Merendeel van rozen komt uit Afrika Wandelen op La Palma 3 Etnisch conflict in Ethiopië richt zich op Nederlandse bedrijven De gloednieuwe bloemkwekerij in Ethiopië van Esmeralda Farms uit Aalsmeer is geheel vernield. Zeker vier Nederlandse kwekerijen zijn aangevallen. Vlucht onder omstreden amnestie Medewerker die met de massa in gesprek wilde gaan, werd gebruikt als boksbal SYRIË Tractoren, vrachtwagens, de verpak kingshal, de nieuwe koelcel, contai ners: alles is afgebrand. De irrigatie- pomp is beschadigd, waardoor de bloemen op Esmeralda Farms nu staan te verdorren in de felle Ethiopi sche zon. Ook van de plastic kassen op de 150 hectare tellende kwekerij is waarschijnlijk weinig meer over. „Een aderlating", verzucht exportma nager Remco Bergkamp van het Aals- meerse bedrijf. „Na jaren voorberei ding begon de productie goed te lo pen. Alles was ingericht op groei. Dit is vreselijk zuur." Zeker vier Nederlandse bloemkwe kerijen in de omgeving van Bahir Dar in Ethiopië zijn afgelopen week bestormd door anti-regeringsdemon- stranten. Zij vielen bedrijven aan die met de Ethiopische overheid samen werken, waaronder ook kwekerijen met Israëlische, Italiaanse, Indische en Belgische eigenaren. De juichende kop op nieuwssite Ethio Sun, naast een foto van een afgebrande produc tiehal, illustreert het sentiment: 'Esmeralda Farms in Ethiopië afge brand! Inhalige buitenlandse inves teerders die deals sluiten met misda digers zijn genaaid!' Na 25 jaar zonder noemenswaardi ge onrust is de stemming in een deel van het land de laatste maanden om geslagen. Twee grote etnische groe pen, de Oromia en de Amhara, voe len zich achtergesteld door de rege ring. Zij profiteren nauwelijks van de snelle economische groei. Sinds juni hebben de autoriteiten in Ethiopië volgens mensenrechtenorganisaties meer dan 500 demonstranten ge dood. Voor Bergkamp is die plotselinge onrust moeilijk te bevatten. Afgelo pen jaren reisde de exportmanager bijna maandelijks naar Bahir Dar. Dat gebied, ten noordwesten van hoofdstad Addis Abeba, is een opko mende vestigingsplaats voor bloem kwekerijen. Tot voor kort was het er hartstikke veilig, zegt Bergkamp. „Je kon er 's avonds gewoon over straat. Omdat de regering internet blok keert, hopen de demonstranten met deze aanvallen in het buitenland aandacht voor hun zaak te krijgen. Nou, dat is gelukt." Esmeralda Farms vreest dat de 10 miljoen euro die het de afgelopen ja ren in Ethiopië heeft geïnvesteerd in rook is opgegaan. „Maar mensenlevens zijn het be langrijkste", relativeert Bergkamp. „Gelukkig is maar één medewerker gewond geraakt, omdat we het per soneel op tijd naar huis hadden ge stuurd. Militairen zouden de kweke rij bewaken, maar de mensenmassa was te groot. De medewerker die met de demonstranten probeerde te onderhandelen, werd als boksbal ge bruikt." Esmeralda Farms haalt ongeveer een derde van zijn omzet uit Ethio pië. ,„Het is nu weer rustig, maar het contact met Ethiopië loopt stroef. Hopelijk kunnen we komen de week poolshoogte gaan nemen." Minister Ploumen van Buitenland se Handel maakt zich grote zorgen over de situatie in Ethiopië, aldus een woordvoerster. „Helaas is er sprake van een dieperliggend con flict. Gewelddadig neerslaan van protesten leidt alleen maar tot meer onrust. Daarom roepen wij de Ethio pische regering op in gesprek te gaan met de oppositie, om tot een vreedzame oplossing te komen." IMPORT zaterdag 3 september 2016 Even is er geen dood en verderf. Zo'n 300 inwoners van Mouadamiya, voorstad van Da mascus, maakten gisteren gebruik van een adempauze in de gevechten. De Syrische regering kondigde aan dat bewoners 'amnes tie krijgen': ze mo gen gedurende een bepaalde periode de door rebellen ge controleerde stad verlaten zonder re percussies. De VN bekritiseerde die re geling omdat het lijkt op gedwongen vertrek van bur gers. FOTO OMAR SANADIKI/REUTERS Aanval op rozenkwekers Annemieke van Dongen Aalsmeer Remco Bergkamp, exportmanager Esmeralda Farms SUDAN JEMEN Tanameer Golf van Bahir Dar J Aden Addis Abeba SOMALIË 200 km KEN A ETHIOPIE Twee derde van de ro zen die in Europa wor den geïmporteerd, ko men uit Kenia en Ethio pië. Dat aandeel is afge lopen jaren snel ge groeid: in 2012 was het nog maar een derde. De productie in Ethiopië is snel gegroeid door de lage arbeidskosten en het stimulerende inves teringsbeleid van het land, verklaart FloraHol- land. „Bedrijfsproces sen zijn verbeterd, be drijven gemoderniseerd en de kwaliteit neemt toe. De regio Bahir Dar is een opkomende vesti gingsplaats voor kweke rijen." FloraHolland probeert de problemen in Ethio pië op te vangen door meer bloemen te impor teren uit Zuid-Amerika. De bloemenveiling in Aalsmeer verwacht geen langdurige ont wrichting van de aan voer, zegt een woord voerster. „Bij de drie an dere kwekerijen lijkt de schade minder groot. Ze worden nu beveiligd en wij staan ze met raad en daad bij." Nederland is een be langrijke internationale marktplaats voor rozen. De bloemenveiling ver handelde vorig jaar 3,5 miljard rozen. Die wer den vooral naar Duits land, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk uit gevoerd. Ontdek dit 'minicontinent' met vulkanen, diepe kloven, steile kusten en fraaie panorama's. Een wandelparadijs bij uitstek. Incl. 3 of 5 wandelingen naar keuze o.l.v. een deskundige gids Inclusief vliegreis en verblijf in appartement*** aan de kust Kras.nl/wandelen-lapalma of bel 0900-969770cpg 3JH Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3