16 ZEELAND WILMA VALK DUIZENDPOOT Ambassadrice van Breskens? De 'ogen en oren' van de krant en het huis-aan-huisblad Op Bresjes in Breskens? Wilma Valk (73) haalt haar schouders op. Ze vindt het leuk om onder de mensen te zijn en ze schrijft erover, meer niet. Ze wuift de loftuitingen allemaal weg. esondanks is haar palmares indrukwek kend. Vlak voor Koningsdag werd ze konink lijk onderschei den, nadat ze eerder al de Kikker orde in Aardenburg had ontvan gen en een heuse Award van de Bedrijfs Belangen Vereniging Bres kens. Voor 'de vrouw die het pro duct Breskens op positieve wijze uitdraagt'. Het is allemaal leuk en prachtig, maar Wilma Valk-Moors (73) gaat er niet van naast haar schoenen lo pen. Eerder nog loopt ze driemaal per week het vuur uit haar sloffen om de maaltijden van het catering bedrijf van haar zoon John in Oostburg te bezorgen in de streek. Ze kan daar smakelijk over vertel len. Toen haar overleden man Hans nog kok was in zorgcentrum Coensdike in Aardenburg blief den de bewoners daar geen rode bieten. „Kroten? Dat vonden ze geen groente; dat aten ze niet. Ik had het laatst nog in Sluis. Daar zei een vrouw dat ze walgde van zoute boontjes. 'Die protestantse kost moet ik niet', zei ze. Vroeger, toen Hans nasi maakte, haalden mensen in het tehuis daar ook hun neus voor op. En kregen ze met kerst aardappelkroketjes - en daar ging echt heel veel werk inzit ten - dan wilden ze die ook niet, want 'we hebben toch al vlees?'. Lasagne of moussaka lever ik voor al af bij jongeren." Dat doet ze 's morgens tot twaalf uur. Daarna stort ze zich op verhalen voor Op Bresjes en het andere blad Rondje West. En ze leidt mensen rond in het Visserijmu seum. Af en toe trouwens ook in de vuurtoren van Bresjes, maar al leen als ze tijd heeft. Niet al te vaak dus. Maar voor de krant kun nen ze haar altijd bellen. Sinds 1995 heeft ze ruim 500 bijdragen geleverd, vertelde burgemeester Annemiek Jetten haar toen die haar het lintje op spelde. Het zal wel. Wilma vindt dat het er nog veel te weinig zijn. En wordt ze niet gebeld voor een opdracht, dan belt ze zelf. Waarom ze niet op pad wordt gestuurd. Resoluut, maar ook met tranen in de ogen: „Dat heb ik van Hans. Die is nog steeds mijn motor, mijn aanjager. Hij is 12 jaar en 41 weken geleden overleden. Ik zou hem gaan ophalen in het Universi tair Ziekenhuis in Gent. Ik zag hem staan wachten voor het raam. Hij zwaaide naar me. Toen ik op de kamer kwam, was hij overleden. Mogelijk een infarct. Hij was al een tijdje ziek. En dan weer niet; het ging op en af. We waren heel hecht. Hij was een ras echte Bressiaander, stond als zoon van de eigenaar van hotel Het Wa pen van Breskens middenin de ge meenschap, was ook sociaal, veel meer dan ik was. Als we terugkwa men van een reisje of zo, moesten we eerst even naar De Kaoje. Hij bedacht allerlei dingen en ik voer de ze uit." „Zoals die 1 aprilgrap, een jaar of zestien geleden toen de veerboten zouden verdwijnen en de tunnel in gebruik zou worden genomen. De boot Bresjes-Vlissingen zou worden vervangen door een ferry. Ik schreef een verhaal in Op Bres jes over een werf die al aan zo'n ding werkte. Die zou aan de kade van de Handelshaven afmeren en kon worden bezichtigd. Een hele boel mensen op de been, zelfs met camera's. Maar die ferry was in geen velden of wegen te beken nen. Nee, hij heette de Lirpa... Draai dat maar eens om. Later kreeg ik er nog boze reacties op." Wij in Bresjes gaan 'naar het strange', in Oostburg gaan ze 'naar de zee'. Dat is het verschil Ik ken de Bressiaanders. Het leefde heel erg en er overheerste één mening: geen AZC. Ach, het heeft zichzelf opgelost „Nee, ik ga nog liever zwemmen. Dan sta je voor zo'n hekje met je ov-kaart en dan gaat het niet open. Blijkt dat kreng vol. En als je pech hebt, is de volgende ook vol. Het is niet voor niets dat ze het hier op Bresjes hebben over de ferry en de boot. Voor vrachtver keer is die tunnel natuurlijk een uitkomst, maar voor ons is het een aderlating." „Ja. Die komt natuurlijk nooit meer terug, al weet ik dat er jonge Bressiaanders rondlopen, die wel zouden willen. Maar ja, waar haal je het kapitaal vandaan om een kotter te kopen... Je ziet ze wel hoor op De Kaoje. Jongens die va kantiewerk doen, die willen mee helpen en gek zijn op de visserij. Dat zit allicht in het bloed. Je had grote gezinnen die helemaal leef den van de visserij." „Ook erg. Ik weet dat Piet Vroon dat in zijn hart ook heel erg vindt." „We hebben die bijeenkomsten wel vermeld, maar wij zijn geen opinieblad. We varen een onafhan kelijke koers en doen niet aan poli tiek. Dat is al vanaf het begin - we zitten nu in de achttiende jaar gang - het credo van de redactie en dat blijft zo. Niet te negatief; opbouwend dus." Het hele dorp kij kt altij d weer uit naar Op Bresjes Wout Bareman Je bent 73 jaar. Waarom nog die dagelijkse geldingsdrang? Zoals? Je hebt het niet op die ferry's, toch? Net als de visserij? En rederij Vroon weg? In Op Bresjes is nauwelijks ge schreven over de heftige discus sie rond de mogelijke komst van asielzoekers. Waarom niet. Het is toch een tweewekelijks blad dat op 2700 adressen in de brie venbus wordt gestopt en dan laat je dat liggen? Wilma Valk, paraat met foto toestel en notitieblok. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51