8 Ook Jong Oranje biedt weinig hoop wij moeten laten zien 33 'X' maken, zelfvertrouwen geven. Louis van Gaal kon dat bij Oranje ook. Ooit vertelde hij over de kern van wat hij probeerde op te roepen: „Het gaat er om dat spelers beseffen: het gevaar van verslapping ligt altijd op de loer. En als het bij één speler begint, vreet het zich in een mum van tijd verder het team in. Dus moet elke speler tot diep in zijn onderbuik voelen: wat er ook gebeurt vandaag, verslapping laat ik per se niet bij mij beginnen." Danny Blind heeft die overtuigings kracht van nature al minder als coach, maar nu staat hij ook nog eens alleen. Rechterhand Marco van Basten is geen motivator. Bovendien staat Van Basten gevoelsmatig al met één voet buiten de deur nu hij zijn vertrek heeft aangekondigd. Bepalende spelers Wesley Sneijder, die kan op zijn ma nier een beetje helpen. De kleine kapi tein heeft in de groep al geroepen dat het onbestaanbaar is dat Oranje tij dens zijn interlandcarrière op twee eindtoernooien gaat ontbreken. Strootman kan misschien bijdragen. Maar is die alweer zover na zo'n lange blessure? Vincent Janssen straalt zeker de echte overtuiging uit, maar hij heeft pas zes interlands gespeeld. Zo bezien lijkt het op zijn minst een discussie waard of Ron Vlaar niet in de basis moet komen tegen Zwe den. Die heeft ervaring, plichtsbesef, mentale veerkracht en hij kan - ook niet onbelangrijk - onder topspan- ning een defensie leiden. Al zou Vlaar dinsdag maar de helft van de overtui ging brengen waarmee hij in 2014 Lio nel Messi bespeelde bij het WK, dan zou dat het team al een boost kunnen geven. Blind sloot gisteren ook niet volle dig uit dat hij zal sleutelen aan zijn ba- sisploeg. Morgen traint Oranje achter gesloten deuren in Alkmaar. Blind: „Griekenland stond voor ons in het te ken van Zweden. Maar er is een aantal spelers geweest dat onder zijn niveau heeft geacteerd. Je moet altijd afwe gen of je met andere opties de kans kunt vergroten op een beter resul taat." In slechte voetbaltijden speur je al tijd naar hoop, naar toekomst, naar lichtpuntjes. Alleen dat kan al een reden te zijn om naar Jong Oranje te kijken. Zo van: mis schien loopt daar nog iets tussen om vrolijk van te worden. Maar wie dat gisteravond deed, werd juist somber. Eerst de feiten: Jong Oranje speelde 2-2 gelijk, terwijl winst no dig was om vol in de race te blij ven voor het jeugd-EK volgend jaar zomer in Polen. Maar nu zal het de resterende twee wedstrij den, volgende maand tegen Tur kije en Cyprus, moeten winnen om via de achterdeur dat toernooi te bereiken. Dan kan Jong Oranje nog tweede worden in de groep. Vier van de negen nummers twee spelen namelijk play-offs. Dan de manier waarop: vooral het tweede tegendoelpunt was verschrikkelijk om te zien. Totaal apathisch reageerde bijna heel het elftal bij een vrije trap van de Wit-Russen. Een gevalletje waar voor Ajax-aanvoerder Davy Klaas- sen ooit de vakterm 'speeltuin voetbal' uitvond. Dus ging het niet over de doel punten van Anwar El Ghazi en Derrick Luckassen. Nee, het gaat over de toekomst van ons Neder lands elftal. Jong Oranje miste al het laatste jeugd-EK vorig jaar in Tsjechië. Wéér zo'n eindtoemooi missen is funest voor de ontwikke ling van de grootste talenten. Gisteren stonden in de opstel ling van Jong Oranje spelers waar van je iets mag verwachten. Kijk