dat de paalhoofden helemaal kopje onder waren gegaan. Zee en wind deden hun werk, zes uur op, zes uur af. Nu lengen de palen hun schaduwen. Ze staan weer als stugge strijders in het gelid. FOTO RONALD DEN DEKKER Overzicht van de kerkdiensten voor zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53