Koning gaat in Tilburg Abraham zien l m EUWS 11 Vergezeld door koningin Maxi ma, hun dochters en gevolg brengt de koning op 27 april, vanaf ongeveer het middag uur, twee uur in de stad door. „Eer is een groot woord, maar het is een mooie uitdaging om te laten zien wat we als stad waard zijn", zegt burgemees ter Peter Noordanus. Waar de viering van Konings dag jaarlijks plaatsvindt, wordt besloten in de boezem van het koningshuis. Van een 'zwaar lobbycircuit' is volgens Noordanus geen sprake. Geke ken wordt naar regionale sprei ding en daarbij spelen de pro vincies een rol. Op het meteen geopende e-mailadres koningsdag@til- burg.nl kunnen al ideeën inge bracht worden. Noordanus re kent op de Tilburgers en de re gio. „Help ons er een mooi Bra bants feest van te maken en kom met ideeën." Commissa ris van de Koning Wim van de Donk: „Willem-Alexander is historicus, Tilburg neemt in zijn familiegeschiedenis een belangrijke plek in. Daar moet je wat mee." De dag verdient op voorhand een bijzondere plaats in de an nalen van Oranje. Het is pre cies 44 jaar nadat Willem- Alexanders oma, koningin Juliana, haar zilveren rege ringsjubileum in Tilburg vier de. Dat was per loting be paald. Op 5 september 1973 kwam de de volledige koninklijke fami lie naar Tilburg. Het feest vond nét niet plaats op eigen grond van het koningshuis. Die ligt net iets verderop in de stad: de plek waar voorvader koning Willem II woonde en stierf, kort voordat diens pa leis voltooid werd. Na twee verkiezingen sinds de cember is het land nog altijd stuurloos en moet een derde stem busstrijd uitkomst bieden. Om het allemaal nog grotesker te ma ken, zal die waarschijnlijk plaats vinden op eerste kerstdag, waar door voor de opkomst van de toch al verkiezingsmoeë Spanjaarden wordt gevreesd. De Spaanse socialist Pedro San chez probeerde in maart een cen trumlinkse minderheidsregering te vormen met de nieuwe liberale partij Ciudadanos (Burgers), maar de tegenstemmen van de conser vatieve regeringspartij PP verhin derden dat. Gisteren betaalde San chez de demissionaire premier Ma riano Rajoy met gelijke munt te rug. Nu was het de PP, de grootste partij, dat een akkoord met Ciuda danos bereikte, maar de tegen stemmen van de socialistische PSOE verhinderden een tweede ambtstermijn van Rajoy. De PP en Ciudadanos hebben, samen met de steun van een Cana- rische partij, 170 zetels in het hui dige parlement, zes verwijderd van de absolute meerderheid. Een stemonthouding van de socialis ten gisteren zou Rajoy en Ciudada- nos-leider Albert Rivera in het za del hebben geholpen, maar San chez peinsde daar niet over. De uitslag was 180-170. „Spanje heeft dringend een rege ring nodig", was de wanhoops kreet van Rajoy in het debat voor afgaande aan de stemming. Voor de PSOE en de linkse protestpartij Podemos staat Rajoy voor de mas sale corruptie van het laatste de cennium en moet er volledig schoon schip worden gemaakt. De resterende zetels behoren toe aan Catalaanse en Baskische par tijen, die de centralistische, voor hen 'vijandige' Rajoy al helemaal niet willen steunen. Door die volledige impasse ging Spanje gisteren zijn negende maand zonder regering in. Het de missionaire kabinet-Rajoy heeft in 2016 nauwelijks kunnen rege ren. Aan de ene kant blijft de Spaanse economie licht groeien, maar de staatsschuld is meer dan 100 procent van het BNP en het begrotingstekort is 2,66 procent, bijna 1 procent boven de beoogde en met de EU afgesproken 1,8 pro cent aan het einde van dit jaar. Belangrijk zijn de regionale ver kiezingen die deze maand in het Baskenland en Galicië worden ge houden, om te peilen hoe de kie zers hun partijen op de gebeurte nissen van gisteren afrekenen. Daarna is er een nieuwe gespreks ronde van de koning met partijlei ders in een laatste poging alsnog een kabinet te formeren. Ar zaterdag 3 september 2016 Koningsdag 2017 moet extra cachet krijgen: op 27 april viert Willem-Alexander im mers zijn 50ste verjaardag in Tilburg. Stephan Jongerius Ben Ackermans Tilburg I V- A De koninklijke familie tijdens Koningsdag in Zwolle dit jaar. fotoandreasrentz/anp Spanje moet weer naar de stembus Jij laat mij geen premier zijn, ik jou ook niet. De haat en nijd tus sen zowel de klassieke als de nieuwe Spaanse politieke par tijen deed gisteren opnieuw de formatie van een nieuwe rege ring mislukken. Edwin Winkels Barcelona A Demissionair premier Mariano Rajoy (PP) is ten einde raad over de impasse, foto epa De staatsschuld is meer dan 100 procent van het BNP en het begrotingstekort is 2,66 pro cent, bijna 1 procent boven de met de EU afgesproken 1,8 pro cent aan het einde van dit jaar. HET GELUID WEET JIJ AL WAT HET IS?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11