Visbedrijf blijft door deal in Arnemuiden WALCI- EREN 11 Tattoolegende 'stopt' en maakt medische tatoeages prioriteit U Het zoemen van de tattoomachine stopt. Een jonge vrouw stapt uit de behandelkamer. Op haar schouder plakt een vel folie. Rinus Souisa veert op van de hoekbank waarop bezoekers druk in gesprek zijn. „Mag ik eens zien?" Voorzichtig tilt hij de bescherming van de verse tatoeage die zijn opvolger maakte. Klei ne bloemetjes op tere huid, die glanst van een verzor gingsmiddel. „Ach, wat lief'. Zorg vuldig dekt hij de schouder weer toe. De vrouw lacht, blij met de goedkeuring van 'de legende'zelf. Rinus haalt zijn schouders op: „Ik doe daar niet aan mee, ik ben maar een gewone jongen." „Maar het is wel de manier waarop men sen over Rinus praten", weet zijn vrouw Loes. Na 25 jaar is Tattoo Studio Fine Line in Middelburg niet meer van Rinus en Loes Soui sa, maar van Dennis van Belzen (27). De jonge Arnemuidenaar heeft na een leerlingschap van een jaar het vertrouwen gekregen van het paar. Gekozen uit de hon derden aspiranten die allemaal in Rinus' voetspoor wilden treden. Dennis bleek volhar- dend, leergierig en heeft wat Rinus zocht: passie voor het ambacht, hang naar perfectie en creativiteit. „Dennis snapt het. Zo veel men sen lopen rond met zeilscheepjes met bollende zeilen van de harde wind, maar met het vlaggetje in de mast naar achteren, tegen de wind in! Dennis ziet zulke din gen." Het studioembleem met het por tret van Rinus Souisa blijft, dat wil Dennis graag: de Zeeuwse pro minent in de wereld van de ta toeages blijft het boegbeeld. „We hebben afgesproken: als ik dood ben, verandert Dennis die kop in een skull", lacht Rinus. Dat duurt nog wel even. „We hebben altijd volgehou den: als ik zestig ben, stop ik." Dat was afgelopen week, gemarkeerd met een feest bij de fotostudio van vriend Ruden Riemens. Nu is 'stoppen' een relatief begrip bij Souisa. Zijn stoelblijft beschik baar, maar de medische tatoeage wordt zijn prioriteit. Vandaag be ginnen in Amsterdam bij de Hand- en Polskliniek de eerste stu denten aan de nieuwe opleiding Medisch Tatoeëren, een samen werking met vennoot en plas tisch chirurg Hans Pieter van Not. Daar draagt Rinus zijn kennis over van het weg werken van wijnvlekken, het tekenen van tepelhoven Het medische tatoeage-appa raat dat Rinus Souisa ontwik keld heeft: de 'Swinger-tattoo- machine'. foto's lex de meester In een bericht aan de gemeente raad schrijft het college van burge meester en wethouders dat het bedrijf wil moderniseren en uit breiden en daarom het buurper- ceel nodig heeft. Als het dat be wuste perceel niet kon kopen zou de garnalenhandel naar Yerseke verhuizen, waar ook moederbe drijf Triton is gevestigd. Het college vindt het belangrijk om het bedrijf te behouden, maar het afkopen van de erfpacht heeft nog meer voordelen. Volgens het college zal door die modernise ring en uitbreiding de werkgele genheid licht groeien. Ook ligt de afkoopsom van de grond iets bo ven de taxatiewaarde, zodat er een kleine winst wordt geboekt. Nu het grondbedrijf van de ge meente kampt met een heel groot financieel tekort is elke mee valler meegenomen. Daar komt ook nog eens bij, aldus het colle ge, dat met die modernisering en uitbreiding, er een oplossing komt voor de hinder die de buren van het bedrijf ondervinden. Eigenaar Kees de Koeijer van Van Belzen bevestigt dat dankzij de overeenkomst met de gemeen te, hij kan uitbreiden. Hij kan ech ter nu nog niet aangeven hoeveel extra werkgelegenheid de uitbrei ding en modernisering van de Garnalenhandel gaat opleveren. Dat is volgens hem pas over een halfjaar echt duidelijk. NIEUWE CURSUSSEN EN LEZINGEN www.volksuniversiteitzeeland.nl VRAAG DE GIDS AAN BIJ DE ZVU: 0118-634800 op borstreconstructies en het be werken van littekenweefsel. Soui sa ontwierp er zelf een speciale ta- toeëermachine voor: de S winger. „Licht, precies en snel. Dat is ze ker voor de patiënt fijn, vooral bij tatoeages in het gezicht." Verpleeg kundigen en artsen van de Vrije Universiteit Amsterdam werken mee aan de opleiding, de Neder landse Vereniging van Plastisch Chirurgen kijkt mee. „De studen ten zijn verpleegkundigen die na enkele dagen training van een cosmetisch bedrijf moeten wer ken als medisch tatoeëerder, maar die beter willen kunnen. Maar er komen vooral ervarings deskundigen. Die hebben erva ren wat een verschil een goede ta toeage kan maken voor stigmatise rende aandoeningen. Dat is waar devol", vindt Loes. „Als we terug kijken op wat we in 25 jaar heb ben meegemaakt, dat hadden we nooit voor mogelijk gehouden. We hebben strijd moeten leveren. Maar dat er zo veel in een men senleven kan gebeuren." Ze reisden de wereld over, werden door de broncul turen van de tattookunst, de Polynesiërs en de Maori, erkend als zielsverwanten. Vooral de medische tattoo heeft het hart van Rinus: „Je haalt ie mand weg van onder de wijnvlek. Je maakt een nieuwe borst com pleet. Mensen krijgen weer eigen waarde." Dat er zo veel in een mensenleven kan gebeuren Nu ook in Zeeuws- Vlaanderen zaterdag 3 september 2016 Rinus 'The Legend' Souisa draagt studio Fine Line na 25 jaar over Claudia Sondervan Garnalenhandel Van Belzen bv blijft behouden voor Arnemui den. Het bedrijf aan de Keetweg kan uitbreiden omdat de gemeen te Middelburg bereid is het per ceel, dat naast het bedrijf ligt, te verkopen. Dat perceel heeft de gemeente nu nog in erfpacht. Emile Calon Arnemuiden m et plezier Loes Souisa Marktstraat 8 's-Heerenhoek ilil.l.hfc Vraagprijs 164.500,- k.k. Vrijstaande woning Rustig gelegen Kunststof kozijnen Authentieke elementen Vrijstaande garage Tuin op het westen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47