naar het middenveld: Jairo Riede- wald, Tonny Vilhena en Bart Ram- selaar. Keurig verdeeld over de top clubs. Riedewald en Vilhena speel den zelfs al voor het grote Oranje. Maar in de troosteloze ambiance op het Wit-Russische kunstgras werden zij geen moment de baas. De tijd dat overwinningen op landen als Wit-Rusland vanzelf sprekend waren, ligt inmiddels al weer jaren achter ons. WK-KWALIFICATIE Hl dag tegen de paar meegereisde verslag gevers langs het trainingsveld: „Let maar op, tegen Polen zal het woens dag wel anders gaan." En hup, daar ging Dick, met die ge kende driftige pasjes, op weg naar spe lers als Willems en Bazoer om ze eens stevig bij hun lurven te pakken. Prik kelen, confronteren, uitdagen, scherp nuten het is gewoon zo." „In balbezit waren de eerste twin tig minuten zeker waar wij naar toe willen als Oranje. Maar verde digend niet hoor. Door één tegen aanval laten we ons ook weer uit ons spel halen. Maar misschien komt er door zo'n moment onze kerheid in de ploeg. We staan na de drie oefenwedstrijden weer met beide benen op de grond. Als dat al niet het geval was. Het was gewoon niet Oranje-waar dig." „Dat was ook de insteek. We be gonnen volgens mij ook op die manier aan de wedstrijd. Alleen moet Oranje dat niet twintig mi- doen, maar een volledige wedstrijd. Waar het aan ligt, is lastig te zeggen. We kunnen overal over praten, maar dit doen de spelers op het veld. Niet de KNVB, al die randza- ken zijn voor ons geen is sue of excuus. De spelers op het veld moeten het nu doen. De tijd van praten is ook wel een beetje voorbij, wij moeten het dinsdag in Zweden laten zien." zaterdag 3 september 2016 *1% M t 1 V *1»»' 11 scherp maken Jong Oranje-speler Anwar El Ghazi (rechts) was verantwoordelijk voor de 1-1 in het duel dat uiteindelijk in 2-2 eindigde, fotoknvb Waar Jong Oranje hoop voor het Nederlands voetbal had kunnen bieden, gebeurde het omgekeer de. Het jeugd-EK is voor Neder land door een slappe vertoning in en tegen Wit-Rusland (2-2) ver weg. Daniël Dwarswaard Rotterdam/Minsk GROEPA Dinsdag, 20.45 uur: Zweden - Neder land, Bulgarije - Luxemburg, Wit-Rusland - Frankrijk. GROEP B Dinsdag, 20.45 uur: Zwitserland - Portu gal, Faeröer - Hongarije, Andorra - Let land. GROEPC Morgen, 18.00 uur: San Marino - Azer beidzjan. 20.45 uur: Tsjechië - Noord-ler- land, Noorwegen - Duitsland. GROEPD Maandag, 18.00 uur: Georgië - Oosten rijk. 20.45 uur: Servië - Ierland, Wales - Moldavië GROEPE Morgen, 18.00 uur: Denemarken - Arme nië, Kazachstan - Polen. 20.45 uur: Roe menië - Montenegro. GROEP F Morgen, 18.00 uur: Litouwen - Slovenië, Slowakije - Engeland. 20.45 uur: Malta - Schotland. GROEP G Maandag, 20.45 uur: Spanje - Liechten stein, Albanië - Macedonië, Israël - Italië. GROEPH Dinsdag, 20.45 uur: Cyprus - België, Bosnië-Herzegovina - Estland, Gibraltar - Griekenland. GROEP I Maandag, 20.45 uur: Kroatië - Turkije, Finland - Kosovo, Oekraïne - IJsland /y. v« -vVJ A De wisselspelers van Oranje trainden gisteren in Katwijk, fo to PIM RAS Als positief punt kunnen jullie wijzen naar de start van de wed strijd. Was dat het Oranje wat jullie willen zien? Een overwinning had de onrust rond de KNVB een beetje naar de achtergrond kunnen duwen. Kevin Strootman: „Het was tegen Grie kenland niet Oranje-waardig." foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33