Gerbrands: een van de lastigste functies in Nederland 31 I**- een onmogelijk moment, bondscoach Danny Blind in het bijzonder? Was het niet juist Van Breukelen die zich - ver standig of juist niet - aan de onderling afgesproken geheimhouding hield? Kruimeltje Het is slechts een kruimeltje in het ge heel natuurlijk, de kwestie Gullit-Van Basten-Van Breukelen. Onder de diepe crisis bij de KNVB ligt iets veel groters, namelijk een diepgeworteld gebrek aan sturing, management en leiderschap. De directeur van Van Riel Forklifts komt daar nog wel mee weg. De Neder landse voetbalbond niet. Op de tribune van het Philips Sta dion in Eindhoven zaten donderdaga vond alle hoofdrolspelers in hun bonds- kostuum. De meesten kent u: Van Oost veen, Van Breukelen, bondsvoorzitter Michael van Praag, de beoogde nieuwe directeur Gijs de Jong. Maar Johan Lokhorst, de voorzitter van de commissarissen betaald voetbal van de KNVB, zult u vermoedelijk niet meteen herkennen bij de bakker. En waar was Johan de Koek, commissaris technische zaken sinds december 2013, maar al jaren grote afwezige als er iets moet worden uitgelegd of toegelicht? De Koek, Lokhorst, de al jaren zitten de commissaris Simon Kelder: ze gin gen rond de jaarwisseling van 2013-14 al lemaal akkoord met de wonderlijke con structie om eerst Guus Hiddink aan te stellen en tegelijk Blind alvast te benoe men als diens opvolger. Een idee van Van Oostveen, goedgekeurd door het hoogste orgaan van toezichthouders. Het ontslag van Hiddink daarna? De feitelijk gedwongen aanstelling van Blind? Het jarenlange gebrek aan een technisch directeur? De contractverlen ging van Van Oostveen afgelopen de cember en diens 'ontslag' deze maand? De komst - alsnog - van een technisch directeur, uiteindelijk gevonden in Hans van Breukelen? De werkvloer kun je directeur Van Oostveen aanrekenen, maar het was toch echt de raad van commissarissen die akkoord ging met alle belangrijke aanstellingen en beleidsbeslissingen in de afgelopen jaren. En dan hebben we de tussentijdse contractverlenging van Bert van Marwijk hier nog niet eens ver meld, die in 2011 nog bijtekende tot 2016 maar tussentijds strandde op het dramatische EK van 2012. Imagoschade Opgeteld kostte het niet alleen miljoe nen, het leidde tot ongekende imago schade voor het Nederlandse voetbal en het 'instituut' KNVB. Het gemiste EK van afgelopen zomer was één ding, in middels is het land in last, en wendt het publiek zich massaal af van Oranje. Het debacle van de zelfwurgconstruc- tie Hiddink/Blind leidde tot een domi no-effect van paniekbeslissingen, nood verbanden en scheefgegroeide verhou dingen. Resultaat: een explosie in de af gelopen periode, waarbij de ene soap in een noodtempo werd opgevolgd door de andere. Van Breukelen ligt ondertussen ver stopt onder een stapel dossiermappen, aangesteld om de landelijke voetbal structuur te vernieuwen en te moderni seren, maar nu al zwaar beschadigd. Blind is een dead man walking, in de steek gelaten door zo'n beetje alles en iedereen en zwaar belast met zijn eigen sportieve verleden. De nieuwe baas De Jong is nog niet eens begonnen, het gro te publiek kent hem amper, maar de di recteur moet nu al vechten tegen voor oordelen en een zweem van nepotisme. En ook best opvallend: de totale afwe zigheid van Michael van Praag in het ge- heel van de laatste maanden. Technisch gezien is de Amsterdammer bondsvoor zitter, formeel tussen de afdelingen amateur en betaald voetbal in, maar waarom trad Nederlands meest ervaren voetbalbestuurder niet naar voren in de grootste bestuurscrisis ooit bij de KN VB? Van Praag bracht wat nieuwe campag nefilmpjes naar buiten over zijn kandi daatschap als UEFA-voorzitter. Hij zal ongetwijfeld naar de commissarissen betaald voetbal van de KNVB wijzen, als direct betrokken toezichthouders. Maar ondertussen stond Zeist in lichter laaie en dook Van Praag weg. Zeldzaam De conclusie is simpel: onbetwist lei derschap is dringend gewenst, en snel een beetje. Maar dat is ook makkelijk ge zegd. Je hoeft maar bij Ajax te gaan kij ken of je ziet hoe zeldzaam ze zijn, ster ke leiders in het betaalde voetbal. In Amsterdam worden oud-voetbal lers al jaren bijgestaan door onzichtbare managers en directeuren, en ondertus sen snapt niemand iets van de koers van Ajax. Ook daar vraagt iedereen zich hetzelfde af: wie is eigenlijk de baas? Het is ook gemakkelijk naar het verle den te wijzen, naar mensen zoals Jorien van den Herik, Harry van Raaij, Riemer van der Velde of vader en zoon Van Praag. Die kleurrijke voorzitters komen uit een tijd waarin voetbal nog veredeld amateurisme was, om over de immense impact van media en publiek nog maar te zwijgen. Nederland was bovendien nog niet het land dat het nu is, waar haast elke vorm van leiderschap wordt betwist - vaak op voorhand al. Winnen in Zweden, komende dins dag in Solna, is niet meteen de oplos sing voor deze voetbalcrisis. Maar het is in elk geval een begin. zaterdag 3 september 2016 vol Scheidend directeur betaald voetbal Bert van Oostveen (tweede van links) op de tribune met zijn beoogde opvolger Gijs de Jong (derde van rechts) foto anp PSV-directeur Toon Ge brands wil niet inhoude lijk reageren op de be stuurlijke en organisato rische chaos bij de KN VB. „Ik ben ook commis saris bij de Eredivisie CV", aldus Gerbrands. „Dus dat zou in die dub- Toon Gerbrands FOTO PIM RAS belrol ook wat ongepast zijn. Maar wat ik er in al gemene zin wel over wil zeggen: het directeur schap in het betaalde voetbal, zeker ook bij de KNVB, is één van de las tigste functies die er is. Domweg omdat je én heel goed moet kun nen managen, bedrijfsmatig gezien. Maar tegelijk moet je de weg we ten tussen sup porters, de pers, spelers, trainers, noem maar op. Je moet de weg weten op kantoor, maar ook in de kleed kamer. Die combinatie blijkt heel zaam."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31