-«Si! wif r 18 NI Wat gebeurde er toch allemaal deze zomer? Er waren aanslagen, een coup, de Brexit, er was angst en woede en er klonk klare taal. We kunnen er niet omheen: de wereld ziet er anders uit. Een terugblik (en een vooruitblik) in vier delen. mgm DE ZOMER VAN 2016 De Sterke Man is herrezen Sterkste man dit jaar een vrouw? vandaag i' V Hoeveel is 1 mil joen mensen? Hoeveel lawaai kunnen ze ma ken? En hoe voelt het als ze allemaal voor jou zijn gekomen? Als ze allemaal jouw naam roepen? Recep Tayyip Erdogan weet precies hoe dat voelt. Als hij zondag 7 augustus het podium in Istanboel opstapt, samen met zijn vrouw, ziet hij een zee van rode vlaggen. Hij weet dat zijn volk geluisterd heeft, want dat had hij gevraagd: neem alleen rode vlaggen mee. Voor Tur kije! Voor de democratie! Voor de martelaren! We weten allemaal wat er ge beurd is. Iets meer dan drie weken voor deze speech, op vrijdag 15 juli, rijden er tanks door de stra ten van Turkije, bombarderen straaljagers het parlement, wordt het presidentieel paleis in Ankara beschoten en slagen opstandelin gen er bijna in president Erdogan op te pakken en wie weet wat nog meer. Er sterven die nacht meer dan driehonderd mensen. Maar de president spreekt rus tig, met afgemeten handgebaren. De boord van zijn witte over hemd staat open, alsof hij wil zeg gen: geen formeel gedoe, we zijn hier onder ons. Als hij vertelt dat hij mensen dood wil maken, klinkt er gejuich uit 1 miljoen ke len. (Letterlijk zegt hij dat hij de doodstraf in ere wil herstellen, maar dat komt op hetzelfde neer.) Deze massabijeenkomst aan de oevers van de Zee van Marmara, 'de grootste en drukste uit de poli tieke geschiedenis van Turkije', is een vrijwillige bijeenkomst. Nie mand is gedwongen. Bezoekers zeggen dat ze hier zijn omdat ze van hun land houden, omdat het belangrijk is dat de Turken een heid tonen. Ze zien er opgelucht uit, ze zijn blij. Ze stralen als ze spreken over president Erdogan: hij is de man die het vaderland ge red heeft uit de klauwen van terro risten! En die mogen dus best dood. Poetin Wat is er aan de hand? En dit ken nen we toch ergens van? Niet zo ver van Turkije is Vladimir Poetin de baas, het Russische buitenbeen tje in de categorie 'Wereldleiders' die doet wat hij wil (de Krim af pakken van Oekraïne, vals spelen met sport) om vervolgens alles met een stalen gezicht te ontken nen. De manier waarop hij in de loop der jaren (hij leidt Rusland al sinds 2000) zijn positie heeft ver stevigd, vindt haar echo in Ttir- kije. Ook Poetin zorgt ervoor dat hij geen moment verdwijnt uit het centrum van de macht: eerst was hij president, toen premier (maar nog steeds de baas), nu weer president. Hij maakte de Russen weer trots op hun land. Politieke tegenstand van beteke nis is er allang niet meer. Belang rijke posten zijn voorbehouden aan bevriende of afhankelijke figu ren. Als het tegenzit, tovert hij een zondebok uit de hoge hoed (vaak 'bandieten' of'terroristen' uit de Kaukasus) of begint hij een oorlog (Tsjetsjenië, Oekraïne). Een vrije pers bestaat nauwelijks, waardoor de aanpak van zonde bokken of de noodzaak van weer een oorlog met een strik erom heen gepresenteerd kunnen wor den aan het volk. De geschiedenis geeft ons meer voorbeelden. In de onzekere en chaotische jaren 30 in Duitsland zien we ook een man opkomen die met een agressieve boodschap zijn volk meekrijgt. Je moet oppas sen met het H-woord, want een vergelijking met het nazisme slaat door alle gruwelijkheid al snel el ke discussie dood. Maar dat bete kent niet dat je daarom bepaalde signalen moet negeren. Het is nu ook onzeker, het is chaotisch, er is behoefte aan daad kracht. Vind je weg maar eens in een wereld met murw gebombar- deerde jongetjes in Aleppo, bom men op een bruiloft, een vracht wagen des doods in Nice, een ge keelde priester in een Frans kerk je, een staatsgreep in een vakantie land, al die vluchtelingen die maar blijven komen, een eiland dat ineens de Europese Unie ver laat... en dat allemaal in de drie zo mermaanden van 2016. Het is te veel. Je wil dat iemand iets doet. Als een dolle Erdogan hééft iets gedaan. De gro te schoonmaak is in volle gang. In de weken na de coup gaat hij als een dolle tekeer tegen wat hij het 'kankergezwel' noemt: de bewe ging van zijn aartsvijand Fethul- lah Giilen. Binnen de kortste ke ren zijn er 9.000 agenten ontsla gen, één op de drie leraren op pri- véscholen geschorst, 10.012 solda ten opgepakt, 2.745 rechters ge schorst, 21.700 onderwijsambtena- ren ontslagen en meer dan 100 ra dio- en tv-zenders en websites ge sloten. En hij wordt er om toege juicht. Het is de terugkomst van de Sterke Man: iemand die zegt waar het op staat, als hij de kans krijgt ook meteen de daad bij het woord voegt en zich verder van niemand iets aantrekt, ook al reiken de ge volgen veel verder dan zijn eigen landsgrenzen. Waar moeten we heen? Hoe zaterdag 3 september 2016 Mark van Assen Alle Sterke Mannen ten spijt, kan het in november zomaar gebeuren dat de allersterkste man van de wereld een vrouw wordt. Als Hillary Clinton erin slaagt om zich Donald Trump van het lijf te houden, dan krijgen we voor het eerst in de geschiedenis een First Husband (Bill) in het Witte Huis. En veruit de belangrijkste lei der in Europa is op dit moment de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Haar benade ring van de vluchtelingencrisis ontlokte veel kritiek, maar oogstte ook lof. Haar Wir schaffen das was geen kale constatering van een feit (we kunnen deze mensen op nemen), zo schreef de krant Die Zeit onlangs, maar meer een visie op wat voor soort land Duitsland zou moeten zijn (we willen deze mensen opnemen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18