Te bont met de regeltjes Ook Terneuzen houdt buitenbad langer open Sluis buigt zich opnieuw over afval 2 ZEELAND Namen Vakantiegasten vergeten bij Van opladers tot paspoorten. Je kunt het zo gek niet bedenken of vakantie gasten vergeten het bij vertrek. 'Sommige dingen liggen hier al jaren' Commentaar Bont is een besmette stof in de modebranche. Er zijn legio verha len over dierenleed. Te vaak hebben pelsdierfokkers het letterlijk te bont gemaakt. Zo werd begin dit jaar nog een nertsenfokker in Rosmalen beboet omdat hij nertsen op brute wijze vergast en me dewerkers met de dieren gooien en smijten. Vanuit een oogpunt van dierenwelzijn verbood Nederland als eerste land al in 2008 het fokken van vossen en chinchilla's. In 2012 nam de Eerste Kamer de Wet verbod pelsdierenhouderij aan. Vanaf 2024 mogen er geen pelsdieren worden gehouden en ge dood. Wie voor het bont fokt, bevindt zich in een sterfhuis. Of net ter gezegd: een afbouwregeling. Over acht jaar moeten ook alle nertsenfokkerijen zijn gesloten, tenzij de Hoge Raad de zich verzettende fokkers nog in het gelijk stelt. Daarom is het opmerkelijk dat zowel Gedeputeerde Staten als de gemeente Tholen toch akkoord zijn gegaan met de uitbrei ding van een nertsenfokkerij in Stavenisse. Er komen weliswaar geen gebouwen bij, maar binnen de huidige bedrijfsomvang stijgt het aantal nertsen van 10.000 naar 15.000. Dat is 50 procent groei. Waarom staan provincie en gemeente zo'n uitbreiding nog toe als je weet dat het voor de bontfokkerij in 2024 einde oefening is? De vergunning is verstrekt op basis van de Natuurbeschermings wet en milieuwetgeving. De uitbreiding voldoet daaraan, stellen beide overheden. Juridisch gezien moeten we wel, klinkt het door in hun verweer. De Statenfractie van GroenLinks stelt er nu indringende vragen over. Want in het licht van het nakende verbod is bijna niet uit te leggen dat in 2016 nog zo'n forse uitbreiding wordt toegestaan. Je kunt het met juridische regeltjes ook te bont te maken. Wie voor het bont fokt, bevindt zich in een sterfhuis. Of netter gezegd: een afbouwregeling. Het buitenbad zou zondag de deu ren sluiten. Onbekend is wanneer het wel dichtgaat. De gemeente Terneuzen laat dat afhangen van het weer en het aantal bezoekers. De abonnementen blijven ge woon geldig. De gemeente Hulst besloot eer der deze week al het openlucht- bad De Honte in Kloosterzande tot en met volgende week zondag open te houden. In Terneuzen zijn vijf buitenba den. Naast die bij De Vliegende Vaart zijn er ook in Koewacht, Zaamslag, Axel en Sas van Gent. De laatste vier sluiten wel zondag. De reden is dat daar met tijdelijk personeel wordt gewerkt. In Ter neuzen zijn toch al vaste mede werkers aanwezig voor het toe zicht. Hoe mooi het weer de laatste weken ook mag zijn, in Terneu zen lijkt het aantal zwembadbe zoekers lager uit te komen dan in 2015. Dat heeft vooral te maken met het mindere weer vlak voor de zomervakantie begon. De ver wachting is dat het aantal bezoe kers in alle Terneuzense baden uit komt op hetzelfde aantal als in 2014, op zo'n 77.000. Vorig jaar wa ren dat er 83.500 en in 2013 zelfs ruim 101.000. Het Aardenburgse buitenbad El- derschans, het enige in de gemeen te Sluis, gaat zoals gepland zondag dicht. Zondag is er tot slot van 16.00 tot 17.00 uur een 'honden plons'. Het bad heeft aldus een woordvoerster met ruim 15.000 be zoekers een topseizoen achter de rug. Almanak Er klonk bulderend gelach uit de kamer van de notaris in Zeeuws-Vlaanderen. Toen de klerken zich zorgen begonnen te maken, stoof de statige heer in kwestie het kantoor in. Nog steeds nahikkend las hij een verhaaltje voor over namen en beroepen. Over een vissorteer- der die Snoek heette, die vlieg tuigspecialist met de naam Bak steen en nog een heel rijtje. Een klerk haakte aan en zei: „Ja en bij Omroep Zeeland was er een onderwerp over waterover last met reporter De Craene." Vluchtelingen zijn vertrokken Katje gered uit vuilniswagen Kennismaken met werk KBO OOSTBURG Nog een week naar Gielliet kijken at laten onze gas ten niet achter?", lacht Addy van Oost van cam ping De Wijde Bliek in Renesse. „Maar vaak zijn het vesten, jassen, badpakken, handdoeken, haringen, grondzei len en dergelijke." De Wijde Bliek