Wat als het huwelijk spaak loopt? m—wi ZEELAND 9 Sound \S1A6E fsTUP 10 Drie op de vier ouderen zien een oplossing voor hun geldproblemen in een verlaging van de ei gen bijdrage voor de zorg (18 augustus). Hoog leraar gezondheidsecono mie Erik Schut vindt dat hierdoor arbeid en pro ducten duurder worden. Nou en? Is dat niet gebeurd bij al die zakkenvullende ma nagers. Een heel klein beetje verhoging voor de werkenden die massaal weer loonsverhoging krijgen. Sociaal zijn heet dat, sociaal zijn met de ouderen. Het ergste is zijn opmerking dat men sen minder bewust zijn van de kosten als de ei gen bijdrage omlaag gaat. Een hele minne op merking. Ouderen zijn zich heel goed bewust van de kosten. Daarom gaan ouderen steeds min der naar medische zorg. Juist omdat het voor hen niet meer te betalen is. De kop 'Windpark spekt Zeeland' boven het inter view met J. Vis van Dong Energy (20 augus tus) komt niet overeen met zijn beweringen. Hij blijft vaag over af spraken met Zeeuwse be drijven. Ik zet vraagte kens bij de miljoen huis houdens die profiteren van windmolens. De prijs van elektriciteit zal door de subsidies enorm stijgen. Subsidies die niet te rechtvaardigen zijn doordat het rende ment te laag blijft door wisselende windsterkte en het niet kunnen op slaan van elektriciteit. Ik verwacht dat in 2020 windenergie voorbij is gestreefd door koude kernenergie of thorium. Het is misschien verstan dig om de molens, die niet meer kunnen wor den afbesteld, niet aan te sluiten op netwerk maar ze voor 'niets' te la ten draaien. Beter ten halve gekeerd dan ten he le verdwaald. De dwa ling in zee moeten we wel uitleggen aan buiten landse toeristen, die ho pelijk nog wel komen als gevolg van de aanblik van de afzichtelijke mo lens aan de horizon. COR DE JONGE Terecht besteedde deze krant op 26 augustus aan dacht aan de hardnekkige rolverdeling tussen mannen en vrouwen in het artikel 'Vader schapsverlof: we willen wel, maar doen het niet'. Aanleiding voor dit artikel was het verkiezingspro gramma van D66. De centrale vraag is: Hoe kan een modern en geëmancipeerd land zo achterlo pen op de Europese norm? Professor Rosabeth Moss Kanter (Harvard Business School) twitter- de in 2014 wat mannen kunnen doen om vrouwen te stimuleren om een leidende functie te ne men. Het antwoord was kort: 'De was'. De keuze tussen gezin en car rière lijkt vooral een keuze van vrouwen. Als het eerste kind zich aankondigt, bespreken man en vrouw vaak 'aan de keukentafel' hoe de opvang geregeld wordt. Dat 'keukentafelgesprek' eindigt meestal met de beslissing dat de vrouw minder gaat werken. Die keuze lijkt op het eerste ge zicht logisch. Vrouwen verdienen gemiddeld 19 procent minder voor hetzelfde werk. Simpele re kensom: de man kan maar het bes te zo veel mogelijk blijven wer ken. Het lijkt een weloverwogen keuze, maar zouden ook niet gang bare ideeën over moederschap en zorg een subtiele rol spelen? Zo'n besluit valt vaak bij rozen geur en maneschijn. Maar wat als het huwelijk spaak loopt? Volgens het CBS is 47 procent van de vrou wen niet economisch zelfstandig. Veel vrouwen zijn na een schei ding afhankelijk van bijstand of alimentatie. De strijd over alimen tatie vergroot bovendien de kans op vechtscheidingen. De achter stand die een carrière intussen heeft opgelopen, wordt moeilijk ingehaald. Aan het eind wacht nog een onaangename verrassing: het pensioen valt laag uit omdat er minder gewerkt is. Dit alles zie je ook terug in het verschil in de mediaan van het persoonlijke in komen van mannen en vrouwen in Nederland. Bij mannen is dat 33.700 (CBS), bij vrouwen slechts circa 19.000 euro. Wat vrouwen zich niet altijd rea liseren, is dat zij hun hele verdere leven de rekening betalen van een simpele rekensom aan de keuken tafel. Liefhebbende mannen zou den hun vrouwen (en dochters) moeten behoeden voor keuzes, die zich een leven lang wreken. Zij hebben daar zelf ook een be lang bij, namelijk het voorkomen van een alimentatieplicht, als ja renlang blok aan het been. Een gelijkwaardige maatschap pelijke rol is dus goed voor ieder een. Kinderen gedijen beter bij een intensiever contact met de va der. En een eerlijker verdeling van zorg en werk biedt vrouwen meer ruimte voor een carrière. Zolang vrouwen hun ambities 'omwille van hun gezin' ondergeschikt ma ken aan die van hun man, houden mannen bovendien een voor sprong bij hun inzetbaarheid. Mannen hebben immers - dankzij hun vrouw - vaak meer de han den vrij. Op 12 oktober komt Minister Jet Bussemaker naar Zeeland (Goes) met de landelijke campagne 'Kracht on Tour'. Daarmee vraagt zij aandacht voor meer economi sche zelfstandigheid van vrou wen. Initiatieven van D66 en de mi nister zijn dan ook te prijzen, al lijkt een breder pakket aan maatre gelen nodig. Laten we bijvoor beeld eens afstappen van schoolda gen en schoolvakanties die nog af gestemd zijn op melktijden en oogst. Vier volle schooldagen (in plaats van vijf halve) leveren bei de ouders gelijke mogelijkheden op voor het invullen van werktij den en daarmee voor meer gelijke carrière kansen. Nienke Slump en Margot Ver haagen zijn via het Zeeuws Vrouwen platform betrokken bij het project Kracht on Tour Zeeland. O-UtO* 'conVW zaterdag 3 september 2016 U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Geldproblemen A. J. de Brouwer Zaagmolenstraat 54, Goes Windmolens Hans van de Klundert Oosterpark 2, Oostkapelle Minister Jet Bussemaker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. FOTO BART MAAT/ANP TE GAST Nienke Slump en Margo Verhaagen u OHSKDQC!)®-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45