Nulurencontract als uitzondering Groede Festival viert lustrum groots Deel Bax-personeel blijft op non-actief 2 ZEELAND Vieren Help, de koffie verdwijnt! Het voor velen onmisbare zwarte goud is na 2080 niet meer te krijgen. KOFFIE ALARM NA ONDERZOEK Commentaar I uziekwinkel Bax-shop in Goes is met het gebruiken van nulurencontracten zeker niet uniek. Liefst 551.000 men- I sen werken in Nederland via een dergelijk contract op op- roepbasis, bleek onlangs nog uit cijfers die dagblad Trouw bij het Centraal Bureau voor de Statistiek had opgevraagd. Dat een strandpaviljoenhouder met een nulurencontract werkt is begrijpelijk, zelfs onvermijdelijk. Dat geldt ook voor andere be drijven waar piekmomenten moeilijk voorspelbaar, weersafhanke lijk en seizoensgebonden zijn. Anders wordt het als nulurencontracten gebruikt worden om zo goedkoop en flexibel mogelijk aan voldoende arbeidskrachten te komen om het reguliere werk te doen. Voor de werknemer heeft een nulurencontract geen enkel voor deel boven een vast contract. Het argument dat het een manier is om zich 'op proef in de kijker van een werkgever te spelen is slechts in uitzonderlijke gevallen valide. Een nulurencontract is voor de werknemer een keuze door ge brek aan beter. Net als voor de mensen die noodgedwongen als zzp'er actief zijn. Een kwart van de tien miljoen werkenden in ons land heeft daardoor een onzeker inkomen. Vooral jongeren zijn hier de dupe van. Sinds 1 juli zijn de regels voor nulurencontracten aangescherpt door ze in tijd te beperken. Het gevolg is dat nulurencontracten worden vervangen door éénurencontracten of zogeheten min-max- contracten. Hier schieten werknemers weinig mee op, omdat de plichten nog altijd eenzijdig bij hen liggen. Beter zou zijn om dit soort contracten slechts als uitzondering toe te staan. Bij vast werk horen vaste contracten en vaste inkomens. Een kwart van de tien miljoen werkenden in ons land heeft een onzeker inkomen Elk jaar verandert Groede twee da gen in een zinderende smeltkroes van kunst en cultuur. Groede Fes tival viert dit weekend het tienja rig jubileum. De kracht van Groede Festival zit in de succesvolle vaste onderde len, zoals de kunstmarkt op zater dag, de huiskamerconcerten op zondag en theater, dans en mu ziek op straat. Vanwege het lus trum treedt zaterdag om 17.00 uur een bijzondere gelegenheidsforma tie op in de muziektent op de Markt. De muzikanten van Kra- puul slaan de handen ineen met Ries de Vuyst, Gait Klein Krom- hof, Remco Houtman-Janssens en Vincent Chambon. Een nieuw onderdeel dit jaar is de dorpsexpositie Inkijkje, waar bij achter de ramen van huizen ob jecten tentoongesteld worden die iets vertellen over het huis of de bewoner. Het festival is bijna hele maal gratis. Alleen voor het zater dagavondconcert in de kerk wordt entree (17,50 euro) gevraagd. Dit jaar is de Belgische formatie Isol- Dit jaar is de Belgische formatie Isolde et les Bens de publiekstrekker de et les Bens de publiekstrekker. Isolde Lasoen is vooral bekend als drumster van Daan, maar zij staat solo ook haar mannetje. In het voorprogramma speelt sin ger-songwriter Kris Dane. Almanak Pling pling klonk het uit de tele foon van een man uit Zierik- zee. Gefeliciteerd! stond in het appje. Hij keek zijn vrouw aan. Gefeliciteerd? Waarmee? Ze haalde haar schouders op en moest het antwoord schuldig blijven. Verjaardagen, jubilea; ze gaan meestal aan haar voor bij. Pling pling... weer een ap pje. 