bewaart alle gevonden voorwer pen op zijn minst een jaar in haar magazijn. Wat er daarna mee ge beurt, hangt af van het soort ob ject. „Kleding gaat naar het Leger des Heils. De andere bruikbare spullen gaan ook naar een goed doel." Strandcamping Groede gaat op dezelfde manier te werk. Daar zijn tot nu toe vier flinke kratten vol voorwerpen verzameld. „Knuffels, petten, schoenen, sieraden en bal len, allerlei ballen", vertelt Jessica Seij. Echt exotische, vreemde ob jecten zitten er niet tussen. „Een voudige zaken eigenlijk. Telefoons en opladers ook bijvoorbeeld. We voeren alle gevonden voorwerpen in het systeem in, met de datum, de plaats en een omschrijving. Datzelfde doen we met verloren voorwerpen. Zo proberen we za ken te matchen." Op camping Duinoord in Burgh- Haamstede vinden ze vooral klei ne spullen. „Slippers, ringen, dat soort dingen", zegt Kay van Berlo. „We laten de spullen enige tijd lig gen, totdat iemand ze op komt ha len. Maar sommige dingen liggen Het varieert van bijzettentjes tot tandenborstels hier al jaren." De vondsten op camping Valke nisse in Biggekerke lopen volgens eigenaar Boudewijn de Boer nogal uiteen. „Het varieert van bijzet tentjes tot tandenborstels." Soms doet De Boer een waardevolle vondst. „Vanmorgen vonden we een paspoort. De eigenaar was net Er komen voorlopig geen onder grondse afvalcontainers aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. En misschien wel helemaal niet meer. Het college van burgemees ter en wethouders van Sluis gaat zich over een nieuw afvalstoffen beleid buigen en het is niet van zelfsprekend dat het plan voor on dergrondse afvalcontainers daarin terugkomt. Het uitgewerkte idee voor de containers aan de kust kreeg in juni flinke kritiek vanuit de ge meenteraad. Raadsleden vonden het onder meer te duur en wilden alternatieven zien. Het college heeft daarop besloten geen nieuw voorstel aan de raad voor te leg gen, maar de inzameling van afval te betrekken in het nieuwe beleid. Het huidige afvalstoffenbeleid loopt namelijk tot 2017. In het nieuwe plan wordt rekening ge houden met landelijke richtlijnen die steeds scherper worden. „Zo moet in 2020 75 procent van het afval gescheiden worden inge zameld", vertelt een woordvoer ster van de gemeente Sluis. Op wat voor manier afval het beste kan worden ingezameld, moet blij ken uit het nieuwe plan. zaterdag 3 september 2016 li Ook het buitenbad bij sportcen trum De Vliegende Vaart in Ter- neuzen blijft vanwege het mooie weer langer open. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl BRAAKMAN De noodopvang voor asiel zoekers op Marina Beach in de Braakman loopt leeg. De laatsten van de nog overge bleven 300 bewoners ver trekken dit weekeinde. Maandag sluit het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers de deuren. Het cen trum blijft nog tot 1 decem ber beschikbaar voor even tuele nieuwe noodopvang. De bewoners verhuizen naar een nieuw asielzoe kerscentrum in Rotterdam. BIERVLIET Een jong katje (foto) is don derdag in de buurt van Bier vliet uit een vuilniswagen ge red door een Terneuzense gemeente-medewerker. De afvalcontainer waarin het poesje kennelijk zat, was al geleegd, toen de medewer ker opmerkte dat zich iets aparts in zijn lading bevond. De kitten is door Stichting Zorgeloos Dierenleven in Biervliet opgevangen en heeft inmiddels ook een toe passelijke naam: Trashy. SINT JANSTEEN Onder het thema 'met el kaar en voor elkaar' laat de KBO Sint Jansteen woens dag tijdens een open huis 55-plussers kennismaken met alle activiteiten, die de bond ontplooit. Belangstel lenden kunnen vanaf 14.00 uur in gemeenschapscen trum De Warande een kijkje komen nemen bij de KBO- activiteiten. Er is ook een aantal informatiestands te vinden en er is begeleiden de muziek. De tentoonstelling met beel den van priester-kunstenaar Omer Gielliet uit Breskens is volgende week voor het laatst te bezoeken. De expo sitie in de Eiigiuskerk in Oostburg is dan woensdag van 11.00 tot 16.00 uur en za terdag van 11.00 tot 16.00 uur geopend. De toegang is gratis. Souvenirs Marieke Kesteloo en Guido van der Heijden w Boudewijn de Boer, Valkenisse De vondsten op Strandcamping Groede. Sophie Stockman Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 103