voorvechter 4) Samsung roept Galaxy Note 7 terug m z 22 Justitie keurt Petrobras-schikking af Na jaren van malheur leek SBM Offshore het schip eindelijk op koers te hebben. Maar gisteren kwam er een nieuwe onheilstijding uit Brazilië. H Lil UI In de schijnwerpers Die boodschap zal vast overgekomen zijn bij haar WD-partijgenoten Mark Rutte en Henk Kamp. Dezentjé kent de premier en de minister van Economische Zaken persoonlijk. Ze zat van 2003 tot eind 2011 voor de VVD in de Tweede Kamer. Daar bouwde Dezentjé aan een politiek net werk, dat haar nu goed van pas komt. Dat ze het tot voorzitter van een van de grootste werkgeversclubs zou schoppen, kon ze op jon ge leeftijd niet bevroeden. Dezentjé begon als stewardess bij Lufthansa, maar stapte al snel over naar pr-functies in de Rotterdam se haven. In 1993 werd ze directeur van de Rotterdam Port Promotion Council, een func tie die ze bekleed de tot ze in de po litiek ging. Die pr-ervaring kwam haar daar goed uit. Als woordvoerder Be lastingen kwam ze niet veel in de Nederlands pers. Maar als r^ht oor, Ho woordvoerder Volksgezondheid Universiteit wist ze alle media - ljouu..>„. te halen met haar opmerking over de kleur van het schaamhaar van minister André Rouvoet (Chris tenunie). De kleur van het schaamhaar was een vraag in het elektronisch kinddossier en daar ergerde Dezentjé zich aan. Duidelijk is dat Dezentjé niet op haar mondje is gevallen. Een eigenschap die ze wel kan gebruiken als voorzitter van de FME. Haar voorganger Jan Kamminga was ook al tijd goedgebekt. Dezentjé ontpopte zich al snel tot een voorvechter van de belangen van de Nederlandse maakindustrie. Daarbij schuwde ze de confrontatie niet. Tijdens een langlopend cao-conflict verweet ze de vak bonden in de vorige eeuw te leven - wat tot grote woede bij de bonden leidde. Nu roept ze de politiek ter verantwoording over Tata Steel, om dat icoon van de Nederlandse maak industrie te behouden. Peet Vogels lil N LU Flitsen Heineken Shell BinckBank Rocket De Galaxy Note 7 ging afgelopen maand met jubelende recensies in de verkoop. In twee weken tijd vlogen er 2,5 miljoen exemplaren over de toonbank. Die verkochte toestellen worden niet allemaal te ruggeroepen. Klanten mogen hun exemplaar wél inruilen. Nederland behoorde niet tot de eerste tien landen waar de Galaxy Note 7 te koop was. De smart- phone zou aanvankelijk gisteren in de winkel liggen, een datum die al was verschoven naar 9 sep tember. Onduidelijk is wanneer de lancering nu plaatsvindt. De affaire komt voor Samsung hoogst ongelegen. Woensdag pre senteert rivaal Apple zijn nieuwe iPhones. Samsung had bovendien net weer succes na twee lastige ja ren. De begin dit jaar gelanceerde Galaxy S7 en S7 Edge verkopen als een trein, eind juli werd een re cordwinst bekendgemaakt. Dat momentum lijkt nu weg. Nadat Samsung enkele dagen te rug leveringen van de Galaxy No- te al uitstelde, kelderde de koers meteen flink en verloor het be drijf miljarden euro's beurswaar de. Door het stopzetten van de ver koop verwachten analisten dat Samsung dit jaar niet 14 maar slechts 12 miljoen exemplaren van de Galaxy Note zal verkopen. rancier in de olie- en gassector. De schikking in Brazilië werd juist gezien als een definitieve af rekening met het duistere verle den van SBM. In Brazilië hengel de het bedrijf jarenlang opdrach ten binnen door functionarissen van staatsoliebedrijf Petrobras om te kopen. Ook in andere landen was SBM betrokken bij corruptieza ken, daarover trof het een schik king met justitie in Nederland. En dan moet het bedrijf ook nog zien te overleven in een door de lage olieprijs geteisterde markt. Het terugkerende corruptie- spook roept onbewust herinne ringen op aan die andere Neder landse kolos: Imtech. Dat bedrijf werd ook geplaagd door omkoop zaken, en leek het hoofd aanvan kelijk boven water te houden. Uiteindelijk donderde de boel bij de installateur met wild ge raas in elkaar, omdat de schanda len zich maar bleven opstapelen. Hoe zou SBM-topman Bruno Cha- bas zich gisteren gevoeld hebben? Dacht hij na jaren van puinruimen en schoon schip maken eindelijk klaar te zijn, steekt de Braziliaanse justitie een spaak in zijn wielen. Of, zeg maar gerust een knuppel. De deal die SBM Offshore in juli sloot met de Braziliaanse autoritei ten en oliebedrijf Petrobras, een deal waaraan jaren was gewerkt en die het Nederlandse bedrijf meer dan 200 miljoen euro kostte, kan volgens de Vijfde Kamer van het Braziliaanse Openbaar Ministerie niet doorgaan. Over de motivatie bestaat onduidelijkheid, SBM zegt in een persbericht dat het om opheldering heeft gevraagd. ABN Amro leidt uit een schrifte lijke toelichting af dat het justi- tie-onderdeel meer informatie wil over de manier waarop het schikkingsbedrag is bere kend. Onmiddellijk kreeg het aandeel SBM op de Amster damse beurs een enorme op duvel: de koers ging meer - dan 10 procent naar bene den. Het is een zeer onwel- kome terugslag in het her- stelproces van de toeleve- zaterdag 3 september 2016 Met de pr-kwaliteiten van Ineke Dezentjé zit het nog steeds goed. De voorvrouw van metaalwerkgeversorganisatie FME stond gisteren volop in de publiciteit met haar oproep aan het kabinet om Tata Steel uit IJmuiden voor Nederland te behouden. Geboren: Amsterdam, 1954 Burgerlijke staat: gehuwd Opleiding: Nederlands recht aan de Erasmus Universiteit Hobby's: golf, zeezeilen, gastronomie Meer dan 10.000 gedupeerden in de aan- delenlease-affaire moeten volledig vergoed worden voor de schade die zij hebben gele den. Dat heeft de Hoge Raad bepaald. Het gaat om mensen die een aandelenleasecon- tract afsloten bij Dexia en Aegon. Rusland en de OPEC moeten ook zonder Iran tot overeenstemming kunnen komen over een bevriezing van de olieproductie. Dat zegt de Russische president Vladimir Poetin. Alleen een bevriezing kan de (lage) olieprijs weer doen stijgen, denkt Poetin. Heineken was de grootste win naar op een groengekleurde Amsterdamse AEX-index. Shell won ook fors, onder meer doordat Rusland aankondigde de olieproductie te beperken. Een van de weini ge verliezers op de Amsterdam se beurs was internetbankier BinckBank. In Duitsland leed startup-inves- teerder Rocket Internet, eige naar van Zalan- do, fors verlies. O o Corruptiespook Een enorme domper voor Sam sung. De Zuid-Koreaanse fabri kant heeft de verkoop van zijn gloednieuwe Galaxy Note 7 met onmiddellijke ingang gestaakt vanwege accuproblemen. Zeker 35 exemplaren zijn in brand ge vlogen, ontploft of gesmolten. Dat bevestigde Samsung giste ren in een verklaring. David Bremmer Rotterdam/Suwon De verkoop van de Galaxy No- te 7 stopt wegens brandgevaar. Sander van Mersbergen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22