Eerste kritiek op nieuw dak US Open 34 Conti zegeviert in langste rit De bekendste berg van deze Vuel ta ligt in Frankrijk. De Ronde van Spanje, zelf toch echt een van de meest bergachtige landen van Eu ropa, maakt vandaag een uitstapje naar de Franse Pyreneeën, waar de finish bovenop de illustere Col d'Aubisque ligt. Daar waar Wim van Est in het ravijn duikelde (maar z'n Pontiac liep nog!). Waar Lucien Aimar bewusteloos raakte vanwege een gebrek aan zuurstof. En waar Michael Rasmussen in winnende positie de Tour verliet als grote gele leugenaar. De wielergeschiedenis ligt er voor het oprapen. En laat die histo rische aantrekkingskracht nou net een van de redenen zijn waarom de Vuelta ernaar toetrekt. Aan my thische bergen van het kaliber Au- bisque, Tourmalet, Stelvio, Gavia, Alpe d'Huez en Mont Ventoux ontbreekt het in Spanje groten deels. De Angliru. Bola del Mun- do, wellicht. Dan houdt het er wel op. De andere reden waarom de Vuelta vandaag in Frankrijk fi nisht? Geld. Een grote wielerron de ontvangen, dat kost grof geld. Zo moest Antwerpen vorig jaar voor alleen de start van de derde etappe van de Tour de France al 350.000 euro lappen. Nu is de Vuelta in huis halen minder prijzig, maar nog steeds staan echt niet alle Spaanse oor den jaarlijks te springen om de na tionale wielerronde te mogen huisvesten. Ook daarom kijkt de Vuelta, sinds drie jaar in handen van de Franse Tour-organisatie ASO, steeds meer over de Spaanse landsgrenzen. Zo maakte koersdi- recteur Javier Guillén gisteren trots bekend dat zijn race volgend jaar na buitenlandse starts in Lissa bon (1997) en Assen (2009) voor het eerst in Frankrijk start, in Nïmes. Grensoverschrijdende parkoer sen, alle rondes doen er aan mee. Zo deed de Tour de France on- De Vuelta ging pas twee keer van start in het buitenland. In 2017 begint de koers in het Franse Nïmes langs nog belastingparadijs Andor ra én het kapitaalkrachtige Zwit serland aan. En eerder dit jaar ont ving het Franse skioord Risoul na de Tour (2014) ook de Giro d'Italia met open armen. Zelfs de kleinere rondjes zijn er niet vies van. De Ronde van Zwit serland zet al twee jaar op rij koers naar de top van de Oosten rijkse Rettenbachgletsjer, in het schatrijke skigebied Solden. En de Ronde van Polen liet het grote tweedaagse vertrek in 2013 zelfs betalen door het Italiaanse Trenti- no, alvorens het hele circus naar Krakau werd gevlogen. Leentjebuur spelen, geen wieier- rondje kan nog zonder. Omdat het gras (lees: geld) altijd groener is aan de overkant. En zo'n uitstap je geeft ook extra uitstraling aan een koers. Zeker als er gestart of gefinisht wordt in een wereldstad, of op een mythische berg. Sinds 1992 trok de Vuelta al vier keer eerder de Franse Pyreneeën in. Maar Luz Ardiden (twee keer), Cauterets en Peyragudes haalden het qua uitstraling absoluut niet bij de Aubisque. Die Pyreneeën- reus zorgt ervoor dat er vandaag in 180 landen wereldwijd miljoe nen mensen naar de Vuelta kij ken. Nu alleen nog hopen dat er ook een groot renner wint. SOLO UITSLAGEN Onder een fijn zonnetje begon gisteren dag vijf van de US Open. Dat was volgens de eerste tennissers die eerder onder het peperdure dak van het Arthur As- he-stadion speelden maar beter. Andy Murray klaagde als eer ste over het geluid. De nummer 2 van de wereld dacht tijdens zijn partij eerst dat een rij men sen het stadion binnenkwam, maar het was de regen. „Het was echt luid. Je kunt bijna niets meer horen, behalve de calls van de lijnrechter." Lang werd uitgekeken naar het moment dat de grootste tennis- tempel ter wereld dicht kon. Het project kostte 134 miljoen euro. Maar nu lijkt het erop dat het geroezemoes in het Arthur As- he-stadion tot grote hoogte stijgt, wanneer het dak dicht is. Een serieus probleem. Murray: „We gebruiken onze oren om te tennissen. Het gaat niet enkel om de ogen. Als je niets hoort, heeft dat een grote impact." Truijens wacht niet op besluit van zwembond Westra weer terug in koers Sijsling lange tijd uit roulatie zaterdag 3 september 2016 Ook Vuelta kijkt steeds meer over landsgrenzen De koninginnenrit van de Ronde van Spanje finisht vandaag op de Col d'Aubisque. In Frankrijk dus. Leentjebuur spelen, alle wie lerrondes doen het. Voor geld en aandacht. Arjan Schouten Urdax-Dantxarinea