u In en rond het Slot is straks altijd wat te doen BEVELANDEN JOLEN 11 Tattoolegende 'stopt' en maakt medische tatoeages prioriteit U Het zoemen van de tattoomachine stopt. Een jonge vrouw stapt uit de behandelkamer. Op haar schouder plakt een vel folie. Rinus Souisa veert op van de hoekbank waarop bezoekers druk in gesprek zijn. „Mag ik eens zien?" Voorzichtig tilt hij de bescherming van de verse tatoeage die zijn opvolger maakte. Klei ne bloemetjes op tere huid, die glanst van een verzor gingsmiddel. „Ach, wat lief'. Zorg vuldig dekt hij de schouder weer toe. De vrouw lacht, blij met de goedkeuring van 'de legende'zelf. Rinus haalt zijn schouders op: „Ik doe daar niet aan mee, ik ben maar een gewone jongen." „Maar het is wel de manier waarop men sen over Rinus praten", weet zijn vrouw Loes. Na 25 jaar is Tattoo Studio Fine Line in Middelburg niet meer van Rinus en Loes Soui sa, maar van Dennis van Belzen (27). De jonge Arnemuidenaar heeft na een leerlingschap van een jaar het vertrouwen gekregen van het paar. Gekozen uit de hon derden aspiranten die allemaal in Rinus' voetspoor wilden treden. Dennis bleek volhardend, leergie rig en heeft wat Rinus zocht: passie voor het ambacht, hang naar perfectie en creativiteit. „Dennis snapt het. Zo veel men sen lopen rond met zeilscheepjes met bollende zeilen van de harde wind, maar met het vlaggetje in de mast naar achteren, tegen de wind in! Dennis ziet zulke din gen." Het studioembleem met het por tret van Rinus Souisa blijft, dat wil Dennis graag: de Zeeuwse pro minent in de wereld van de ta toeages blijft het boegbeeld. „We hebben afgesproken: als ik dood ben, verandert Dennis die kop in een skull", lacht Rinus. Dat duurt nog wel even. „We hebben altijd volgehou den: als ik zestig ben, stop ik." Dat was afgelopen week, gemarkeerd met een feest bij de fotostudio van vriend Ruden Riemens. Nu is 'stoppen' een relatief begrip bij Souisa. Zijn stoelblijft beschik baar, maar de medische tatoeage wordt zijn prioriteit. Vandaag be ginnen in Amsterdam bij de Hand- en Polskliniek de eerste stu denten aan de nieuwe opleiding Medisch Tatoeëren, een samen werking met vennoot en plastisch chirurg Hans Pieter van Not. Daar draagt Rinus zijn kennis over van het wegwerken van wijn vlekken, het tekenen van te pelhoven op borstrecon- structies en het bewerken Het medische tatoeage-appa raat dat Rinus Souisa ontwik keld heeft: de 'Swinger-tattoo- machine' foto's lex de meester De stichting, die onafhankelijk opereert van de exploitanten van het horecabedrijf, heeft als doel stelling om activiteiten en evene menten te organiseren voor een breed publiek. „Onze insteek is dat er altijd iets te beleven is", zegt voorzitter Cobie Maas. Een jazzcafé, (klassieke) optredens en cabaret, zowel van jong talent als gevestigde namen, zijn ideeën die er zijn voor de verschillende dagen van de week. De stichting wil niet alleen zelf activiteiten or ganiseren, maar ook samenwer ken met podium 't Beest, Histo risch Museum de Bevelanden, de Jeugd theaterschool en 't Gilde De Bevelanden. „Daarnaast wil len we aanhaken bij bestaande evenementen zoals bijvoorbeeld Goes Kinderstad." De stichting presenteert zich volgende week officieel tijdens Monumentendag, op de locatie Slot Oostende. „We houden dan ook een enquête onder mensen met de vraag wat voor soort acti viteiten ze leuk zouden vinden", zegt Maas. Verder zijn er tussen 10 en 16 uur diverse optredens, een fotopresentatie, een wed strijd kasteelkijkdoos maken en en een 'Jacobamarkt'. Ook is er gelegenheid het slot te bekijken. De stichting zoekt nog 'vrien den' en vrijwilligers. Meer info: NIEUWE CURSUSSEN EN LEZINGEN www.volksuniversiteitzeeland.nl VRAAG DE GIDS AAN BIJ DE ZVU: 0118-634800 van littekenweefsel. Souisa ont wierp er zelf een speciale tatoeëer- machine voor: de Swinger. „Licht, precies en snel. Dat is zeker voor de patiënt fijn, vooral bij tatoeages Dat er zo veel in een mensenleven kan gebeuren in het gezicht." Verpleegkundigen en artsen van de Vrije Universiteit Amsterdam werken mee aan de opleiding, de Nederlandse Vereni ging van Plastisch Chirurgen kijkt mee. „De studenten zijn verpleeg kundigen die na enkele dagen trai ning van een cosmetisch bedrijf moeten werken als medisch ta- toeëerder, maar die beter willen kunnen. Maar er komen vooral ervaringsdeskundigen. Die heb ben ervaren wat een verschil een goede tatoeage kan maken voor stigmatiserende aandoenin gen. Dat is waardevol", vindt Loes. „Als we terugkijken op wat we in 25 jaar hebben meegemaakt, dat hadden we nooit voor moge lijk gehouden. We hebben strijd moeten leveren. Maar dat er zo veel in een mensenleven kan ge beuren." Ze reisden de wereld over, werden door de bron culturen van de tattoo- kunst, de Polynesiërs en de Maori, erkend als ziels verwanten. Vooral de medi sche tattoo heeft het hart van Ri nus: „Je haalt iemand weg van on der de wijnvlek. Je maakt een nieuwe borst compleet. Mensen krijgen weer eigenwaarde." Nu ook in Zeeuws- Vlaanderen zaterdag 3 september 2016 Rinus 'The Legend' Souisa draagt studio Fine Line na 25 jaar over Claudia Sondervan Rondleidingen, lezingen, debat ten, muziek en theater. Als het aan de Stichting Historisch Slot Oostende ligt, is het straks alle maal te doen in en om de stads- brouwerij en horecagelegen heid in aanbouw in Goes. Luc Oggel Goes Info: www.stichtinghistorisch- slotoostende.nl —Loes Souisa Marktstraat 8 's-Heerenhoek Vraagprijs 164.500,- k.k. Vrijstaande woning Rustig gelegen Kunststof kozijnen Authentieke elementen Vrijstaande garage Tuin op het westen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 101