lJ 15 Zittend president weigert hertellen van stemmen KLM helpt overheid met de aanpak van drugskoeriers tweakers De schatrijke familie Bongo doet niet zomaar afstand van de macht in het Afrikaanse land Gabon. Dat weet inmiddels ook oppositielei der en verliezend presidentskandi daat Jean Ping. Hij is ondergedo ken nadat gewelddadigheden wa ren uitgebroken over de verkie zingsuitslag. Gisternacht kwamen bij protes ten weer twee demonstranten om het leven. Duizend aanhangers van Ping - zoon van een Chinese immigrant en een Gabonese moe der - zouden zijn gearresteerd. Bijna vijftig jaar zijn de Bongo's inmiddels aan de macht. Ali Bon go volgde in 2009 zijn vader Omar op die als Albert-Bernard werd ge doopt, maar zijn naam veranderde toen hij zich in 1973 tot de islam bekeerde. Van postbeambte tot of ficier bij de koloniale troepen werkte Omar zich op tot presi dent en regeerde 42 jaar. De fami lie Bongo vergaarde niet alleen macht, maar ook veel rijkdom door controle op de olie-export. Gabon staat hoog op de lijst met meest corrupte landen ter wereld. Oppositieleider Ping werd popu lair door te beloven de olie-inkom- sten eerlijker te verdelen. Hij eist hertelling van de stemmen, wat president Ali Bongo pertinent wei gert. Ook internationaal zijn op roepen gedaan de verkiezingsuit slag 'transparant' te maken. Er heerst alom twijfel over de uitslag die Ali Bongo exact 5.594 stem men meer gaf dan zijn uitdager Jean Ping. Dat verbaasde menig een, want Ping heeft gewonnen in acht van de negen provincies. De opkomst daar was 60 procent. Al- leen in Bongo's thuisbasis in het zuidoosten won de zittende presi dent met een onwaarschijnlijke opkomst van 99 procent. Inmiddels dreigt voedselschaar ste en dreigen meer rellen en aan houdingen. De strijd om de macht wordt gevoerd tussen voor malige zwagers, want Ping was ge trouwd met een zus van de presi dent en heeft twee kinderen van haar. Lang was Ping, die onder meer voorzitter was van de verga dering van de VN en van de club van olieproducerende landen (OPEC) en vertrouweling van Omar Bongo. Maar met diens zoon ontstond al snel ruzie. Ping zegt dat hij het land nu wil 'bevrij den van de dictatuur'. Zijn hoofd kwartier werd afgelopen week ge bombardeerd door een regerings helikopter. Luchtvaartmaatschappij KLM gaat de overheid helpen om de drugssmokkel vanuit de Antil len, Suriname en Venezuela te rug te dringen. KLM zal perso nen die door de Koninklijke Ma rechaussee op de 'zwarte' lijst zijn gezet, weigeren mee te ne men op haar vluchten van en naar Nederland. Dit staat in een convenant dat KLM en het Suri naamse ministerie van Justitie en Politie deze zomer hebben gesloten. Surinaamse media meldden gisteren dat de Neder- Schotland wil nieuw referendum landse autoriteiten deze af spraak ook met de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) en chartermaatschappij TUI hebben gemaakt. De personen die op de lijst komen, zijn men sen die ooit op Schiphol zijn aangehouden met cocaïne in hun bezit. Hun naam blijft drie jaar op de lijst. Op de site Dia- sporanieuws constateert Twee de Kamerlid Harry van Bom mel (SP) dat de mensen op de lijst in feite een extra straf krij gen door het vliegverbod. Hulp voor arme ouders 'bol-kind' zaterdag 3 september 2016 Familieruzie teistert Gabon De herverkiezing van zittend pre sident Ali Bongo van Gabon is op zijn minst dubieus. Zijn oppo nent eist hertelling en moet nu voor zijn leven vrezen. Bob van Huët Rotterdam/Libreville Aanhangers van oppositieleider Jean Ping werden deze week door de politie tegengehouden bij een demonstratie, nadat zittend president Ali Bongo tot winnaar van de verkiezingen was uitgeroepen, fotoafp PARAMARIBO STIRLING De Schotse premier Nicola Stur geon maakt werk van een nieuw referendum over losmaking van Groot-Brittannië. Sturgeons Schotse Nationale Partij gaat pei len of de Schotten behoefte heb ben aan een tweede kans om voor onafhankelijkheid te kiezen, maakte de eerste minister giste ren bekend. Een kleine meerder heid van de Schotten koos er in 2014 voor deel te blijven uitma ken van het Verenigd Koninkrijk. Maar de Schotten zijn niet blij met de nu geplande Brexit. DEN HAAG Ouders met een laag inkomen en een minderjarig kind op een be roepsopleidende leerweg (bol) kunnen financiële hulp krijgen. Dat staat in een brief van onder wijsminister Jet Bussemaker aan de mbo-scholen. Mbo-scholen mogen de schoolkosten van echt arme ouders voorschieten of overnemen. Ze kunnen de leer middelen aanschaffen om ze dan in bruikleen aan de leerlingen te geven. Bussemaker heeft voor dit jaar 5 miljoen euro beschik baar gesteld voor deze groep. Nigeria Kameroen Congo- Gabon Bra Congo- Kin. Angola TWEAKERS .NET WAT KRITISCHER OVER PRIVACY DAN POLITICI Wij stellen technologie op de proef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15