'RAF-terroristen' blijken gewone toeristen u 6 NI NYNKE DE JONG Eindelijk zullen we na 'Zomergasten' weten wat er schuilgaat achter het 'guitige gelaat' van Mark Rutte, belooft presentator Thomas Erdbrink. Maar we weten al zoveel van de premier. Behalve dat ene... Column Turft u even mee? Zijn fa voriete drankje: cappucci no. Meest geliefde stad: New York. Eten: Indisch. Lunch: kwark met rood fruit. Hobby's: pianospelen, skiën. Te lefoon: oude Nokia. Vakantieland: Zwitserland. Auto: Saab. Beste vriend: Jort Kelder. Z'n meest ge waardeerde popband: U2. Geluksge tal: 7. Kleur: groen. Enzovoorts, enzo voorts. Er zijn weinig heimelijke geneug ten of gewoonten die premier Mark Rutte niet prijsgaf, de afgelopen ja ren. En er is natuurlijk meer bekend dan zulke trivia. Vraag hem welke componisten hem doen ontspannen als hij achter zijn piano kruipt in zijn appartement in het Haagse Be noordenhout: Brahms of Schubert zal hij zeggen. Of vraag naar de klas siek liberale schrijvers die zijn poli tieke ideeën scherpten: werken van John Stuart Mill, Drew Westen of Theodore Dalrymple. Presentator Thomas Erdbrink van Zomergasten zal zondag flink moeten graven om nog een nieuwe laag aan te boren bij Rutte. Want ook al vin den veel mensen dat Rutte wat te verbergen heeft, geen premier die zo gemakkelijk zo veel van zichzelf blootgeeft als hij. Vooropgesteld: Rutte is een zake lijk leider. Een pragmaticus. Politiek gezien zegt hij vaak dingen die volko men haaks staan op iets wat hij eer- Een ijzige gil. Deuren van auto's die hard dicht slaan. En weg zijn ze. Vijf minuten hooguit duurt woensdag rond 17.00 uur de blik semactie van een arrestatieteam voor de ingang van supermarkt Deen aan de rand van Medemblik. Overbuurvrouw Nel Sikking zit met een paar vrienden op het ter ras van haar voortuin en ziet de ar restatie gebeuren. „Het ging heel hardhandig. Een man en een vrouw werden op de grond ge gooid, geboeid en afgevoerd in een busje." Waarom de politie het op dit stel heeft gemunt, weet ze dan nog niet. Als de volgende morgen naar buiten komt dat het een ver gissing was, moet ze toch even gniffelen. „Dan heb je wel wat te vertellen als je thuiskomt van je vakantie. Dit maak je nooit mee", lacht ze. De arrestatie van de twee Duit sers is het einde van een operatie die dan al de hele middag gaande is. De politie wordt rond 13.00 uur getipt dat de drie meest gezochte terroristen van Duitsland, twee mannen en een vrouw, zich moge lijk ophouden op een vakantie park in Medemblik. De melding wordt uiterst se rieus genomen. „Het zijn gevaarlij ke mensen die worden gezocht. Daar gaan we heel zorgvuldig mee om", zegt woordvoerder Koos Venema van de Noord-Hol landse politie. De politie ziet zelf ook dat er op vallende gelijkenissen zijn met het signalement dat de Duitse po litie over RAF-terroristen heeft Het was een zware ingreep, maar we konden niet anders verspreid en gaat over tot actie. Agenten krijgen de opdracht de in valswegen van en naar het dorp in de gaten te houden. Een helikop ter gaat de lucht in. Achter de schermen wordt contact gezocht met de Duitse collega's, om meer over het trio te weten te komen. Zijn dit ze écht? Als rond 17.00 uur de vrouw en een van de mannen in de auto stappen en vertrekken is er geen tijd meer langer te wikken en te wegen. „We moesten wel ingrij pen", zegt Venema. Voor de in gang van de supermarkt wordt het duo overmeesterd en meege nomen. Op het bureau blijkt al snel dat het onschuldige toeristen zijn die vakantie vierden op een park. Er volgen excuses, maar de politie staat nog steeds achter hun handelen. „Het was een zware in greep, maar we konden niet an ders", aldus Venema. Een paar dagen geleden stond er op de site van deze krant een bericht over twee gewonde wielrenners in Wilnis. Ze waren aangereden door een au tomobilist die op hun weghelft was geraakt en volgens de wielren ners totaal geen actie ondernam om ze nog te ontwijken. De reacties onder het stuk wa ren niet mals. Voor de wielrenners, bedoel ik dan. Waarom reden die niet op het fietspad? En waren niet alle wielrenners vreselijk agressieve mannetjes die alle verkeersregels aan hun laars lapten? Kortom: jam mer van die gebroken hand en die hersenschudding, maar wielren ners zijn nou eenmaal allemaal klootzakken, dus logisch dat ie mand je van de weg rijdt. Ik ben er zelf eentje, zo'n wiel renner. En ik ken ze ook hoor, die andere wielrenners. Die testoste- ronbommen die rotondes linksom nemen en die doen alsof ze met hun wekelijkse klassieker Bunnik- Amerongen-Bunnik een gele trui kunnen winnen. Ik denk altijd maar zo: het zijn vast van die man nen die vastzitten in een ongeluk kig leven en die al jaren dromen van een uitweg uit deze helle krocht, maar die te schijterig zijn om daadwerkelijk stappen te on dernemen. Je zou ze eigenlijk even zwij gend moeten omhelzen. Wedden dat ze dan binnen no-time de jank- en snotvlekken in hun wie- Iershirt hebben zitten? Maar enfin. Ik ken nog veel meer renners die - omdat er een paar zich zo monsterlijk gedragen - als Mahatma Gandhi's op de fiets zit ten. Die om de sfeer goed te hou den werkelijk iedere weggebrui ker uitgebreid groeten, die lieflijk vragen of ze er even langs mogen en vervolgens uitgebreid dankje wel zeggen als ze de ruimte heb ben gekregen. Ik ben er zelf zo eentje. Ik com penseer me suf voor al die losge slagen midlifecrisismannen. Ik durf amper te mopperen op elek trische fietsers die hun fiets niet onder controle hebben, of op tie ners die al snapchattend over het fietspad slingeren. Nederland is een fietsland, en daar zijn we trots op. Maar we zijn met zo veel dat al die mobiliteit bijna tegen ons gaat werken. Maar hoe groot je haat jegens wielren ners ook is: iemand moedwillig het ziekenhuis inrijden lijkt me nooit een oplossing voor het pro bleem. zijn vast van die mannen die vastzitten in een ongelukkig leven vrijdag 2 september 2016 @nynke T estosteron zoals u hem door en door kent Tobias den Hartog Den Haag Heel even dachten agenten van de Noord-Hollandse politie dat ze twee voortvluchtige terroris ten van de Duitse Rote Armee Fraktion (RAF) op het spoor wa ren. Op het bureau blijken het twee onschuldige Duitse toeris ten. Raymond Boere Medemblik De drie RAF-terroristen zoals ze er nu uit zouden kunnen zien. Vlnr: Burkhard Garweg, Ernst- Volker Staub en Daniele Klette. Koos Venema, woordvoerder van de politie Noord-Holland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6