Mexico baalt van bullebak 9 !,V< V Even laat de kalme, staatsmanachtige Donald Trump zich zien tijdens een bezoek aan Mexico. Om binnen enkele uren weer te veranderen in de schreeuwerige anti- immigratiekandidaat. De Republikein probeert van twee walletjes te eten. In een speech in Arizona over im migratie komt in de nacht van dins dag op woensdag de Trump die we van de Republikeinse Conventie kennen weer tevoorschijn. Met ronkende, opzwepende stem waar schuwt hij voor het grote gevaar van illegale immigratie. Achter hem de ouders van door illegaal in het land verblijvende buitenlan ders omgebrachte zonen en doch ters. Er is geen haar op zijn hoofd die denkt aan iets wat op een generaal pardon lijkt. Er komt een 'deporta- tietaskforce' om criminele vreem delingen zonder papieren uit te zet ten. Een ideologische test voor nieuwkomers. Een visastop voor onder anderen Syriërs. En een 'prachtige', 'ondoordringbare' muur op de grens, voorzien van to rens, sensoren en extra bewakers. „Mexico gaat voor die muur beta len, geloof mij maar. Honderd pro cent." Enkele uren daarvoor stond Trump nog opvallend bedaard naast de Mexicaanse president Pena Nieto. Die had de Amerikaanse anti-Mexico presidentskandidaat uitgenodigd voor een ontmoeting in Mexico City. Pena Nieto verge leek Trump ooit met Hitier, maar nu voerden de twee een 'construc tief gesprek, las Trump na afloop met vlakke stem voor. Mexico gaat voor die muur betalen, geloof mij maar. Over de rekening van de muur hadden ze het niet eens gehad - al stelde Pena Nieto later op Twitter dat hij wel degelijk duidelijk heeft gemaakt dat Mexico in geen geval de portemonnee trekt. Trump is dol op Mexicanen, ten noorden en zuiden van de Mexicaans-Ameri kaanse grens, gaf hij mee. Tegen de Mexicaanse president: „Ik noem u een vriend." Trump laat zich zo van zijn presi dentiële kant zien. Er valt heus met hem te praten, straalt hij uit door op de thee te gaan bij de president van het land dat hij zwart maakte. Retoriek Maar een echte 'Trump 2.0' bestaat niet, blijkt als hij in Arizona zijn oude anti-immigratieretoriek weer van stal haalt. Hij houdt er simpelweg twee tegenstrijdige strategieën op na: de mildere, in de hoop zwevende en niet-witte kie zers die hem te hardvochtig vin den over te halen, en een ouder wets harde, om zijn vaste achter ban niet van zich te vervreemden. Het is maar de vraag of het Trump daarmee lukt om zijn ach terstand in de peilingen goed te maken. Het is haast onmogelijk om de Amerikaanse verkiezingen te winnen zonder de stem van min derheden. AFGANG tor' omschreven Steve Ban- non is minder goed ont vangen. Hij is onder linkse en rechtse politici haast even impopulair. Bannons Breitbart bond de strijd aan met iedereen die de geves tigde orde vertegenwoor digt - ook met mensen als de Republikeinse partij voorzitter Paul Ryan. „De keuze voor Bannon verontrust me", zegt Mac- kowiak. „Hij was de baas van een onfatsoenlijke website die zich inlaat met complottheorieën en ra cisme." De komst van Ban non duidt erop dat Trump ondanks zijn nieuwe 'pre sidentiële' gedrag nog geen afscheid wil nemen van controverses, aanvallen on der de gordel en complot ten. In Arizona was hij in de nacht van dinsdag op woensdag de oude, popu listische hardliner, toen hij over immigratie sprak. Die speech was voorbereid door Bannon, volgens de Washington Post. Bannon past in het bonte team dat Trump heeft ver zameld. Er is Katrina Pier- son, ooit gearresteerd win keldief en Obama-aanhan- ger, nu woordvoerder voor de Trump-campagne die aandacht trok met onwaar heden. De chef sociale me dia, Dan Scavino, begon als Trumps golf caddie. Pers voorlichter Hope Hicks had tot vorig jaar alleen erva ring als pr-medewerker voor de kledinglijn van Ivanka Trump. Trumps dochter is