URDAX-DANTXARINEA De Italiaan Valerio Conti heeft gis teren de langste etappe in de Ronde van Spanje op zijn naam geschreven. De 23-jari- ge renner van Lampre-Merida kwam na 213,4 kilometer solo over de finish in Urdax-Dantxa rinea, een Spaans dorpje vlak bij de Franse grens. Conti was op zo'n 18 kilometer van de streep weggesprongen uit de kopgroep die de dertiende etappe van de Vuelta had ge kleurd. De Nederlander Tom Stamsnijder behoorde tot de twaalf avonturiers die kort na de start in Bilbao de aanval hadden gekozen, maar moest als een van de eersten lossen. TENNIS New York (VSt). US Open. Mannen, tweede ronde: Wawrinka (Zwi/3) - Giannessi (Ita) 6-1 7-6 (4) 7-5, Nishikori (Jap/6) - Chatsjanov (Rus) 6-4 4-6 6-4 6-3. Tsonga (Fra/9) - Anderson (ZAf/23) 6-3 6-4 7-6 (4). Dubbelspel: Herbert/Mahut (Fra/1) - Flaase/Sitak (Ned/NZl) 6-3 6-4. Vrouwen, tweede ronde: Serena Willi ams (VSt/1) - King (VSt) 6-3 6-3, Venus Williams (VSt/6) - Gorges (Dui) 6-2 6-3, Radwanska (Pol/4) - Broady (GBr) 7-6 (9) 6-3. Vinei (lta/7) - Witthoeft (Dui) 6-0 5-7 6-3. Dubbelspel: Krajicek/Watson (Ned/GBr) - Atawo/Spears (VSt/9) 6-2 7-5. Barcelona (Spa). Vrouwen. Kwartfinale: Rosea (Roe) - Kerkhove (Ned/2) 6-4 6-3. VOETBAL Kwalificatie EK onder 21. Wit-Rusland - Nederland 2-2 (1-0). 18. Savitski 1-0 (strafschop), 69. El Ghazi 1-1, 76. Savitski 2-1, 78. Luckassen 2-2. Nederland: Van der Plart, Flateboer, Luckassen, Rekik, Aké, Ramselaar, Rie- dewald, Vilhena, Boëtius (61. Vermeij), El Ghazi, Kishna. Stand: 1. Slowakije 5-12 (14-4), 2. Neder land 6-10 (11-7), 3. Wit-Rusland 6-8 (6-7), 4. Turkije 5-6 (5-7), 5. Cyprus 6-4 (3-12). Bijzonderheid: groepswinnaar naar EK in Polen. Vier beste nummers twee spelen play-offs om twee EK-tickets. WIELRENNEN Ronde van Spanje. Dertiende etappe, Urdax-Dantxarinea: 1. Conti (Ita) 213,4 km in 5.29.04, 2. Wyss (Zwi), 3. Lagoetin (Rus), 4. Gogl (Oos), 5. Laengen (Noo), 6. Lampaert (Bel) op 0.55, 11. Stamsnijder 1.27, 17. Quintana (Col) 33.54, 28. Froome (GBr), 49. De Kort, 89. Gesink, 110. Van Emden, 111. Kei zer, 112. Tankink, 153. Bouwman, 157. Terpstra. Algemeen klassement: 1. Quintana 52.56.29, 2. Froome 0.54, 3. Valverde (Spa) 1.05, 4. Chaves (Col) 2.34, 5. Conta- dor (Spa) 3.08, 49. Gesink 44.18, 87. De Kort 1.25.09, 97. Tankink 1.33.28, 121. Stamsnijder 1.55.14, 124. Bouwman 1.56.01,136. Keizer 2.06.21,141. Terpstra 2.13.48,149. Van Emden 2.23.15. Stil zal het op de US Open nooit worden. Maar onder het nieuwe uitschuifbare dak loopt het geluid wel heel hoog op. Pim Bijl Rotterdam/New York ZWEMMEN Martin Truijens vertrekt als zwemcoach bij de KNZB. De 38-jarige trainer van on der anderen Sebastiaan Verschuren en Inge Dek ker heeft besloten zijn in december aflopende con tract niet te verlengen. Truijens wilde al vóór 1 sep tember duidelijkheid van de KNZB over zijn toe komst, maar volgens een woordvoerster kon de bond die nog niet verstrek ken. „We zijn nog bezig met de evaluatie van de Olympische Spelen en ver wachten de uitkomsten in oktober. Martin wilde daar niet op wachten." WIELRENNEN Lieuwe Westra (foto) keert na een lange periode van afwezigheid terug in het wielerpeloton. De 33-jarige Fries staat vandaag aan de start van de Brussels Cy cling Classic. „Ik ben hier puur om conditie op te doen en weer een goed ge voel te krijgen", meldde de 33-jarige Fries, die na de Ronde van Zwitserland in een zware mentale dip zat. De Astana-renner weet die onder meer aan zijn verbro ken relatie, het in zijn een tje wonen in Monaco en de vele valpartijen in het pelo ton. Een rentree in de Clasi- ca San Sebastian blies hij op het laatste moment af. TENNIS Tennisser Igor Sijsling is tot eind november uitge schakeld. De 29-jarige Am sterdammer heeft last van een zware handblessure. De huidige nummer 110 van de wereldranglijst ging half augustus onderuit tijdens een partij in het Duitse Meerbusch. Nader onder zoek heeft uitgewezen dat daarbij pezen in zijn rech terhand zijn ingescheurd. Volgens een korte medede ling op zijn website zal de revalidatie ongeveer drie maanden duren. Door zijn blessure miste Sijsling al de kwalificaties voor de US Open. In 2009 ging de Vuelta van start met een proloog op het circuit van Assen, foto pro shots T.-TT:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34