■fi 'A 3 dagen Drenthe 13 Probeer eens te begrijpen wat de ander zegt en het niet meteen af te kappen Politiek verslaggever Jan Hoedeman vist voor het laatst deze zomer met een politicus, en praat over het leven en de politiek. „Ik verwacht dat de PvdA gaat meedoen in de strijd om wie de grootste wordt en dan zou ik graag mijn klus afmaken. Als dat niet zo is, dan zie ik dat wel weer. Ik word niet gelukkig op een plek waar de boodschap is: hoe kun nen we het best zo lang mogelijk op dezelfde manier doorgaan. Voor mij gaat het om de zoek tocht naar hoe je dingen kunt ver anderen. Dat is altijd mijn drive geweest. Er komen vast dingen op m'n pad. Mijn maatschappelijke betrokkenheid is altijd groot ge weest." „Wat iedereen zegt over het kabi net, dat de samenwerking zo goed en makkelijk gaat, dat strookt in derdaad met hoe het werkelijk is. Het leek me overdreven, maar dat is niet zo. Dat is het goeie van dit kabinet. We hebben de plicht ge voeld Nederland er weer bovenop te helpen. Dat zou ik graag in het hele land willen zien." „Mensen slaan elkaar bij wijze van spreken de hersens in, gun nen elkaar het licht niet in de ogen als ze met elkaar van me ning verschillen, terwijl je in een goeie democratie debat nodig hebt. Dat betekent dat je eikaars verschillen van opvatting respec teert en dus niet enorm uitver groot. Niet doen alsof de ander gek is geworden en van een ande re planeet komt. Het kan geen doel zijn schreeuwend tegenover elkaar te staan, het doel zou moe ten zijn dat je er samen uitkomt." „De opkomst van allerlei nieuwe technologieën waarbij opeens ie- AAN DE HAAK Vangst: dereen met elkaar in debat kan gaan is iets heel moois, maar heeft ook een andere kant. Die twitter- cultuur is heel snel op elkaar rea geren, het betekent dat je niet meer de tijd neemt om na te den ken of er nog iets in zit wat de an der zegt. Probeer nou eens te be grijpen wat de ander zegt en niet meteen afkappen. Doe eens een poging de ander met respect te overtuigen en neem eens iets van een ander aan! Als je dat kwijt raakt als samenleving, gaan veel mensen op het eilandje van het ei gen gelijk zitten. En dan roepen dat ze er op het de andere eiland niet veel van hebben begrepen. Dan komt je met elkaar niet veel verder." „Uit onderzoek blijkt dat het ver trouwen in ons eten ongelooflijk laag is. Wat me dan het meest be zighoudt: hoe kan dit? Als je eten bestelt of in de supermarkt koopt, is er weinig reden om je zorgen te maken. Als je ziet wat we aan con troles doen en aan regels hebben... toch is het vertrouwen lager dan we in jaren gemeten hebben. „Misschien komt het omdat we steeds vaker het gevoel hebben dat mensen met hun eigen belang bezig zijn. Dat ze rijk willen wor den en desnoods op een manier met het eten omgaan die wél goed is voor hun eigen portemon nee maar niet per se voor jou. De trend is ook dat we regionaler gaan eten. Degenen die we ken nen vertrouwen we makkelijker. Daarom probeer ik zichtbaar te maken van welke boer je eten komt. Dat geeft vertrouwen. Maar de discussie over ons eten staat niet op zichzelf, het past in een brede maatschappelijke tendens." „Het is sowieso een tijd van econo mische en culturele onzekerheid en de angst voor aanslagen. We hebben nu al twintig jaar integra tiespanningen. In dat soort tijden trek je je meer terug op je eigen omgeving. Als daarnaast bijvoor beeld bestuurders van woningcor poraties en andere organisaties zichzelf te hoge salarissen geven, dan ga je twijfelen aan hun motie ven. Voor veel mensen is het ei gen belang meer voorop komen te staan. Maar er is ook nog zoiets als het gezamenlijk belang. De balans moet terug: wat minder ik, wat meer wij." „Veel mensen vinden het goed dat de sociaal-economische proble men zijn opgelost, maar hoe gaan we nu met elkaar verder? Slagen we erin de onderlinge vertrou wensband in ons land weer te her stellen? We hebben in Nederland meer dan 900 duizend mensen die hun wortels hebben in landen waar de islam groot is. De aansla gen in Europa hebben mensen bang gemaakt. Daardoor voelen andere mensen met die achter grond zich bekeken met argwaan. „Tegelijkertijd hoor je vaak: 'Maar Ali bij mij uit de straat, dat is een goeie.' We moeten begrij pen dat bijna iedereen die 'Ali bij mij uit de straat' is. Het is goed om jezelf te verplaatsen in men sen die je niet kent en onder ogen te zien dat de meeste mensen het zelfde willen: veiligheid, een goed leven en kansen voor onze kinde ren. Laten we elkaar vasthouden en samen een vuist maken. „Heel veel mensen die we niet kennen, hebben het goed met ons voor. Daar moeten we het met el kaar over hebben. Want ons laten verdelen langs etnische lijnen, dat is precies wat terroristen beogen." 4 dagen Duitsland Groningen +diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70 incl. diner zaterdag 3 september 2016 'Na dertien jaar is de verbazing er wel vanaf' FOTO'S MARTIJN BEEKMAN k— '-'V Wat gaat u doen als de PvdA niet in een kabinet komt? Wat verbaast u in de binnen wereld van het kabinet? Wat bedoelt u daarmee? Hoe komt het dat veel mensen dat in Nederland vergeten lijken te zijn? Helemaal niets. Vissen: „Daar heb ik niet veel mee. We hadden zo'n vijvertje in de buurt, maar vissen was niet mijn ding. Zo'n vis aan een haakje... ik vis liever met een net." Favoriete vis: „Schol. Van jongs af aan al, gebakken schol, zo in de pan met olie, dan krijg je zo'n krokant laagje. Heerlijk!" Vakantie: „We waren in Italië, Toscane, Umbrië. We hoefden niets, kenden het al. Mooi land om van het leven te genieten. Het eten is lekker, de koffie is goed." De burger vertrouwt geen enkele autoriteit meer. Is dat te herwin nen? Waarom wantrouwt die burger werkelijk alles? Waar gaan de verkiezingen over in maart 2017? 4* Mercure Hotel Kamen Unna (8,2) 4* Resort Landgoed Westerlee (8,1) 3 nachten incl. ontbijt 1 nacht incl. ontbijtbuffet Incl. late check-out CO 50 lx 3-gangendiner 50 Gratis parkeren en wifi Gratis parkeren en wifi O#* Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Verblijf in Assen, op loopafstand van het Drents Museum en de prachtige natuur! 2 nachten in 3* Best Western City de Jonge (8,2) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht a la carte) Gratis wifi, welkomstdrankje, wandel- en fietsroutes -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13