zelf ook van doorslaggevend belang. Haar broers, Donald Jr. en Eric Trump, voorzien hun vader evengoed van advies. De grootste gemene deler: hun gebrek aan politieke ervaring, op een enkel doorgewinterd teamlid na. Een van hen is Roger Ailes, tot voor kort als baas van FoxNews, de koning van de Amerikaanse tv. De vraag is: kunnen Ailes, Bannon en Conway nog voorko men dat Clinton de verkie zingen met twee vingers in de neus wint? Stelt Trump met zijn nieuwe ingetogen optredens zijn fanatiekste aanhangers niet teleur? Zijn critici menen dat de personele wissel geen ver schil maakt. Bill Kristol, hoofdredac teur van het conservatieve blad The Weekly Standard bijvoorbeeld: „Ik denk niet dat het iets uithaalt, het probleem van de campagne is Donald Trump zelf." V Roger Ailes (76) Kellyanne Conway (49) Steve Bannon (62) vrijdag 2 september 2016 Trump hakt j altijd Fvon laat Hp Wal ma Qtaatc op illegaal Karlijn van Houwelingen Washington —Donald Trump De Mexicanen zijn zeer teleur gesteld in hun president Pena Nieto, omdat hij de bezoekende presidentskandidaat Donald Trump liet wegkomen met alle beledigingen aan hun adres. 'Afgang', 'complete vernedering'. En dat was dan nog wat gema tigde politieke commentatoren ervan vonden. In de sociale media overheersten gisteren vooral boosheid en schaamte vanwege de vermeende 'slappe houding' van hun president ten opzichte van bullebak Trump. De Amerikaanse populist werd woensdag keurig door de presi dent ontvangen, alsof hij niet al die beledigingen had geuit aan het adres van een heel volk. Want de Mexicaanse immigran ten die naar de VS kwamen waren, zo had Trump herhaalde lijk gezegd, toch alleen maar drugsdealers en verkrachters. De Mexicaanse oud-president Fox vindt dat Nieto zich in de maling had laten nemen. A Kellyanne Conway, sinds kort aan het campagne team toegevoegd, moet Trump in toom houden, fotoap De voormalige baas van FoxNews heeft geen offi ciële rol, houdt het kamp Trump vol, maar 'als vrien den' spreken de kandidaat en Ailes elkaar geregeld. Ailes drong er bij Trump bijvoorbeeld op aan zijn team op te schonen, en bereidt hem voor op tv- debatten. Daar weet hij alles van, als de gevallen koning van zowel de tv- wereld als rechts Ame rika, bovendien ex-debat- coach en strateeg van Ri chard Nixon, Ronald Rea gan en George H.W. Bush. Dat hij zo dichtbij Trump staat is pikant, want Ailes moest vorige maand bij FoxNews opstappen na een reeks aantijgingen van seksuele intimidatie. Wie daar een baan wilde, moest hem seksueel ple- Vraag naar Kellyanne Conway, en Republikeinen uit zowel het pro- als anti- Trumpkamp zijn lovend. Ze is slim, ervaren en weet alles van campag nes, klinkt het. Conway werkte onder anderen voor Trumps ex-tegen stander Ted Cruz en voor zijn vicepresidentskandi- daat Mike Pence. Ze kan Trump helpen om een groep kiezers aan te spre ken waar hij tot op heden ongekend impopulair is: vrouwen. Trump lijkt te luisteren nu zij hem nadrukkelijk op het hart drukt dat hij zijn toon moet matigen. Ze reist veel met Trump mee en heeft in zijn nabijheid dus potentieel veel in vloed op hem. Met ex-bankier en media- baas Bannon haalt Trump een ooit voor huiselijk ge weld aangeklaagde ex pert in Cinton-schanda- len in huis. Hij is de archi tect van het boek Clinton Cash, dat uit de doeken doet hoe donoren van de Clinton Foundation op vallend vaak profiteerden van hun contact met de Clintons. Bloomberg omschreef Bannon als 'de gevaarlijk ste politieke medewerker van Amerika' die met zijn enorme invloed en sub tiele tactieken graag poli tieke relletjes ontketent. Onder hem werd de ultra conservatieve, tendenti euze nieuwssite Breitbart een verlengstuk van de politieke campagne van de rechtse Donald Trump.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9