'Met jullie 17-jarig huwe lijksjubileum' stond er. Aha! riep de vrouw ineens he lemaal enthousiast. „Dat moe ten we dan maar gaan vieren. Waar gaan we eten?" Leefbaarheid verdient prijs Drie dagen met luchtballonnen Honden nemen bad in 't Plaatje Buurtschap viert jaarfeest en kermis Net wakker geworden met een verse kop koffie? Geniet er nog maar even extra van, want het dreigt een zeldzaam drankje te worden. Als we tenminste de onderzoekers van The Climate Institute in Australië mogen geloven. Dat komt tot de alarmerende conclusie dat koffie steeds schaarser zal worden en in 2080 zelfs helemaal niet meer ver krijgbaar is. Een ramp tekent zich af voor ca- feïnejunk. De Grote Boosdoener: de klimaatverandering. De opwar ming van de aarde en hevige regen val maken het koffieboeren steeds lastiger, om nog maar te zwijgen van allerlei insecten die de oogst verzieken. Koffieregio's in bijvoorbeeld Bra zilië zien hun productie al fors krimpen. Uitwijken naar andere ge bieden is lang niet altijd mogelijk. Het enige wat het bakkie troost op langere termijn veilig kan stellen, is het afremmen van de opwar ming van de aarde. Als die beperkt blijft tot anderhalve graad, of des noods twee, dan is het leed voor de koffiedrinker volgens de onder zoekers nog enigszins te overzien. Goes Vijf magazijnmedewerkers van muziekwinkel Bax-shop in Goes blijven voorlopig op non-actief staan omdat ze een individueel ge sprek met hun leidinggevende weigeren. Eerder deze week legde een groep van elf medewerkers het werk 's nachts neer uit onvrede over de in hun ogen barre arbeids omstandigheden. In een brief aan de Bax-directie hebben de mede werkers uiteengezet wat in hun ogen allemaal mis is. De punten hebben onder meer betrekking op de werktijden, salaris en de veilig heid. Verbetert er binnen twee we ken niets, dan stappen de werkne mers naar de inspectie Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Als gevolg van de wilde staking werden de medewerkers per e-mail direct op non-actief ge steld. Hun leidinggevende liet we ten alleen individuele gesprekken te willen voeren, maar de groep wilde dat met iedereen tegelijk zou worden gepraat. Een aantal heeft gisteren toch gekozen voor een individueel ge sprek om weer aan het werk te kunnen, maar vijf houden voet bij stuk. vrijdag 2 september 2016 si Sophie Stockman Groede Het hele programma is te vin den op www.groedefestival.nl. Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG De P10, een samenwer kingsverband van grote plat telandsgemeenten, waaron der Sluis en Hulst, is op zoek naar een project dat de Henk Aalderinkprijs ver dient. Het project moet de leefbaarheid vergroten. Een filmpje met toelichting kan tot 31 oktober via de websi te www.p-10.nl worden inge stuurd. Daar staan ook de voorwaarden. De winnaar krijgt 2.500 euro om te be steden aan het project. SINT-NIKLAAS Vanaf de Grote Markt in Sint-Niklaas stijgen van daag, zaterdag en zondag tientallen heteluchtballon- nen op. De piloten komen uit alle windstreken. Het bal lonfestival is een onderdeel van de Vredefeesten, de jaarlijks herdenking van de bevrijding. De hele stad staat bol van de evenemen ten. De eerste ballonnen gaan vandaag om 18.30 uur de lucht in, zaterdag en zon dag al om 07.00 uur. AXEL Honden en baasjes sluiten maandag in zwembad 't Plaatje het seizoen af. De honden mogen dan met hun baasjes het water in. Ze mogen ook spelletjes doen. Vrijwilligers van Die renasiel Zeeuwsch-Vlaan- deren bakken wafels en to sti's. De opbrengst is voor het asiel. Het bad gaat om 11.00 uur open. Honden mo gen gratis binnen, de baas jes betalen 3,50 euro (tot 12 jaar 2,50 euro). ZANDBERG Het buurtschap Zandberg nabij Hulst viert van zater dag tot en met maandag ker mis. Zaterdag begint het jaarfeest om 14.30 uur met een fietspuzzeltocht. Verder zijn er drie dagen activitei ten zoals karaoke, kinderbin go, een ballonnenwedstrijd en nog veel meer. Het feest is gratis. Einde in Marieke Kesteloo en Rolf Bosboom Marco van Oosten is barista bij Kaldi koffie thee. foto marcelle davidse Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70